Búzaszenteléssel nyílt meg a Magyarok Kenyere Program idei szezonja

2024. 04. 28., 16:23
„Nem csak testi, lelki táplálékot is jelent a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem Program.” Ezt Gáspár Ferenc, a NAK Bács-Kiskun Vármegyei Szervezetének elnöke mondta a szombati Búzaszentelő ünnepségen, Felsőszentivánon.
Fotó: Molnár H. Boglárka
A galéria 41 képet tartalmaz

Az esemény egyben a Magyarok Kenyere programsorozat nyitórendezvénye is volt a vármegyében. A beszédeket követően került sor a búzatábla szentelésére, megáldására.

Azért, hogy gazdag, jó minőségű termés legyen az idén, az isten áldását kérték a gazdák és a jelenlévők Felsőszentivánon. Ez azért is fontos, mert a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem Program célja nem más, minthogy élelmet juttasson az arra rászorulók asztalára.

A 2022-es aszály és a 2023-as nehéz gazdasági helyzet után sajnos azt látjuk, hogy ennek az ötvözete fog megvalósulni a gazdák számára. Egy nagyon gyenge termésre és árra számíthatunk, azt gondolom, hogy ebben az időben különösen nagyon nagy szükség van arra, hogy a gazdatársadalom áldást kérjen a munkájára, és az Isten áldásának segítségével tudjuk a munkákat végezni. Nem csak egy testi, hanem egy lelki táplálékot is adunk a 15 millió búzaszemmel. Ha végig gondoljuk, ez a rendszer úgy épül fel, mint egy bástya. A helyi gazda beviszi a gyűjtőpontra a búzáját, az adományát, azt összeöntjük, van egy megyei összeöntési ünnepségünk, ahol a megye gazdáitól összegyűlt búzát összeöntjük. Azt visszük tovább a Kárpát-medencei összeöntő ünnepségre, ahol a Kárpát-medence minden területéről, így nem csak az anyaország területéről, hanem Felvidékről, Bácskából, Partiumból, Erdélyből összegyűjtött búzát hozzák a gazdák, ezt is összeöntjük. Ez jelképesen is egy leli táplálék mindenkinek, hogy mi együvé tartozunk. A 15 millió magyar együvé tartozását jelképezi a rendezvény
— mondta el  Gáspár Ferenc a  NAK Bács-Kiskun Vármegyei Szervezetének elnöke.

Gáspár Ferenc nagyon büszke a megye gazdálkodóira. Mint mondta, évről évre többen vannak, és minél nagyobb bajban van a gazdatársadalom, annál nagyobb az összefogás. Bács-Kiskunban 5 gyűjtőpont lesz idén is. Zsigó Róbert, parlamenti államtitkár a hála szaván szólt a jelenlévőkhöz.

Szeretném megköszönni a kezdeményezést és a munkát a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem kezdeményezőinek, akik 2011 óta dolgoznak azon, hogy ebben a programban minél többen részt vegyenek és minél többen érezzék a nemzeti összetartozást és a szolidaritást, minél több elesett embernek jusson segítség. Köszönet illeti a gazdálkodókat és a vállalkozókat, akik ezt az egész kezdeményezést megtöltik tartalommal, ők azok, akik a búzát felajánlják ehhez a nemes célhoz. Köszönet nekik, hogy 2011 óta egyre többen csatlakoznak ehhez. Egész éves áldozatos munkájuknak köszönhetően kerül a magyar családok asztalára a kenyér, a mindennapi kenyerünket tőlük kapjuk
— hangzott el Zsigó Róbert  parlamenti államtitkár beszédében.

Vörös Szilárd, Felsőszentiván polgármestere többek arról beszélt, hogy a településen régi hagyománya van a búzaszentelésnek.

A második világháború előtt, Felsőszentivánon, volt ilyen esemény, s máig élnek olyan személyek, akik pontosan tudják, hogy hova mentek, hol álltak meg a körmenetben, és hogyan szentelték akkor is a búzát. Ez egy nemzeti ügy, történelmi tradíció, nagyon szép hagyomány
— ismertette Vörös Szilárd Felsőszentiván polgármestere.

Dr. Mák Kornél, a Bács-Kiskun Vármegyei Önkormányzat alelnöke elmondta, hogy a Magyarok Kenyere számos karitatív eseményt, programot indított el.

Itt, Bács-Kiskun vérmegyében különösen az időjárás viszontagsága nagyon nehézzé teszi a jövőt. Nem lehet tudni, hogy lesz-e csapadék, nem lehet tudni, hogy mikor milyen időjárási elemi kár érheti a vetést. Azonban mi mindig hittel bizakodunk. És azt hiszem, hogy ez ennek az eseménynek a lényege, hiszen, aki vet, az mindig hittel vet, azzal, hogy lesz termény. Az az anyaföld, ami a szívünkben, nem csak a nyelvünkben, kultúránkban, a hitünkben, de az anyaföld szeretetében is megjelenik. Ide születtünk, ez táplál, ide térünk vissza
— fogalmazott dr. Mák Kornél.

A Magyarok Kenyere Alapítvány elnöke beszédében kiemelte, a legfontosabb, hogy a magyar föld, magyar kézben maradjon.

A felajánlásokból nem csak búza, liszt képződik, hanem a pénzfelajánlásokból a kuratórium kiterjesztett egy új lehetőséget, a tavalyi évben 10 fiatalnak tudtunk ösztöndíjat adni. Büszkén kijelenthetem, hogy az idei évben ez már 20 fiatalra bővült. Tehát az önök felajánlásból nem csak kenyér lesz, hanem mi is elvetjük a kuratóriumban a magokat, és ezeket a fiatalokat arra ösztönözzük, hogy tanuljanak, tartsák meg magyarságukat, földjeiket
— mondta el a rendezvényen Rittlinger József a Magyarok Kenyere Alapítvány elnöke.

A Magyarok Kenyere, mely idén 14 éves, több százezer honfitársunknak biztosítja a mindennapi falatot. A programnak több célja van, hangsúlyozta a projekt vezetője.

Szeretnénk, ha maga a földműves is tudná és érezné, hogy milyen kiváló és értékes tagja a társadalomnak. Azoknak az embereknek, akikhez eljut az Önök adománya egy kapaszkodó, mert azt üzeni, hogy ők is számítanak, ők is értékes tagjai lehetnek a társadalomnak, ők is felzárkózhatnak. Bács-Kiskun megyében erősek a gazdák, és erős kezet tudnak ehhez nyújtani. A Magyarok Kenyere Program azt is üzeni, hogy éljünk bárhol a világon, összetartozunk
— jelentette ki Horváth Vivien a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem Program projektvezetője.

A beszédek után dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek és metropolita, valamint Tóth Árpád református lelkész szentelte meg a búzatáblát a négy égtáj felé fordulva. Az ünnepségen közreműködtek az Felsőszentiváni Arany János Általános Iskola tanulói és a Madarasi Harmonikások Alapítvány Zenekara.

2023-ban több mint 8000 gazda adakozott, 1100 tonna búza gyűlt össze, és több mint 700 tonna lisztet osztottak ki határon innen és túl. Ha már csak a tavalyi adatokat nézzük, akkor bizony kijelenthetjük, hogy a Magyarok Kenyere Program egy igazi Kárpát-medencei sikertörténet.