Gáldonyi Sándor: „A háború az egyik legnagyobb tragédia, amelyet egy nemzet átélhet.”

A Don-kanyar hősi halottaira emlékeztek Kecskeméten

2025. 01. 12., 16:16
„Kecskemét és polgárai az egész ország részeként élték át a Don-kanyari katasztrófát.” – emelte ki beszédében Gáldonyi Sándor a doni áttörés 82. évfordulója alkalmából a Deák Ferenc téren lévő II. Világháborús Hősi Emlékműnél. A 13. Hadkiegészítő és Toborzó Iroda irodavezetője hangsúlyozta, „a veszteségek nem csupán katonai szempontból voltak rettenetesek, hanem a magyar nép szellemi és lelki erejét is próbára tették.”
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 28 képet tartalmaz

Szentmisével vette kezdetét a doni áttörés 82. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezés. A szentmisét dr. Finta József plébános, érseki helynök celebrálta a Nagytemplomban.

Ezt követően a Deák Ferenc téren lévő II. világháborús Hősi Emlékműnél folytatódott az esemény, melyen Gáldonyi Sándor mondott beszédet. A 13. Hadkiegészítő és Toborzó Iroda irodavezetője hangsúlyozta, „a Don-kanyarban 1943 januárjában szenvedte el a magyarság történelmének egyik legnagyobb vereségét.”

A magyar katonák és munkaszolgálatosok mindent elviseltek: a fagyot, az éhezést, a sérüléseket, mégis kitartottak. Erejükön felül küzdöttek, de a szovjet ellentámadás végül elsöpörte őket. A harcokban elesettek és elhurcoltak száma több tízezerre tehető, és további tízezrek sebesültek meg
— fejtette ki beszédében Gáldonyi Sándor, a 13. Hadkiegészítő és Toborzó Iroda irodavezetője.

Kiemelte: „Kecskemét és polgárai az egész ország részeként élték át a Don-kanyari katasztrófát. A városban és a környező településekről toborzott katonák közül sokan nem tértek haza, de örök példaképek maradtak nemcsak a harctéren, hanem a háború borzalmaitól elcsigázott lelkek számára is.”

A veszteségek azonban nem csupán katonai szempontból voltak rettenetesek, hanem a magyar nép szellemi és lelki erejét is próbára tették. A háború az egyik legnagyobb tragédia, amelyet egy nemzet átélhet. A haza iránti hűség, a családok iránti szeretet és a közösség ereje azonban összetartó erőként mutatkozott.
— tette hozzá.

Az irodavezető beszéde végén kiemelte, a Don-kanyar tragédiája arra figyelmeztet, hogy nekünk, a következő generációknak kötelességünk tanulni a múlt hibáiból:

„Arra tanít bennünket, hogy cselekedni kell azért, hogy a háború borzalmai soha ne ismétlődjenek meg.  A hősök öröksége és emléke arra kötelez bennünket, hogy tegyünk meg mindent a békéért, őrizzük meg a szabadságot, és adjuk tovább a hazaszeretetet a jövő nemzedékeinek.”

Az esemény végül koszorúzással zárult. A Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Honvéd Hagyományőrző Egyesület Kecskeméti Területi Szervezete által rendezett megemlékezésen Szabó Sándor tárogatóművész működött közre.