Gyapjas Viktor vízilabdázó álmai megvalósítása felé tart
Gyapjas Viktor a Kecskeméti Sportiskolában kezdett vízilabdázni, majd 12 éves korában, 2016 őszén az FTC-be igazolt. Anyaegyesületében kiemelkedett győzni akarásával, már 2013-ban lehetőséget kapott arra, hogy a két évvel idősebbek között játszhasson. 2019-ben a burgaszi U15-ös Európa-bajnokságon aranyérmes volt. 2021-ben a máltai U17-es Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett és az Eb legjobb kapusa lett. 2022-ben a belgrádi U18-as világbajnokságon aranyérmes lett a válogatottal és a vb legjobb kapusává választották. 2022-ben az állandó játéklehetőség érdekében a BVSC-be igazolt. 2023-ban Bukarestben a junior válogatott tagjaként U20-as világbajnok lett és ismét kiérdemelte a vb legjobb kapusa elismerést. 2023 februárjában kapott meghívót a Varga Zsolt által irányított férfi felnőtt vízilabda-válogatott keretébe. A 2024-es zágrábi felnőtt Európa-bajnokságon negyedik helyezést elért csapat kapuját védte kiválóan. Viktor tudatosan készül arra, hogy válogatott legyen, világversenyeken képviselje hazáját. Ebben az évben a párizsi olimpián való részvétel álmai beteljesülését jelentené. Ennek vet alá mindent, erre készül minden idegszálával. A kiváló vízilabdázót terveiről, Kecskeméthez kötődéséről kérdeztem.
– Egy kecskeméti sportcsaládban született, édesapja válogatott röplabdázó volt, bátyja Brendon az USA-ban, a San José State Universityn tanul és vízilabdázik, de a kisöccse is sportol. Hogyan lett vízilabdázó?
– Én kiskoromban asztmás voltam és sűrűn jártunk Budapestre kórházba. Az orvos azt javasolta, hogy kezdjek el úszni. A bátyám is ekkor kezdett el sportolni. Ő a foci és a vízilabda közül az utóbbit választotta én szintén elkezdtem vízilabdázni.
– Ki volt az első edzője Kecskeméten?
– Ha jó az emlékezetem, az első edzőm Heródek Bence volt, majd Gyenes István mellett készültem. Már akkor is sok tornán és bajnoki mérkőzésen játszottam a nálam idősebbek között.
– Hogyan emlékezik vissza a Kecskeméti Sportiskolában eltöltött évekre?
– Az természetes, hogy a sportiskolához és a szülővárosomhoz nagyon kötődtem és kötődök ma is. Négy évet sportoltam a KESI-ben, ott tanultam meg úszni, ott álltam be először a kapuba. Ott döntöttem el nagyon fiatalon, hogy élsportoló, válogatott és olimpikon akarok lenni.
– Ezért igazolt 12 évesen a Fradiba? Miért a FTC-t választotta?
– Édesapám biztatására végérvényesen eldöntöttem, hogy magas szinten szeretnék vízilabdázni, mert csak úgy tudom megvalósítani a céljaimat. Akkor a Fradi még nem volt annyira topon, mint most. Volt egy kecskeméti játékos, Szőke Benedek, aki a Fradiba igazolt. A Fradi akkori edzőjének, Béres Gergelynek a személye meghatározó volt, mert benne bíztam. Ez jó választás volt, mert kiválóan menedzselt és jó szakember volt.
– Miért igazolt át 2022-ben a BVSC-Zugló csapatához?
– Számomra fontos volt ez a lépés, mert úgy éreztem, hogy az olimpiai csapatba kerülés csak akkor valósulhat meg, ha több játéklehetőséget kapok. A Fradiban ott volt Vogel Soma, oda igazolt Szakonyi Dániel és úgy gondoltam, hogy a váltás jó lesz, ha én a BVSC-be igazolok. Mint kiderült ez jó döntés volt, mert itt megkaptam azt a lehetőséget, amellyel élni tudok.
– Következő nagy lépés a felnőtt válogatott meghívó volt 2023-ban, majd a zágrábi Európa-bajnokság következett, ahol kiválóan védett. A férfi vízilabda válogatott már korábban kiharcolta az olimpiai részvételt. Bízik abban, hogy a válogatott csapat tagjaként olimpikon lesz?
– Nagyon bízok abban, hogy kijutok a párizsi olimpiára. Erre építettem fel az utóbbi öt évemet, hogy az első adandó alkalommal olimpikon legyek. Úgy gondolom, hogy nagyon jó úton haladok, tisztában vagyok a hiányosságaimmal, hibáimmal és folyamatosan, nap mint nap ezek kijavításán dolgozok. Száztíz százalékosan erre koncentrálok.
– Nagyon fiatalon vált élsportolóvá. Mennyire változtatta meg ez az életét?
– Ez az életem. 11 éve csinálom ezt a sportot napi két edzéssel, mindent alávetek a vízilabdának.
– Mit kapott eddig a sok lemondásért a sporttól?
– Nagyon sokat kaptam. Rengeteg barátot szereztem, szinte minden klubból és a válogatottban is. Sok élménnyel lettem gazdagabb. Megtanultam a küzdeni akarást. Számtalan pozitívumot adott a sport, nem is tudnám mindet felsorolni. Nem lehet semmihez sem hasonlítani azt az érzést, amikor egy világversenyen a dobogó legfelső fokán állva felcsendül a magyar himnusz és felkúszik az árbócra a magyar zászló.
– Mennyire kötődik Kecskeméthez?
– Természetesen van egy erős kötődésem a szülővárosomhoz. Már több mint hét éve Pesten élek. Jó, ha havonta egyszer-kétszer hazajutok szüleimhez, testvéremhez. Szüleim is ellátogatnak egy-egy mérkőzésemre, akkor tudunk találkozni.
– Milyen célokat tűzött ki maga elé hosszabb távon?
– A Testnevelési Egyetemen tanulok, szeretném elvégezni a vízilabda edzői szakot, hogy a jövőben majd kamatoztatni tudjam a tudásomat a sportberkeken belül. Nekem mindig megvannak a céljaim, amit az adott időn belül el akarok érni. A realitásokból indulok ki, ezért eddig az önmagam elé kitűzött célokat sikerült megvalósítanom. Már a korábbi években is célkitűzésem volt, hogy szeretnék Európa-bajnok lenni, szeretnék világbajnok lenni. A tavalyi célkitűzésem az volt, hogy válogatott legyek. Jelen pillanatban az olimpia. Klubszinten még folyik a bajnokság, most érünk a hajrába. Szeretnék ebben az évben döntőt játszani a bajnoki címért. Természetesen már gondolok a jövő évre is, szintén nagy terveim vannak.
– Nagyon fiatalon itt hagyta a szülővárosát, a családját és küzd céljai eléréséért. Mit üzen azoknak a fiataloknak, akik magához hasonlóan komoly sportkarrierre vágynak?
– Én azt üzenem, hogy fogadják el tőlem, hogy a befektetett munkának mindig meg lesz az eredménye. Merjenek nagyot álmodni, mert nincsen lehetetlen.