HÉP: megtiszteltetés volt, hogy felújíthattuk a Városházát
– Alázattal álltunk a feladathoz, hiszen a kecskeméti Városháza egy igazi díszdoboz, mely az utolsó részletig ki van dolgozva. Lechner Ödön nemcsak megtervezte az épületet, hanem gyakorlatilag a teljes építést is levezette. Minden nap itt volt az építkezés során, és ha valami hiányzott, azonnal megrajzolta a legapróbb motívumokig, legyen az egy kilincs vagy épp egy korlát. A levéltárban meg is vannak ezek a rajzok. Nem hagyta, hogy másvalaki találja ki a részleteket, kézben tartotta az egész folyamatot, így a végeredmény egy kerek egész lett – magyarázta Gyenes Balázs.
A HÉP munkatársai a felújítás során azt tapasztalták, hogy nagyon jó minőségben készült el annak idején a Városháza. Az akkori városvezetés remek mesterembereket talált a kivitelezésre, és mindenki tudása legjavát adta.
Gyenes Balázs úgy vélte, olyan komplex épületről van szó, hogy Magyarországon nagyon kevés cég lett volna képes a felújítására. A HÉP szakemberei, alvállalkozói is nagyon sok új tapasztalatot szereztek a kivitelezés során, és ezt a tudástőkét a későbbiekben is jól tudják majd kamatoztatni műemléki épületek felújításában – tette hozzá.
A Városháza épületének felújítása rendkívül összetett munka volt, egy kiemelt, sokszereplős nagyberuházás. A restaurációs feladatok megkezdését megelőzően alapos kutatások készültek. Igen gazdag és kiterjedt írott dokumentációja van a háznak, melyet élmény volt kibogozni – mesélte. Látni kellett, milyen anyagokat, technikákat használtak elődeink, csak így lehetett megfelelő restaurálási tervet készíteni.
A legjelentősebb eredménynek az eredeti cserépszín, a cserépmintázat és az eredeti homlokzatszín kiválasztása nevezhető. Laborvizsgálatok, mintagyártások és mintafelületek kirakása mellett levéltári kutatások és a lechneri pályamű kutatása hozta meg a sikert. A végeredmény az eredeti, Lechner által megálmodott színvilágot tükrözi.
Olyan helyi vállalkozókat kutatott fel a HÉP, akik szakmailag méltó módon, kellő alázattal, precízen, pontosan, rugalmasan tudtak az épületen munkát végezni. Kisebb pufferzóna kialakításával vetésforgóban kaptak a vállalkozók munkaterületet, így öt ütemben került sor az épület felújításra, ami a kivitelező számára nehezítő körülményt jelentett, de vállalták a kihívást.
Az épület felújítása szükségessé tette, hogy a teljes fizikai állomány a ház építésére kerüljön átcsoportosításra. Számos olyan összetett feladatot oldottak meg, melybe más vállalkozóknak beletört volna a bicskája. Sokszor javítottak, finomítottak a már elvégzett szakkivitelezői munkákon, hogy valóban a város ékszere lehessen az épület.
A felújítás, építkezés rendkívüli feladatot jelentett az építésvezetők számára, hiszen több mint 100 vállalkozó, csúcsidőben 150 fő volt jelen. A szakkivitelező cégeknek és azok egyes csapatainak, brigádjainak napi munkáját elő kellett készíteni, napi szinten koordinálni, irányítani, számon kérni, ütemezni.
Az épület szakaszos felújítása okán az egyes szakembergárdák az ütemeknek megfelelően dolgoztak, az ütemek között máshol vállaltak munkát. Szinte lehetetlen küldetés volt újra és újra ütemezetten visszahozni a csapatokat – emlékezett vissza Gyenes Balázs, hozzátéve: az épületben bent maradó és munkájukat végző önkormányzati dolgozókkal mindeközben sikerült együttműködni.
A HÉP munkatársai közül a Városháza felújításában kiemelt szerepet vállaltak:
A HÉP vezetőinek és kiemelt munkatársainak az általuk elvégzett munka elismeréseképpen köszönetet mondtak a felújított Városháza ünnepélyes átadásán, június 8-án a Városháza dísztermében.