Hiteles tanúk az információözönben - Lupus atya tartott előadást Kecskeméten

2024. 04. 25., 08:14
Az információ mértéktelen áramlásának negatív hatásairól és a kiút lehetőségeiről tartott előadást szerda este Kecskeméten Farkas István "Lupus" atya a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) szervezésében. A Kecskeméthez ezer szállal kötődő 75 éves piarista atya derűjével és lényeglátásával ezúttal is lenyűgözte közönségét.
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 22 képet tartalmaz

Az Érseki Helynökség Lestár téri épületének közösségi terme megtelt Lupus atya előadására, a közönség sorai között több egykori tanítványa is felbukkant, köztük dr. Kapus Krisztián, Kiskunfélegyháza volt polgármestere, valamint dr. Berényi Tivadar orvos, a KÉSZ kecskeméti csoportjának elnöke. A kecskeméti városvezetést prof. dr. Sztachó-Pekáry István alpolgármester és Lévai Jánosné tanácsnok képviselte.

Dr. Berényi Tivadar először is részletesen ismertette Lupus atya életútját, benne kecskeméti piarista diákéveivel, papságával, szerzetességével, valamint oktatói, oktatásszervezési munkásságával, kitüntetéseivel. Farkas István atya még ma is aktív, számos előadást tart, és mint mondta, Kecskeméten és Bugacon egyetlen meghívást sem utasítana vissza.

Lupus atya közvetlen, humoros stílusával, és egyúttal összeszedettségével lebilincselte hallgatóságát. Bevezetésképpen elmondta, hogy identitásában első helyen nem is szerzetessége, papsága áll, hanem az, hogy piarista diák volt Kecskeméten 1963 és 1967 között. Ilyen meghatározó volt számára ez az indulás.

Előadásának első felében a "kütyük" negatív, sőt szavai szerint gyilkos hatásait ecsetelte, hiszen lelki halált okozhatnak az interneten fellelhető tudatosan mérgező tartalmak. Számos példája közül az egyikben arról mesélt, hogy gyerekek számára angyalos képekre keresett rá a neten, és prostituáltakat dobott fel a keresőmotor. Vallási alapkérdésekben is számtalan téves, félrevezető információ található meg a világhálón, kezdve például azzal, hogy Jézus kitalált személy volt, vagy épp hogy Kalkuttai Teréz anya skizofréniában szenvedett.

Az ellenőrizetlen tartalmakkal szemben a legjobb védekezés, ha tudatosan csak "tekintéllyel igazolt információkat" fogadunk el, ha csak tiszta forrásból merítünk – hangsúlyozta Lupus atya, hozzátéve ugyanakkor, hogy a tekintélyt az elmúlt 300 évben nagyrészt sikeresen lerombolták, legyen szó akár a tanári, az orvosi, a szülői tekintélyről, a rendőrség, a honvédség, vagy nem utolsó sorban az egyház tekintélyéről.

Nemcsak a tartalmakkal van azonban baj, hanem az információk állandó áramlásával is, melyek folyamatosan új ingerként érik az embert.

Ennek egyik negatív hatása az, hogy elsorvad a hosszú távú memória, hiszen annak működéséhez arra lenne szükség, hogy valamit újra és újra felidézzünk, ez azonban lehetetlen az állandó ingercunami miatt – magyarázta a szerzetes.

Visszafejlődik a kritikus gondolkodás képessége is, egyre türelmetlenebbek leszünk, és sérülhet személyes kapcsolataink ereje.

Lupus atya beszélt az európai értékrend válságáról is. Ez az értékrend eredetileg a görög filozófián, a római jogon és a kereszténységen alapult, melyek mindegyikének az igazság áll a középpontjában.

Az igazság abszolút, föltétlen. Ami relatív, az az emberi megismerés – mutatott rá.

Az abszolút igazság keresését felváltotta a relativizmus, melynek tézisét ugyanakkor abszolút igazságként hirdetik. Lupus atya kitért a freudizmus, a marxizmus, az individualizmus tévedéseire, és arra is, hogy a tudomány milyen hibákat követhet el, ha elveszíti alázatát és kilép illetékességi köréből.

Konklúzióként arra jutott, hogy a mai információáradatban hiteles tanúkra van szükség, akik képesek személyükben képviselni az igazság keresését, az emberhez egyedül méltó keresztény életet. A személyes hitelesség végső próbája pedig az, hogy mit tudunk átadni gyermekeinknek.