Ismét fergeteges sikert hozott a Kórusok Téli Éjszakája
A kecskeméti énekesek produkcióit is vastapssal és hatalmas ovációval köszönte meg a közönség
A Kórusok Éjszakája – melyet a Csíkszerda Egyesület önkéntesei szerveznek – a budapesti kulturális élet pezsgő rendezvénye, egy igazi kórusfesztivál, ahol számos kórus lép fel és ahol közös éneklésre is lehetőség van. Az együtt éneklés örömöt ad, lelkesít, megmozgat, összhangba hoz, közösséget teremt! – vallják a kórusünnep szervezői. Ennek szellemében a Kórusok Éjszakáján hazai és külföldi kórusok koncertjeiből lehet válogatni több párhuzamos helyszínen, majd a fesztivál csúcspontján közös énektanulással és együtt énekléssel zárul a nap, amelyen nemcsak az összes kórus, de a közönség is részt vesz. A „csíkszerdások” hisznek abban, hogy énekelni mindenki tud, a kórusok közösségteremtő erejét pedig ilyen alkalmakkor különösen is meg lehet tapasztalni.
A Csíkszerda Egyesület már hét éve nemcsak nyáron, hanem télen is megrendezi a fesztivált. A Kórusok Téli Éjszakáját az utóbbi években a Magyar Zene Háza fogadta be, így volt ez idén is. A szombat esti kórusünnep a Városliget csodálatos szépségű épületének földszinti előcsarnokában indult. Előbb dr. Tóth Árpád, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem kecskeméti Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetének tanára, a Csíkszerda kóruscsalád alapítója és vezetője, a Kórusok Éjszakája megálmodója és főszervezője köszöntötte a megjelenteket, azután a zsúfolásig megtelt tér „Éneklő Házzá” változott: a fellépő kórusok adtak rövid ízelítőt műsorukból, hogy a látogatók kedvük szerint választhassanak a koncertek közül.
Ezt követően hat félórás koncertsávban húsz-húszperces minihangversenyeket hallgathatott a nagyérdemű a Magyar Zene Háza különböző pontjain. A hazai és külföldi amatőr kórusok – összesen 15 együttes – két-két alkalommal mutatták meg tudásukat, azaz 30 koncertet adtak párhuzamosan az épület 5 helyszínén: a földszinti koncertteremben és előadóteremben, az első emelet kávézójában, a második emeleten lévő multimédiás könyvtár és klubban, illetve a -2. szint kiállító terének előcsarnokában. A kórusokat a szervezők öt kategóriába sorolták: klasszikus, régizene, könnyű, kortárs, népzene, ezzel is segítették az eligazodást a színes kínálatban. A fesztivál záróakkordja a hagyományoknak megfelelően ezúttal is a közös éneklés volt, az előcsarnokban a fesztivál záródalát a részt vevő kórusok és a közönség együtt énekelte.
Az elmúlt évhez hasonlóan a Kórusok Téli Éjszakáján a zeneszeretők idén is két kecskeméti zenei együttes énekeiben gyönyörködhettek. A Városliget ikonikus épületének legtöbb érdeklődőt befogadó helyszínén, a belsőépítészeti megoldásai miatt igen látványos koncertteremben elsőként a Kecskeméti Cantus Nobilis Kórus lépett fel. A hírös város patinás énekkara karnagyuk, Yuto Yamaguchi vezetésével egy kenyai zeneszerző, Henry Wanjala Kokoliko című, a kakas kukorékolását is megidéző életvidám kórusművével kezdte műsorát, azután Halmos László, Kocsár Miklós és Farkas Ferenc műveit, valamint az egyik legismertebb japán tradicionális dal feldolgozását énekelték, míg zárásképp Bárdos Lajos népszerű művét, a Dana-danát szólaltatták meg. A kecskeméti énekesek előadását a koncerttermet zsúfolásig megtöltő közönség – közel 400-an lehettek – hosszas vastapssal jutalmazta.
Közel két éve a Kecskeméti Cantus Nobilis Kórus élén
A kecskeméti Kodály Intézet külföldi diákjai alkotta Tulipán együttes Tóth Árpád mentorálásával 2022 óta énekel együtt. Az öt ifjú hölgyből álló énekegyüttes tagjai Ázsia különböző részeiről érkeztek, többek között Malajziából, Szingapúrból, Hongkongból és a kínai Nanchangból. Ahogyan a tulipánok is sokféle színben pompáznak, úgy az énekegyüttes is színes repertoárt fedezett fel a különböző kultúrák reneszánsz, klasszikus és kortárs a cappella zenéje révén. Az együttes korábban fellépett már a Kórusok Éjszakáján Nagyváradon, valamint a Kodály Intézet koncertjein. Ezúttal a fővárosban arattak sikert. A Magyar Zene Házában megtartott minikoncertjeiken többek között egy indián népdalfeldolgozást és Kocsár Miklós O vos omnes című művét énekelték. Lelkes ünneplést kaptak Bartók Béla egynemű kara, a Ne hagyj itt! kitűnően érthető magyar nyelvű megszólaltatásáért, és hangos ovációval kísért vastapsot egy thaiföldi és egy modern amerikai dal előadásáért – utóbbiak átiratait az együttes tagjai készítették.