Izgalmas előadások érkeznek Kecskemétre a 10. Színházi Olimpián
Stílusosan a Bábszínházi Világnapon ismertették a Cirókában a 10. Színházi Olimpia bábszínházi programjait. Kiszely Ágnes bevezetőként elmondta az újságíróknak, miért is fontos számukra a mai nap.
– A színházműveszet egy olyan különleges ágát ünnepeljük, amely sokunk számára a hivatásunk, az életünk. Különlegessége, hogy minden korosztályt meg tud szólítani, vizualitásra és stilizálásra épülő eszköztára pedig folyamatos megújulásra képes, ami egyben a műfaj fejlődését is biztosítja – emelte ki a bábszínház igazgatója. Mint elmondta, ezen a napon egy fiataloknak és felnőtteknek szóló előadást tűztek műsorra. Czéh Dániel A kisgömböc című szólójátéka tavaly, a 15. Bábszínházak Országos Találkozóján elnyerte a Magyar Bábművészek Szövetségének különdíját.
– Nagy öröm számunkra, hogy a Bábszínházi Világnapon egy olyan nagyszabású eseményről adhatunk hírt, mint a 10. Színházi Olimpia – mondta Kiszely Ágnes.
Mint elhangzott az első Színházi Olimpiát a görögországi Delphoiban rendezték meg 1995-ben. A nemzetközi eseménysorozatnak idén Magyarország ad otthont. Mottója a kétszáz éve született drámaíró, Madách Imre, Az ember tragédiája című művének záró sora: „Mondottam, ember: küzdj és bízva bízzál!”
A tervek szerint a magyarországi olimpia 35 ország 200 társulatát fogadja, mintegy 550 előadás látható majd 70 helyszínen, egész Magyarországon.
Az olimpia programjait három blokkban rendezik meg. Az első blokk a Figurák háza címet kapta. Kuthy Ágnes, a Ciróka művészeti vezetője elmondta, nagyon sokat gondolkoztak azon, milyen külföldi előadást hívjanak meg Kecskemétre ennek keretében. A New York Timesban akadt rá egy hírre az izraeli Yael Raasoly Paper cut című darab ajánlójára.
2010-ben már láthatta a szakma hazánkban a produkciót, a Nemzetközi Felnőtt Bábfesztiválon elnyerte a legjobb koncepció és megvalósítás díját. Azóta hatalmas karriert futott be az előadás, nagy sikert aratott szerte a világban.
A darab főszereplője egy 60-as években élő titkárnő, aki szerelmes a főnökébe. Egy éjjel a sok munka miatt bent marad az irodában. Magányában régi filmes magazinok segítségével az álmok világába menekül, ahol előbb ünnepelt filmcsillagként rátalál a szerelem, majd Hitchcock-i rémálommá változik papírfigurákból teremtett világa. Az egyszerre abszurd, fájdalmas és humoros előadásból ízelítőt is láthattak az újságírók, miután a rendező személyesen odaszólt az sajtótájékoztatóra.
A darabot április 13-15 között három a kecskeméti, a békéscsabai és szegedi bábszínházban láthatja a közönség, majd work shopot is tartanak a szakma számára.
A második – Határtalanul című blokk – vendége lesz Écsi Gyöngyi a Felvidékről Szőlőszem Kálmán című, gyermekeknek szóló előadásával. A szőlőtermesztési és a szüreti szokásokra épülő bábjáték egy szőlőszemből született szerelmes pár történetét mutatja be, interaktív módon. A gyerekek is részesévé válnak a lékesimogató előadásnak – fogalmazott Kuthy Ágnes.
A harmadik Maskarádé címet viselő blokk keretében májusban és júniusban külföldi és hazai utcaszínházi produkciók érkeznek városunkba, a legkülönbözőbb műfajokban. A városi bábjáték mellett, cirkuszi játék, egyszemélyes showműsorok, artista produkciók, gólyalábasok, bohócok teszik majd izgalmassá ezeket a hétvégéket.
Az Olimpia záróakkordját június 30-án Budapesten, a Zene Házában tartják, ahol minden bábszínház bemutatkozik majd.
A húsvéttól Szent Iván éjjeléig tartó 10. Színházi Olimpia kulcsfogalmai az autonómia, a szabadság és a kultúrához való hozzáférés segítése. Célja, hogy lehetőséget biztosítson olyan nemzetközi színházi előadások bemutatására, amelyek segítik a szakmai fejlődést, és elindítják a párbeszédet a produkciók alkotói között.
A 10. Színházi Olimpia keretében Bábművészeti Világtalálkozót szervez a Magyarországi Bábművészek Szövetsége a tizenkét vidéki bábszínház összefogásával április 9. és június 30. között. A bábszínházak úgynevezett triolákba szerveződve 9 workshopot, 3 kiállítást, 6 alkotói projektet, 53 külföldi, 57 hazai és 7 határon túli báb- valamint utcaszínházi produkciót, összesen 332 előadást valósít meg.
– Az együttműködés tovább erősíti a bábszínházi szakma közösségének erejét - hangsúlyozta Kiszely Ágnes.
A Szinházi Olimpia központi honlapja a www.szinhaz.org oldalon érhető el.