Kecskeméti Vadaskert 50: jubileumi évzáró látványetetésekkel

2022. 12. 09., 14:41
Mozgalmas évet zár idén decemberben a Kecskeméti Vadaskert. Az 50 éves jubileum jegyében számos rendezvényre várták a látgatókat, és új lakókkal is gazdagodott az állatkert – többek között ezt is megtudhattuk azon az évzáró ünnepségen, amelyen partnereiket és a sajtó képviselőit várta a vadaskert. Itt mutatták be új oktatási szárnyuk terveit is.

Az elmúlt 50 év sikereiről Tokovics Tamás igazgató számolt be a jubileumi ünnepségen. Felidézte, hogy 50 éve, az első Vadászati Világkiállítás apropóján jött létre a vadaskert. A bejáratnál látható dámszarvas szobrot, illetve az ott kiállított Kárpát-medencei állatokat kapták meg az induláshoz. 1972. április 1-jén így nyithatta meg kapuit a Kecskeméti Vadaskert, a mainál sokkal kisebb területen, kevésbé komfortos épületekkel. Az elmúlt 50 évben folyamatosan fejlesztettek, hogy az állatok minél jobb körülmények között élhessenek. Új állatházakat, kifutókat építettek, és az itt élő fajok száma is folyamatosan gazdagodott.

– Ennek köszönhetően a vadaskert lassan átalakult állatkertté – hangsúlyozta Tokovics Tamás.  Az elmaradhatatlan állatok mellett, mint az oroszlán, a medve, mára igazi kuriózumokkal is büszkélkedhetünk. Ilyen többek között a petymeg és mandrill. De nálunk él Meru, Magyarország legszebb hím oroszlánja és Európa legszebb tigrispárja is.

A vadaskert igazgatója elmondta, amikor 2015-ben új vezetése lett a létesítménynek, 60 ezres látogatószám volt jellemző, mára meghaladták a százezres számot. Ezzel a megye leglátogatottabb közgyűjteménye lett a Kecskeméti Vadaskert.

Passzív állatkertből aktívvá váltak az elmúlt időszakban. Folyamatosak a vadaskerti rendezvények: iskolákban tartanak rendhagyó órákat az állatvédelemről, rendkívül népszerűek a vadaskerti táborok, de részt vesznek nemzetközi fajmentő programokban, kutató projektekben is. Kiváló partnerekre találtak, akikkel együtt munkálkodnak az oktató-nevelő munkában is. Közben családbarát hozzáállásukkal is kitűntek a többi állatkert közül.

– Területileg mi vagyunk a legkisebb állatkert, fajaink számát tekintve a közép mezőnyben vagyunk, ezt az adottságot azonban próbáltuk az előnyünkre fordítani. Azt a célt tűztük ki, hogy legyünk egy családbarát vadaskert. Ez pedig olyan jól sikerült, hogy a minisztériumtól már második alkalommal kaptuk meg a Családbarát intézmény és Családbarát munkahely címeket, az állatkertek közül egyedüliként
— árulta el az igazgató.

Tokovics Tamás arról is beszámolt, hogy évről-évre egyre több állatot mentenek a vadaskert munkatársai. Mára eljutottak odáig, hogy többet, mint saját állományuk.

– Állatmentő központként is működünk, ebben az évben már 600 fölött van a mentett állataink száma. Ezt karitatív módon folytatjuk, mindenféle támogatás nélkül. De úgy gondolom, ki tenné meg ezt, ha nem egy állatkert, ahol egyébként is az állatok szeretete az elsődleges – fogalmazott az igazgató.

A jövő célitűzésivel kapcsolatban elmondta, folytatják a fejlesztéseket. Elkészült a terve az új oktatási épületüknek, ami a következő 50 év mérföldköve lehet. Be is mutatta a Vásárhelyi Dániel építész által készített terveket. Mint kiderült, az 50 éves régi épület helyére kerül majd az impozáns épület. Földszintjén kapnak helyet a terráriumok és az akváriumok, lesz egy 100 fős rendezvényterme, a tetején pedig egy különleges lomborona ösvényen keresztül sétálhatnak el a látogatók a tigris kifutóig.

Tokovics Tamás megköszönte munkatársai áldozatos munkáját, hogy második otthonunknak tekintik a vadaskertet. Mint mondta, ők valóban egy családként dolgoznak az állatokért és a látogatókért. Számukra nincsenek ünnepnapok sem. Köszönetet mondott partnereiknek és a fenntartó önkormányzatnak is.

A városvezetés nevében dr. Sztackó-Pekáry István alpolgármester gratulált a vadaskert sikereihez, további eredményes munkát kívánva az intézménynek. Az ünnepség után látványetetéseken vehettek részt a vendégek. Megismerhették a vadaskert legújabb lakót: Csipikét és Csibészt, a vidrapárt, a tigriseket, és Hógolyó, a sarki róka párját, Kék Villámot is.