Kettős ünnepi koncert az M. Bodon Pál Zeneiskolában

2024. 10. 04., 18:25
Felemelő hangulatú, ugyanakkor családias légkörű, emlékezetes hangversenyt rendeztek csütörtök este az M. Bodon Pál Zeneiskolában. Az ünnepi koncerten egyrészt megemlékeztek a zene világnapjáról, másrészt az alapításának 130. évfordulóját ünneplő intézmény jubileumi programsorozatának első alkalmaként az iskola értékekben felettébb gazdag múltjára is visszagondoltak. Az ÁZI hangversenytermét zsúfolásig megtöltő zeneszeretők az est során az intézmény volt növendékeinek előadásában gyönyörködhettek.

Az ünnepi koncert első perceiben Miklósné Faragó Csilla, a Kecskeméti M. Bodon Pál Alapfokú Művészeti Iskola intézményvezetője előbb köszöntötte a megjelenteket, majd ünnepi beszédében a zene világnapjáról emlékezett meg. Elmondta, hogy ez a hangverseny sorrendben immár a 10., amelyet ehhez a kiemelt naphoz kapcsolódóan tartanak. Idézte Yehudi Menuhin gondolatait is – a  világhírű hegedűművész kezdeményezésére és javaslatára nyilvánította az UNESCO 1975-ben  október 1-jét a zene világnapjának –, aki az első alkalom tiszteletére írott köszöntőjében így fogalmazott: „Most, a zene világnapján akár aktív művelői, akár passzív élvezői vagyunk ennek az isteni adománynak, gondoljunk azokra, akik énekelnek, muzsikálnak, tanítanak belső igényességük által, természetes emberi vággyal. Gondoljunk rájuk szeretettel, mert segítenek minket, célt adnak, rendre és türelemre tanítanak. Megteremtik bennünk – ha hagyjuk – a Kodály megálmodta »nagy Harmóniát«, amikor majd igazán azt mondhatjuk: Örvendjen az egész világ!”

Ezt követően ünnepi beszédét Miklósné Faragó Csilla így folytatta: „Örvendjünk mi is, hiszen a mai koncerten nemcsak a zene világnapját, hanem iskolánk fennállásának 130. évfordulóját is ünnepeljük, mely rendezvénysorozatunk tulajdonképpeni első eseménye. Ennek apropójából most olyan neves művészeket hívtunk meg, akik ebben a zeneiskolában kezdték pályafutásukat.”

A bevezető gondolatok után az est egyik meghívott előadója, Fülei Balázs Liszt Ferenc-, Artisjus- és Junior Prima díjas zongoraművész lépett a színpadra. Kecskemét Tehetség Nagykövete – három évre szóló megbízólevelét 2023 júniusában vette át – a tőle megszokott egyszerűséggel, közvetlenséggel személyes élményeit osztotta meg a megjelentekkel.

– Azt hiszem, ebben az intézményben a zene világnapját nem kell jobban ünnepelni, mint általában, mert itt minden nap a zene világnapja van. Aki ide jár, az megtapasztalhatja, hogy muzsikálni jó, hogy zenét tanulni érdemes, hogy a zenészek társasága egy nagyon jó társaság, általában játékos emberekből áll. Én is így voltam ezzel, amikor gyermekkoromban elkezdtem zenét tanulni. Nem ebbe az épületbe jártam, hanem a Református Újkollégiumba, de az első emeleten már akkor is ott voltak azok a műalkotások, amelyek itt vannak a színpad mögött. Azután ötödikes koromban kezdődött az itteni életem, ami nagyon sok »rosszalkodással« járt. Többek között szombatonként illegálisan gyakoroltam reggel nyolc órától egészen zárásig ebben a teremben, ugyanis ez még teljesen új volt, ide még nem lehetett bejönni. Egy másik színpad volt akkor itt, puha volt rajta a fa, alig lehetett tologatni a zongorát és mély nyomokat hagyott, úgyhogy ha az ember hozzányúlt a hangszerhez, akkor bizony ki lehetett olvasni, hogy merre járt a zongora. Engem sok minden köt ehhez az iskolához és ehhez a városhoz. Itt születtem, itt kezdtem meg a tanulmányaimat, és itt izgulok a legjobban, hiszen ott izgul az ember a legjobban, ahol látták rövid gatyában. Márpedig ha körbenézek a közönség soraiban, közülük sokan láttak engem rövid gatyában ide bebiciklizni
— mondta a zongoraművész.

Fülei Balázs egy másik személyes élményét is elmesélte, amely kifejezetten az iskola alapításának ünnepköréhez kapcsolódott. „2004-ben Palotás József igazgató úr meghívására egy önálló koncertet játszottam itt a 110 éves évfordulón. Az volt az a délután, amikor a mai feleségemmel a Nagykőrösi utcán összetalálkoztunk, és ő ahelyett, hogy a saját programjára ment volna, eljött ide meghallgatni engem.  […] És most itt van ez a 130 éves évforduló, és én ezzel a személyes élményemmel várom ezt a nagyon szép estét, és azt kívánom a zeneiskolának, hogy legyenek nagyon büszkék magukra, legyenek tisztában az értékeikkel, és minden zeneiskolásnak azt kívánom, hogy higgyen az értékekben, higgyen a saját tehetségében, higgyen a tudásában! Ez egy nagyon-nagyon szép tevékenység, és bizony rengeteg áldozatot kíván minden szinten szerintem, mert egy gyerek is lemond sok dologról, hogy azzal foglalkozzon, amiben el akar mélyülni, aztán aki a zenei pályára készül, az is megtapasztalja, hogy egyre több lemondással és odaadással jár ez a hivatás, de azt hiszem, ez adja a szépségét. Kívánok önöknek nagyon szép estét, a zeneiskolának pedig, minden dolgozójának, tanárának erőt és egészséget, és sok-sok lendületet, jókedvet a munkájukhoz!”

A vidám, bensőséges gondolatok után az M. Bodon Pál Zeneiskola volt növendékei léptek a színpadra. Itteni tanulmányaik befejezte óta valamennyien sikeres zenei pályát tudhatnak maguk mögött: Fábiánné Fellegi Anna hegedűművész a Budafoki Dohnányi Zenekar tagja; Fellegi Melinda zongoraművész a győri Richter János Zeneművészeti Szakgimnázium tanszakvezetője; Fülei Balázs zongoraművész a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kamarazene Tanszékének vezetője, aki néhány napja vehette át a Szervátiusz Jenő-díjat, mivel „kivételes érzékenységgel, magas színvonalon képviseli a klasszikus zenét előadóművészként és tanárként, illetve a nemzet jó hírét öregbíti a zenész nagyságaink bemutatásával”; Gémes Adrienne az M. Bodon Pál Zeneiskola zongoratanára; Hegedűs Luca cimbalomművész, aki pár nappal ezelőtt a Magyar Zene Házában adott koncertet; Keller Dániel színházi zenész, színész és zeneszerző; Korb Vanessza hegedűművész, az V. Danubia Talents Nemzetközi Zenei Verseny első helyezettje hegedű szólista kategóriában; Kovács Levente orgonaművész, zeneszerző, az M. Bodon Pál Zeneiskola zongoratanára, aki 2023-ban a weimari 24. nemzetközi zeneszerző versenyen 3. helyezést ért el; Molnár Fanni egyetemi hallgató, az M. Bodon Pál Zeneiskola óraadó fuvolatanára, több nemzetközi verseny helyezettje, aki pár nappal ezelőtt a krakkói magyar főkonzulátuson adott koncertet; Nagy Dániel zongoraművész, több hazai és nemzetközi verseny díjazottja, 2021-ben a topolyai nemzetközi megmérettetés első helyezettje; Ötvös Csilla gitárművész, az M. Bodon Pál Zeneiskola tanszakvezető tanára és Somogyi Levente egyetemi hallgató, aki 2022-ben a Virtuózok V4+ nemzetközi komolyzenei tehetségkutatón szaxofonjátékával második lett.

Csütörtök este bő két órán keresztül fényárban úszott a zeneiskola néhai igazgatójáról, Palotás Józsefről elnevezett hangversenyterme. De nemcsak a helyszín „ragyogott”, az intézményhez kötődő előadók játékukkal a széksorokban helyet foglalók szívét-lelkét is átforrósították. Az elhangzó darabok, többek között Carl Goldmark, Jules Massenet, Dukay Barnabás – utóbbi zeneszerző személyes jelenlétével is megtisztelte a hangversenyt –, valamint Kodály Zoltán és Liszt Ferenc művei után kivétel nélkül felcsattant a vastaps, a termet zsúfolásig megtöltő zeneszeretők hangos tetszésnyilvánítással köszönték meg az egykori kecskeméti zeneiskolások nagyszerű produkcióit.