Kodály-díjasok öröksége: Pejtsikné Párdányi Judit

2024. 11. 24., 17:23
A Kodály-díjas Pejtsikné Párdányi Juditra emlékeztek szombaton délután a könyvtárban. A Kodály-díjasok öröksége című sorozat első beszélgetése során nem várt emlékek is előkerültek.
Fotó: Hájas Barnabás
A galéria 6 képet tartalmaz

Szomorú apropó hívta életre a Katona József Könyvtár Kodály-díjasok öröksége című sorozatát, amelyen beszélgetések keretében olyan nagyjaink életét és munkásságát idézik fel, akik Kecskemét legrangosabb zenei díját kapták, de már nem lehetnek közöttünk.  Első alkalommal Pejtsikné Párdányi Judit emlékét idézték fel a szervezők egykori tanítványok és munkatársak segítségével.

Pejtsikné Párdányi Judit Budapesten született 1939. november 3-án. Értelmiségi, zenész családból származott. Édesapja Kodály-tanítvány volt, zeneszerzést tanult Kecskemét hírös szülöttétől, és édesanyja is elvégezte a Zeneakadémiát. Mindez Judit életét is meghatározta, aki 1965-ben került Kecskemétre. Az ezredfordulóig a Kodály Iskola vezető tanára volt, közben kilenc évig a Kecskeméti Óvónőképző Intézetben tanított.

Ezekről az éveiről később így vallott: „Életem abban teljesedett ki, hogy harmincöt évig Kecskeméten taníthattam.”

A rendezvényen Dömötör Zsuzsa, Nemes Dóra és dr. Smuta Attila mesélt a Kodály-díjas tanár és művésszel kapcsolatos emlékeiről Jámbor Zsolt moderátor segítségével a közönségnek.

A visszaemlékező est fénypontja volt két felvétel, melyekre órákkal a beszélgetés előtt lelt rá Pászti András, a Hunyadiváros önkormányzati képviselője, aki Pejtsikné Párdányi Judittal nem csak kiváló viszonyt ápolt, de a művész kérésére két történetét is videóra rögzítette. Ezeket is levetítették a Katona József Könyvtár dísztermében.

Kodály-díjasokról Kodály városában természetesen énekszó kíséret nélkül nem lehet beszélgetni. A hangulatról ezen az estén az Arcus Énekegyüttes gondoskodott.