Komolyzenei programajánló – 2024. november
November első napjaiban Európa legtehetségesebb fiatal muzsikusai lépnek majd fel Kecskeméten. Az ifjú zenészek az Európai Zenekari Akadémia (European Orchestra Academy, EOA) első tanévének keretében rövid kamarahangversenyekkel keresik fel a hírös város oktatási és kulturális intézményeit, többek között a Kecskeméti Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolát, valamint a Kecskeméti EGYMI Autizmus Centrum Óvodája, Általános Iskolája, Készségfejlesztő Iskolája és Fejlesztő Nevelést-Oktatást Végző Iskoláját, de fellépnek a Katona József Könyvtárban is. Beteg és idős emberekhez is elviszik a muzsika örömét a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban és az időseket gondozó Margaréta Otthonban. Sőt, koncertet adnak a Mercedes-Benz kecskeméti gyárában, a Four Points by Sheraton Kecskemét hotelben és a Café Plázsban is. Az ingyenes minikoncerteken a zenetörténet legszebb darabjaiban – többek között Corelli-, Mozart-, Schubert-, Bruckner-, Puccini- és Bartók-művekben – gyönyörködhetnek az érdeklődők. Az EOA akadémistáinak több kecskeméti fellépése nyilvános lesz: a zeneszeretők november 5-én 10.30-tól a Kálvin téri Főpostán és ugyanekkor a vármegyei kórház aulájában, november 6-án délben a Cifrapalotában, valamint november 8-án 9.30-tól a Katona József Könyvtárban, 13.00 órától pedig a Café Plázsban hallgathatják meg őket.
Az Európai Zenekari Akadémia küldetése
Balogh Máté Erkel Ferenc-, Junior Prima- és kétszeres Artisjus-díjas zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa kórusműveit hallgathatják meg a kecskeméti zeneszeretők november 10-én az Újkollégiumban. A koncert különleges műfaji kalandozásokat kínál: szavalókórus, bordal, poszt-spirituálé és zulu népdal is elhangzik, melyek mind a fiatal komponista szellemes témaválasztásait és újszerű kóruskezelését tükrözik. A darabokban Balogh Máté Misztótfalusi Kis Miklós, Gabrielle von Baumberg, Edward Lear, James Joyce és Fehér Renátó szövegeit dolgozta fel. A műveket a Pax et Bonum Kamarakórus szólaltatja meg, szólót énekel Thurnay Viola (alt), vezényel Kiss Boldizsár. Az est további különlegessége, hogy a hangversenyen Balogh Máté is jelen lesz, így kompozícióiról első kézből hallhatnak majd háttér-információkat a megjelentek.
November 13-án 18 órai kezdettel egy nemzetközi hírű gitárművész koncertjét rendezik meg az M. Bodon Pál Zeneiskolában. A kolozsvári származású Tokos Zoltán a „G. DIMA” Zeneművészeti Főiskolán kezdte felsőfokú zenei tanulmányait, majd Szendrey-Karper László gitárművész vezetése alatt fejezte be Budapesten, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán. Még diákként kezdte el tanári pályafutását a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Debreceni Tagozatán, ahol azután évtizedekig a gitártanszak vezetője volt. Hosszú ideje kapcsolatban áll a kecskeméti zeneiskolával, többször tartott már kurzust itt, ezúttal a gitárjátékát élvezhetik az érdeklődők.
Sinfonia nyitja és szimfónia zárja a Filharmónia Magyarország kecskeméti koncertsorozata, a Kodály-bérlet november 13-i hangversenyét, amelyen a Kossuth-díjas Vashegyi György vezényletével a Nemzeti Filharmonikus Zenekar lép majd fel. Az est során a Hírös Agóra színháztermében Mozart: G-dúr szimfóniája, azaz egy háromszakaszos olasz nyitány, vagyis sinfonia (így is tartják számon a művet: Nyitány olasz stílusban), valamint a már terjedelmesebb, négytételes mű, a zeneszerző egyik legismertebb remeke, a Haffner-szimfónia csendül fel. A kettő között a Mozart-tanítvány, Hummel ritkán hallható, szuggesztív a-moll zongoraversenyét szólaltatja meg a virtuóz Berecz Mihály, és Joseph Haydn: 39. (g-moll) szimfóniája is elhangzik.
Élő barokk címmel öt alkalomból álló koncertsorozatot indított márciusban a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar és a Kecskeméti Énekes Kör. A bérlet negyedik alkalmát november 15-én este 19 órai kezdettel rendezik meg az evangélikus templomban. A Musica sull’acqua elnevezést kapott hangversenyen a hangverseny címadó műve, Händel Vízizenéje mellett többek között Johann Christian Bach Esz-dúr szimfóniája, Antonio Vivaldi Concertója, valamint Georg Philipp Telemann D-dúr nyitánya hangzik majd el. Az est közreműködői Földi Jácint és Kóczon Kornél trombitaművészek lesznek. A szimfonikusokat Hollókői Huba dirigálja.
Több komolyzenei programot kínál novemberben a Katona József Könyvtár. Az Európai Zenekari Akadémia diákjainak már említett, november 8-i kamarakoncertjén Franz Schubert: A halál és a lányka című művének két tételét, valamint Corelli: g-moll (karácsonyi) concerto grossójának átiratát Alexei Stychkin (hegedű), Kóbor Éva (hegedű), Barbora Butvydajte (brácsa), valamint Alejandro Viana Herreros (cselló) szólaltatja meg.
Szomorú apropó hívta életre a megyei könyvtár Kodály-díjasok öröksége című sorozatát, amelyen egy-egy beszélgetés keretében olyan nagyjaink életét és munkásságát idézik fel, akik Kecskemét legrangosabb zenei díjában részesültek, de sajnos már nem lehetnek közöttünk. Az első alkalmat 2024. november 23-án, szombaton 16 órakor tartják meg: Pejtsikné Párdányi Juditra Dömötör Zsuzsa, Nemes Dóra és dr. Smuta Attila emlékezik majd, beszélgetőtársuk Jámbor Zsolt lesz, közreműködik az Arcus Énekegyüttes.
2024. november 29-én pénteken 17 órakor a Katona József Könyvtár Középpontban a katedra című sorozatában prof. dr. Váradi Judit, a Debreceni Egyetem tanára tart előadást Hallom, hallgatom. Értem? Érted. A koncertpedagógia lehetőségei címmel. A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének megbízott kutatója a napokban a fővárosban, a Hild-villában beszélt korábbi és jelenlegi kutatásairól. Hogyan viszonyul a közönség a hangversenyekhez? Hogyan váltunk közönséggé? Kecskeméti előadása vélhetően ezekre az érdekes kérdésekre is választ ad majd.
A 140 éve született M. Bodon Pál és a 142 éve született Kodály Zoltán emlékére november 22-én városi népdaléneklési versenyt rendez a Kecskeméti M. Bodon Pál Alapfokú Művészeti Iskola, a Magyar Kodály Társaság Kecskeméti Tagcsoportja és a Kecskeméti Katona József Múzeum. A Cifrapalota Pávás termében 9 órától Kecskemét és térsége általános iskolás korú tanulói mérik majd össze tudásukat. A diákok négy korcsoportban – 1–2., 3–4., 5–6. és 7–8. évfolyam –, egyéni kategóriában versenyeznek majd; hangszerkíséret nélkül 2-3 perc terjedelmű népdalcsokrot énekelnek, amely tartalmaz legalább egy M. Bodon Pál vagy Kodály Zoltán által gyűjtött népdalt.
2024-ben 80. alkalommal emlékezünk a magyar holokauszt több mint félmillió mártírjára, valamint a túlélőkre, akik elviselték az embertelen bánásmódot, a kirekesztést. A Magyar Kormány, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által biztosított forrásból – melyből a zsidó egyházak és civil szervezetek részesültek – számos kegyeletteljes rendezvényt rendeznek az emlékév során. November 25-én a Tudomány és Művészetek Háza melletti udvarban lévő, nemrég felújított régi zsinagógában – illetve egy nappal korábban a nagykőrösi zsinagógában – a Kecskeméti Énekes Kör ad hangversenyt a holokauszt 80. évfordulója emlékére. Az Erdei Péter vezette kórus előadásában Mihály András, Kósa György és Ligeti György kórusművei mellett a Jeruzsálemben élő zeneszerző, Max Stern az évforduló emlékére komponált „Partizánok éneke” című nagyszabású, zongorakíséretes kompozíciója is elhangzik majd.
Mint minden hónapban, novemberben is lesz koncert a Kecskeméti Kodály Iskolában. Ezúttal az intézményben tanító művésztanárok lépnek majd színpadra. A hangverseny – amelyet az iskola Nemesszeghy Márta termében tartanak meg – november 25-én 17 órakor kezdődik.
A Kecskeméti Kodály Iskola ütőhangszeres művésztanára, Palotás Gábor novemberben folytatja országjáró körútját. Solti Árpád barátjával közös „Dreams”, azaz Álmok címmel futó sorozatuk következő állomása november 12-én Miskolc lesz, az Egressy Béni Alapfokú Művészeti Iskola Erdélyi Lászlóné termében saját darabjaikat szólaltatják meg. Palotás Gábor a következő hetekben a Vibes & Wires című, kortárs magyar ütőhangszeres műveket népszerűsítő szólósorozatát is továbbviszi, november 21-én Győrben, a Liszt Ferenc Zeneiskola AMI nagytermében, november 28-án pedig a Kiskunhalasi Alapfokú Művészeti Iskola hangversenytermében tart egy-egy előadást. Ezeken a koncerteken Iván Sára, Baráth Bálint, Horváth Balázs, Magda Dávid, Solti Árpád és saját darabjai szerepelnek majd.
Gerhátné Papp Rita zongora- és csembalóművész is fellép az ország több városában. A Kodály Iskola tanára november 8-án a Zeneakadémián, a Solti teremben a Capella Savaria együttes koncertjének egyik szólistája lesz. A Haydneum Őszi Fesztivál keretében szervezett hangversenyen Joseph Haydn kettősversenyében, a hegedűre és csembalóra komponált F-dúr versenyműben játszik majd Kalló Zsolt Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, érdemes művész partnereként. Az est során felcsendülő további darabokban continuo-játékosként működik közre Gerhátné Papp Rita, csakúgy mint november 19-én Debrecenben, a Kölcsey Központban „A barokk Drezda” címmel szervezett hangversenyen, amelyen a Capella Savaria élén Kocsis-Holpert Zoltán, a Kodály Kórus Debrecen Artisjus- és KÓTA-díjas vezető karnagya lesz.
A neves kecskeméti zenepedagógus, dr. Kiss Katalin novemberben ismét Kínába utazik. Először Shenzhenben, a „Multi-Ethnic Choir” című konferencián tart előadást és mesterkurzust karnagyoknak, azután Kína legrangosabb kórusképző intézménye, a shanghai Children’s Palace meghívására öt, már sok nemzetközi versenyt nyert kórussal foglalkozik majd.
Novemberi komolyzenei események:
2024. november 5. – 10.30 óra – Kálvin téri Főposta – Az Európai Zenekari Akadémia növendékeinek koncertje
2024. november 5. – 10.30 óra – Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház aulája – Az Európai Zenekari Akadémia növendékeinek koncertje
2024. november 6. – 12.00 óra – Cifrapalota – Az Európai Zenekari Akadémia növendékeinek koncertje
2024. november 8. – 09.30 óra – Katona József Könyvtár – Az Európai Zenekari Akadémia növendékeinek koncertje
2024. november 8. – 13.00 óra – Café Plázs – Az Európai Zenekari Akadémia növendékeinek koncertje
2024. november 10. – 17.00 óra – Református templom – A Pax et Bonum Kamarakórus kortárs zenei estje
2024. november 13. – 18.00 óra – M. Bodon Pál Zeneiskola – Tokos Zoltán gitárművész koncertje
2024. november 13. – 19.00 óra – Hírös Agóra – A Nemzeti Filharmonikus Zenekar hangversenye koncertje
2024. november 15. – 19.00 óra – Evangélikus templom – Élő barokk – A Kecskeméti Szimfonikus Zenekar koncertje
2024. november 22. – 09.00 óra – Cifrapalota – Városi népdaléneklési verseny
2024. november 23. – 16.00 óra – Katona József Könyvtár – Kodály-díjasok öröksége – Emlékezés Pejtsikné Párdányi Juditra
2024. november 25. – 17.00 óra – Kodály Iskola – Művésztanárok hangversenye
2024. november 25. – Régi zsinagóga – A Kecskeméti Énekes Kör hangversenye
2024. november 29. – 17.00 óra – Katona József Könyvtár – Középpontban a katedra – prof. dr. Váradi Judit előadása