Komolyzenei programajánló – 2024. november

2024. 11. 02., 19:20
A Nemzeti Filharmonikusok hangversenye a Hírös Agórában, a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar barokk koncertje az evangélikus templomban, a Pax et Bónum Kamarakórus kortárs zenei estje a református gimnázium dísztermében, valamint Európa legtehetségesebb fiatal muzsikusainak koncertjei a hírös város különböző pontjain – november hónapban többek között ezek a programok várják Kecskeméten a zeneszeretőket.

November első napjaiban Európa legtehetségesebb fiatal muzsikusai lépnek majd fel Kecskeméten. Az ifjú zenészek az Európai Zenekari Akadémia (European Orchestra Academy, EOA) első tanévének keretében rövid kamarahangversenyekkel keresik fel a hírös város oktatási és kulturális intézményeit, többek között a Kecskeméti Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolát, valamint a Kecskeméti EGYMI Autizmus Centrum Óvodája, Általános Iskolája, Készségfejlesztő Iskolája és Fejlesztő Nevelést-Oktatást Végző Iskoláját, de fellépnek a Katona József Könyvtárban is. Beteg és idős emberekhez is elviszik a muzsika örömét a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban és az időseket gondozó Margaréta Otthonban. Sőt, koncertet adnak a Mercedes-Benz kecskeméti gyárában, a Four Points by Sheraton Kecskemét hotelben és a Café Plázsban is. Az ingyenes minikoncerteken a zenetörténet legszebb darabjaiban – többek között Corelli-, Mozart-, Schubert-, Bruckner-, Puccini- és Bartók-művekben – gyönyörködhetnek az érdeklődők. Az EOA akadémistáinak több kecskeméti fellépése nyilvános lesz: a zeneszeretők november 5-én 10.30-tól a Kálvin téri Főpostán és ugyanekkor a vármegyei kórház aulájában, november 6-án délben a Cifrapalotában, valamint november 8-án 9.30-tól a Katona József Könyvtárban, 13.00 órától pedig a Café Plázsban hallgathatják meg őket.

Az Európai Zenekari Akadémia küldetése

A Budapesti Fesztiválzenekar, az Európai Unió Ifjúsági Zenekara és a két együttes zeneigazgatója, Fischer Iván júniusban jelentette be az Európai Zenekari Akadémia (European Orchestra Academy – EOA) megalapítását. Az EOA egy radikálisan új zenekari akadémia, amelyben tehetséges, fiatal európai művészek és tapasztalt, világklasszis zenekari zenészek úttörő együttműködésre lépnek egy magával ragadó, különleges tanulási élményt nyújtó program keretében. Az akadémisták a 2024–2025-ös évad legtöbb projektjében és turnéján a Budapesti Fesztiválzenekar tagjaiként lépnek fel. Tapasztalt kollégák mellett fognak játszani, és Fischer Ivánnal, valamint olyan elismert szólistákkal és vendégkarmesterekkel dolgoznak majd együtt, mint Schiff András, R. Ticciati, K. Gerstein, R. Capuçon, J. Hrůša és A. Orozco-Estrada. Az EOA tagjai ebben az évadban öt egyhetes rezidensprogramon vesznek részt az Európai Unió különböző tagállamaiban: először Kecskeméten, majd Pozsonyban, Luxembourgban, Katowicében, valamint egy további városban. Minden egyes rezidensprogram keretében számos, teljesen ingyenes közösségi koncertet adnak gyermekek, idősek, valamint olyan, kevésbé szerencsés helyzetű csoportok számára, amelyek tagjai nem juthatnak el a koncerttermekbe.

Balogh Máté Erkel Ferenc-, Junior Prima- és kétszeres Artisjus-díjas zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa kórusműveit hallgathatják meg a kecskeméti zeneszeretők november 10-én az Újkollégiumban. A koncert különleges műfaji kalandozásokat kínál: szavalókórus, bordal, poszt-spirituálé és zulu népdal is elhangzik, melyek mind a fiatal komponista szellemes témaválasztásait és újszerű kóruskezelését tükrözik. A darabokban Balogh Máté Misztótfalusi Kis Miklós, Gabrielle von Baumberg, Edward Lear, James Joyce és Fehér Renátó szövegeit dolgozta fel. A műveket a Pax et Bonum Kamarakórus szólaltatja meg, szólót énekel Thurnay Viola (alt), vezényel Kiss Boldizsár. Az est további különlegessége, hogy a hangversenyen Balogh Máté is jelen lesz, így kompozícióiról első kézből hallhatnak majd háttér-információkat a megjelentek.

November 13-án 18 órai kezdettel egy nemzetközi hírű gitárművész koncertjét rendezik meg az M. Bodon Pál Zeneiskolában. A kolozsvári származású Tokos Zoltán a „G. DIMA” Zeneművészeti Főiskolán kezdte felsőfokú zenei tanulmányait, majd Szendrey-Karper László gitárművész vezetése alatt fejezte be Budapesten, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán. Még diákként kezdte el tanári pályafutását a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Debreceni Tagozatán, ahol azután évtizedekig a gitártanszak vezetője volt. Hosszú ideje kapcsolatban áll a kecskeméti zeneiskolával, többször tartott már kurzust itt, ezúttal a gitárjátékát élvezhetik az érdeklődők.

Sinfonia nyitja és szimfónia zárja a Filharmónia Magyarország kecskeméti koncertsorozata, a Kodály-bérlet november 13-i hangversenyét, amelyen a Kossuth-díjas Vashegyi György vezényletével a Nemzeti Filharmonikus Zenekar lép majd fel. Az est során a Hírös Agóra színháztermében Mozart: G-dúr szimfóniája, azaz egy háromszakaszos olasz nyitány, vagyis sinfonia (így is tartják számon a művet: Nyitány olasz stílusban), valamint a már terjedelmesebb, négytételes mű, a zeneszerző egyik legismertebb remeke, a Haffner-szimfónia csendül fel. A kettő között a Mozart-tanítvány, Hummel ritkán hallható, szuggesztív a-moll zongoraversenyét szólaltatja meg a virtuóz Berecz Mihály, és Joseph Haydn: 39. (g-moll) szimfóniája is elhangzik.

Élő barokk címmel öt alkalomból álló koncertsorozatot indított márciusban a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar és a Kecskeméti Énekes Kör. A bérlet negyedik alkalmát november 15-én este 19 órai kezdettel rendezik meg az evangélikus templomban. A Musica sull’acqua elnevezést kapott hangversenyen a hangverseny címadó műve, Händel Vízizenéje mellett többek között Johann Christian Bach Esz-dúr szimfóniája, Antonio Vivaldi Concertója, valamint Georg Philipp Telemann D-dúr nyitánya hangzik majd el. Az est közreműködői Földi Jácint és Kóczon Kornél trombitaművészek lesznek. A szimfonikusokat Hollókői Huba dirigálja.

Több komolyzenei programot kínál novemberben a Katona József Könyvtár. Az Európai Zenekari Akadémia diákjainak már említett, november 8-i kamarakoncertjén Franz Schubert: A halál és a lányka című művének két tételét, valamint Corelli: g-moll (karácsonyi) concerto grossójának átiratát Alexei Stychkin (hegedű), Kóbor Éva (hegedű), Barbora Butvydajte (brácsa), valamint Alejandro Viana Herreros (cselló) szólaltatja meg.

Szomorú apropó hívta életre a megyei könyvtár Kodály-díjasok öröksége című sorozatát, amelyen egy-egy beszélgetés keretében olyan nagyjaink életét és munkásságát idézik fel, akik Kecskemét legrangosabb zenei díjában részesültek, de sajnos már nem lehetnek közöttünk. Az első alkalmat 2024. november 23-án, szombaton 16 órakor tartják meg: Pejtsikné Párdányi Juditra Dömötör Zsuzsa, Nemes Dóra és dr. Smuta Attila emlékezik majd, beszélgetőtársuk Jámbor Zsolt lesz, közreműködik az Arcus Énekegyüttes.

2024. november 29-én pénteken 17 órakor a Katona József Könyvtár Középpontban a katedra című sorozatában prof. dr. Váradi Judit, a Debreceni Egyetem tanára tart előadást Hallom, hallgatom. Értem? Érted. A koncertpedagógia lehetőségei címmel. A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének megbízott kutatója a napokban a fővárosban, a Hild-villában beszélt korábbi és jelenlegi kutatásairól. Hogyan viszonyul a közönség a hangversenyekhez? Hogyan váltunk közönséggé? Kecskeméti előadása vélhetően ezekre az érdekes kérdésekre is választ ad majd.

A 140 éve született M. Bodon Pál és a 142 éve született Kodály Zoltán emlékére november 22-én városi népdaléneklési versenyt rendez a Kecskeméti M. Bodon Pál Alapfokú Művészeti Iskola, a Magyar Kodály Társaság Kecskeméti Tagcsoportja és a Kecskeméti Katona József Múzeum. A Cifrapalota Pávás termében 9 órától Kecskemét és térsége általános iskolás korú tanulói mérik majd össze tudásukat. A diákok négy korcsoportban – 1–2., 3–4., 5–6. és 7–8. évfolyam –, egyéni kategóriában versenyeznek majd; hangszerkíséret nélkül 2-3 perc terjedelmű népdalcsokrot énekelnek, amely tartalmaz legalább egy M. Bodon Pál vagy Kodály Zoltán által gyűjtött népdalt.

2024-ben 80. alkalommal emlékezünk a magyar holokauszt több mint félmillió mártírjára, valamint a túlélőkre, akik elviselték az embertelen bánásmódot, a kirekesztést. A Magyar Kormány, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által biztosított forrásból – melyből a zsidó egyházak és civil szervezetek részesültek – számos kegyeletteljes rendezvényt rendeznek az emlékév során. November 25-én a Tudomány és Művészetek Háza melletti udvarban lévő, nemrég felújított régi zsinagógában – illetve egy nappal korábban a nagykőrösi zsinagógában – a Kecskeméti Énekes Kör ad hangversenyt a holokauszt 80. évfordulója emlékére. Az Erdei Péter vezette kórus előadásában Mihály András, Kósa György és Ligeti György kórusművei mellett a Jeruzsálemben élő zeneszerző, Max Stern az évforduló emlékére komponált „Partizánok éneke” című nagyszabású, zongorakíséretes kompozíciója is elhangzik majd.

Mint minden hónapban, novemberben is lesz koncert a Kecskeméti Kodály Iskolában. Ezúttal az intézményben tanító művésztanárok lépnek majd színpadra. A hangverseny – amelyet az iskola Nemesszeghy Márta termében tartanak meg – november 25-én 17 órakor kezdődik.

A Kecskeméti Kodály Iskola ütőhangszeres művésztanára, Palotás Gábor novemberben folytatja országjáró körútját. Solti Árpád barátjával közös „Dreams”, azaz Álmok címmel futó sorozatuk következő állomása november 12-én Miskolc lesz, az Egressy Béni Alapfokú Művészeti Iskola Erdélyi Lászlóné termében saját darabjaikat szólaltatják meg. Palotás Gábor a következő hetekben a Vibes & Wires című, kortárs magyar ütőhangszeres műveket népszerűsítő szólósorozatát is továbbviszi, november 21-én Győrben, a Liszt Ferenc Zeneiskola AMI nagytermében, november 28-án pedig a Kiskunhalasi Alapfokú Művészeti Iskola hangversenytermében tart egy-egy előadást. Ezeken a koncerteken Iván Sára, Baráth Bálint, Horváth Balázs, Magda Dávid, Solti Árpád és saját darabjai szerepelnek majd.

Gerhátné Papp Rita zongora- és csembalóművész is fellép az ország több városában. A Kodály Iskola tanára november 8-án a Zeneakadémián, a Solti teremben a Capella Savaria együttes koncertjének egyik szólistája lesz. A Haydneum Őszi Fesztivál keretében szervezett hangversenyen Joseph Haydn kettősversenyében, a hegedűre és csembalóra komponált F-dúr versenyműben játszik majd Kalló Zsolt Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, érdemes művész partnereként. Az est során felcsendülő további darabokban continuo-játékosként működik közre Gerhátné Papp Rita, csakúgy mint november 19-én Debrecenben, a Kölcsey Központban „A barokk Drezda” címmel szervezett hangversenyen, amelyen a Capella Savaria élén Kocsis-Holpert Zoltán, a Kodály Kórus Debrecen Artisjus- és KÓTA-díjas vezető karnagya lesz.

A neves kecskeméti zenepedagógus, dr. Kiss Katalin novemberben ismét Kínába utazik. Először Shenzhenben, a „Multi-Ethnic Choir” című konferencián tart előadást és mesterkurzust karnagyoknak, azután Kína legrangosabb kórusképző intézménye, a shanghai Children’s Palace meghívására öt, már sok nemzetközi versenyt nyert kórussal foglalkozik majd.

Novemberi komolyzenei események:

2024. november 5. – 10.30 óra – Kálvin téri Főposta – Az Európai Zenekari Akadémia növendékeinek koncertje

2024. november 5. – 10.30 óra – Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház aulája – Az Európai Zenekari Akadémia növendékeinek koncertje

2024. november 6. – 12.00 óra – Cifrapalota – Az Európai Zenekari Akadémia növendékeinek koncertje

2024. november 8. – 09.30 óra – Katona József Könyvtár – Az Európai Zenekari Akadémia növendékeinek koncertje

2024. november 8. – 13.00 óra – Café Plázs – Az Európai Zenekari Akadémia növendékeinek koncertje

2024. november 10. – 17.00 óra – Református templom – A Pax et Bonum Kamarakórus kortárs zenei estje

2024. november 13. – 18.00 óra – M. Bodon Pál Zeneiskola – Tokos Zoltán gitárművész koncertje

2024. november 13. – 19.00 óra – Hírös Agóra – A Nemzeti Filharmonikus Zenekar hangversenye koncertje

2024. november 15. – 19.00 óra – Evangélikus templom – Élő barokk –  A Kecskeméti Szimfonikus Zenekar koncertje

2024. november 22. – 09.00 óra – Cifrapalota – Városi népdaléneklési verseny

2024. november 23. – 16.00 óra – Katona József Könyvtár – Kodály-díjasok öröksége – Emlékezés Pejtsikné Párdányi Juditra

2024. november 25. – 17.00 óra – Kodály Iskola – Művésztanárok hangversenye

2024. november 25. – Régi zsinagóga – A Kecskeméti Énekes Kör hangversenye

2024. november 29. – 17.00 óra – Katona József Könyvtár – Középpontban a katedra –  prof. dr. Váradi Judit előadása