Könyvbemutató a zsidókérdésről

2025. 01. 17., 19:30
Január 16-án „Zsidókérdés” és magyar társadalom 1938 -1956” címmel könyvbemutatót rendezett a Katona József Könyvtár Pelle János író, történész 2024-ben megjelent, nagylélegzetű művének. A találkozón Prof. dr. Róna Tamás főrabbi kérdezte a könyv alkotóját és vezette a beszélgetést.

Pelle János eredetileg magyar-francia szakos tanárként végzett, irodalomtörténészként, újságíróként és történészként dolgozott. Mintegy három évtizeden át gyűjtötte a dokumentumokat most megjelent könyvéhez, amely a 10. önálló kötete. Művében a levéltári és egyéb dokumentáció mellett személyes interjúkra alapozva olyan esetek sokaságát tárja fel, amelyekről eddig csak igen keveseknek volt tudomása, vagy amelyekről senki nem beszélt. Könyve eleven cáfolata annak a sokat hangoztatott állításnak, miszerint a holokausztról 80 évvel az események után már nem lehet újat mondani. Ráadásul a könyv címében jelzett időhatárok is mutatják: Pelle nem állt meg a háború végénél, könyvében módszeresen bemutatja azokat a pogromokat is, amelyek már a kommunista uralom ideje alatt történtek, és amelyek mögött többnyire a hisztérikusan terjedő vérvádak álltak.

Pelle János új könyvének lehet olyan olvasata, hogy provokatív, feszegeti a határokat egy igen kényes és érzékeny területen, de Pelle nem provokálni akar, sokkal inkább a látóhatárt tágítja olvasói előtt. Mintegy három évtizedes szisztematikus kutatómunkával sorra derítette fel a tovább élő antiszemitizmus lélektani gyökereit. Nem csupán a történéseket írja le, de érzékletes képet fest a társadalom tömeglélektani állapotáról is, amelynek hatása időről időre felbukkan az egymást követő vérvádak és pogromok hátterében, egészen a tárgyalt időszak végéig, 1956-ig.

Az 1945 és 1956 közé eső helyi és országos jelentőségűvé vált eseményeket Pelle János gondosan és részletesen alátámasztja dokumentumokkal. Részletes képet kaphat az olvasó a kaposvári vérvádhisztériáról éppúgy, mint az 1946-os kunmadarasi, miskolci és szegvári pogromokról, a makói zsinagóga felgyújtásának hiteles történetéről, vagy a hajdúnánási forradalomról. A szerző megvizsgálja annak okait is, hogy a háború után miért fordultak sokan a holokauszt túlélői ellen, és részletesen, sok szempontból körüljárja a zsidó túlélők szerepét az új világrend kiépítésében.

Említést érdemel a mű előszava is. Ezt a rendszerváltozás óta  Los Angelesben élő, a Kaliforniai Egyetem professzoraként nyugdíjba vonult Berend T. Iván történész, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke írt, aki maga is holokauszt-túlélő, aki 14 évesen került a dachaui koncentrációs táborba. Az előszó tanúsága szerint Pelle János könyve olyan tényeket és összefüggéseket tár fel, amelyek a nemzetközi hírű tudóst is meglepték, noha nem csak a korszak jó ismerője, de az események személyes érintettje is.

„Megrázó írás, elképesztően hatalmas anyag, dokumentumok tömege és kiváló elemzése, ami egyszerre történelmi és pszichológiai is. A korszak érdekelt résztvevőiről azok írásai, naplói, megnyilvánulásai alapján tömör, de különlegesen találó elemzéseket és értékeléseket kapunk.  A szerző nem ismer tabut, a kényes és Magyarországon évtizedeken át kerülgetett témát tényekre alapozott szókimondással és őszinteséggel tárgyalja.”

Pelle János Prof. dr. Róna Tamás főrabbival karöltve alapos képet rajzolt a nagy gondossággal megírt, fontos, hiányt pótló munkáról. A könyvbemutató a közönség kérdéseivel zárult a Katona József Könyvtárban.

A könyvről még több információ tudható meg a KTV kedd esti Múzsa magazinjában.