Kortárs kórusművekkel várják a komolyzene kedvelőit

2024. 11. 09., 13:49
Különleges koncertet rendeznek vasárnap 17 órától a Kecskeméti Református Gimnázium dísztermében. Az est során hazánk egyik legtehetségesebb és nemzetközi viszonylatban is legelismertebb fiatal zeneszerzője, Balogh Máté darabjai csendülnek fel a Kiss Boldizsár vezette Pax et Bonum Kamarakórus tolmácsolásában. A hangversenyen – melyen Thurnay Viola énekművész működik közre – a komponista is jelen lesz, így műveiről első kézből hallhatnak majd háttér-információkat a megjelentek. A hangversenyre a belépés díjtalan.

A Kecskeméthez több szálon kötődő Balogh Máté Erkel Ferenc-, Junior Prima- és kétszeres Artisjus-díjas zeneszerző – 2017 és 2023 között a Nemzetközi Kodály Intézetben tanított; felesége, Balogh-Jámbor Janka csellóművész a hírös városban született, a Kodály Iskolában tanult és szeptember óta egykori alma materének tanára stb. – kórusműveit hallgathatják meg a kecskeméti zeneszeretők november 10-én az Újkollégiumban. A fiatal komponista 1990-ben Győrben született. 2005-től a Pécsi Művészeti Szakközépiskola zeneszerzés és zeneelmélet szakos diákja, Győrffy István tanítványa volt. 2012-ben BA-, 2014-ben pedig MA-diplomát szerzett a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerzés szakán immár Jeney Zoltán növendékeként. Közben mint vendéghallgató egy évet a trieszti Conservatorio di Giueseppe Tartinin töltött. 2014-ben az Eötvös Péter Kortárs Zenei Alapítvány mentoráltja volt. 2019-ben summa cum laude minősítéssel DLA doktori fokozatot szerzett a Zeneakadémián.

Balogh Máté Erkel Ferenc-, Junior Prima- és kétszeres Artisjus-díjas zeneszerző

Doktoranduszként három évet tanított a Zeneakadémia zeneszerzés tanszékén, később a kecskeméti Nemzetközi Kodály Intézet oktatója volt. 2014 óta a Zeneakadémia Zeneelmélet Tanszékén dolgozik, előbb tanársegéd volt, jelenleg az intézmény adjunktusa. Emellett az Alabama University, a Shanghai Conservatory, a lipcsei Mendelssohn Zeneakadémia és a trieszti Conservatorio di Giuseppe Tartini vendégelőadója.

Kompozíciói számos rangos hazai és nemzetközi fesztiválon hangzanak el rendszeresen. Műveit bemutatták szerte Európában, valamint Kínában, Tajvanon, Japánban, Kanadában és az Egyesült Államokban. Olyan rangos együttesekkel dolgozott együtt, mint például a Stadler Quartet (Ausztria), a Janacek Philharmonic Orchestra (Csehország), a Slovenian National Choir (Szlovénia) és a Huntsville Symphony Orchestra, JACK Quartet (Egyesült Államok), továbbá az Anima Musicae Kamarazenekar, a Budafoki Dohnányi Zenekar, a Budapesti Vonósok, a Concerto Budapest és a Nemzeti Filharmonikusok stb.

A Kínai Népköztársaságban is sikert aratott

Balogh Máté 2016-ban részt vett egy kínai népzenei tanulmányúton, amelynek keretében Tibettől Pekingig másfél hónapot töltött Kína különböző tartományaiban. A tanulmányút végén a Kínai Népköztársaság Kulturális Minisztériuma rendelt tőle egy nagyzenekari darabot. E nagyszabású mű a konfucionista Si King versgyűjtemény szövegére készült el kínai nyelven, szoprán szólóra és szimfonikus zenekarra. 2017 decemberében volt a bemutatója Shanghaiban, a Shanghai Filharmonikusok előadásában. Később, 2018-ban e mű egyik tétele elhangzott a Janus Pannonius Nemzetközi Irodalmi Nagydíj budapesti átadóján, a BMC-ben, a díjazott, Yang Lian jelenlétében. A nagy sikerre való tekintettel a shanghai zenekar még egy darabot rendelt a szerzőtől, ennek bemutatóját 2019 decemberében szintén Shanghaiban tartották meg.
Balogh Máté a Shanghai Filharmonikusokkal próbál

Egyik korábbi interjújában – Kondor Kata: Dua Lipa és a mikrotonális popszám (fidelio.hu, 2023) –  Balogh Máté így vallott magáról: „Azt hiszem, zsigeri típusú szerző vagyok. Távol áll tőlem az a munkamódszer, ahogyan például Beethoven farigcsálta a műveit. Nem készítek több változatot. Ha leülök komponálni, relatíve gyorsan kidolgozom a műveimet. Ilyen értelemben nem meglepő, hogy gesztusszerű zenei anyagok jönnek létre, hiszen azokat nem igazán kell vagy lehet megkonstruálni.” A fiatal komponista gondolatainak igazságát a kecskeméti koncert résztvevői is megtapasztalhatják. A vasárnap kora esti hangverseny különleges műfaji kalandozásokat kínál: szavalókórus, bordal, poszt-spirituálé és zulu népdal is elhangzik, melyek mind a fiatal komponista szellemes témaválasztásait és újszerű kóruskezelését tükrözik. A darabokban Balogh Máté Misztótfalusi Kis Miklós, Gabrielle von Baumberg, Edward Lear, James Joyce és Fehér Renátó szövegeit dolgozta fel. A műveket a fóti Evangélikus Kántorképző és Egyházzenei Intézet tanáraiból és hallgatóiból 2008-ban alakult és azóta számos rangos díjat nyert Pax et Bonum Kamarakórus szólaltatja meg – az együttes többek között 2022 novemberében a Kodály Zoltán IX. Magyar Kórusversenyen első lett kamarakórus kategóriában, majd a kategóriagyőztesek között a verseny nagydíját is elnyerte –, szólót énekel Thurnay Viola (alt), vezényel Kiss Boldizsár. A Nemzeti Kulturális Alap által támogatott hangversenyre a belépés díjtalan.

A Pax et Bonum Kamarakórus