Megénekelni a múltból a jövőt - ismét megrendezték a városi népdaléneklési versenyt

2024. 11. 22., 14:56
Egyáltalán nem idegen tollakkal ékeskedtek a Cifrapalota Pávás termében fellépő népdalénekes diákok, hiszen városunk két nagy alakja, Kodály Zoltán és M. Bodon Pál népdalgyűjtéséből válogattak a pénteki városi verseny alkalmából, melyet az M. Bodon Pál Zeneiskola és a Kodály Társaság helyi csoportja hirdetett meg négy korcsoportban.
A galéria 27 képet tartalmaz

Lelkes hangokkal telt meg a Cifrapalota Pávás terme a tél első havas reggelén, pénteken. A felkészítő tanárok szárnyai alól kiröppenő kisdiákok és a tapasztaltabb felsősök váltották egymást a háromtagú zsűri előtt az immáron második alkalommal megrendezett városi népdaléneklési versenyen.

A háttérben az M. Bodon Pál Zeneiskola tanárai és munkatársai bonyolították a szervezést, s a Magyar Kodály Társaság Kecskeméti tagcsoportja volt az esemény „anyagi, erkölcsi” finanszírozója. Az összegyűlteket először Orosz Lilla, az M. Bodon Pál Zeneiskola igazgatóhelyettese köszöntötte.

Elmondta, hogy Kecskemét és térsége általános iskolás diákjait várták a versenyre, melyet két éve a 140 éves Kodály-évforduló alkalmából rendeztek meg először, idén pedig M. Bodon Pál kerek, 140 éves születési évfordulójára is emlékeznek. Idén 14 iskola jelentkezett. A legfiatalabb, 6 esztendős induló húzhatta ki a kezdőbetűt, amivel kezdetét vette a népdaléneklés.

Négy korosztályos kategóriában lehetett nevezni néhány perces népdalcsokor-válogatással, melyből legalább egynek Kodály vagy M. Bodon Pál gyűjtéséből kellett származnia. A Kodály Iskola népénekszakos növendékeinek műsora után, akiket Szabó Kocsis Zsuzsanna készített fel, Miklósné Faragó Csilla, az M. Bodon Pál Zeneiskola igazgatója szólalt fel. Kiemelte, hogy a magyar népdalkincs ápolása és a hagyományőrzés fontos céljuk, valamint hogy képzeletbeli hidat építsenek a fiatalság és a néphagyományt megélő közösségek között. „Az a dolgom, hogy hidat építsek a múlt és a jövendő között. És hogy ennek a hídnak a pilléreibe beleépítsek mindent, amit a múltból a jövendőbe átvinni érdemes.” – idézte Wass Albert szavait.

A népi ének szakos diákok egyike, a 11-es Komlósdi Sára meg is énekeltette a közönséget, két Kecskemét környéki népdalt tanított meg a jelenlévőknek.

A háromtagú szakmai zsűri, dr. Héjja Bella Emerencia népi énekművész, egyetemi adjunktus, Jámbor Zsolt énektanár-karvezető és Tary Timótné szolfézs-tanszakvezető értékelték az elhangzott produkciókat.

Idén tovább színesedett a kulturális program, a verseny után a Kodály Iskola citerazenekara lépett föl, majd az eredményhirdetés után stílusosan táncházzal búcsúztak egymástól az esemény résztvevői.