Pál-napi megemlékezést tartottak Gyenes Mihály egykori házánál

2025. 01. 24., 16:38
Pál-napi megemlékezést tartott ma (pénteken) délután a Bács-Kiskun Megyei Honismereti Egyesület Gyenes Mihály egykori házánál, ahol 1842-től 44-ig lakott a Kecskeméten tanuló Jókai Mór. 1843. január 25-én egy névnapi összejövetelen a húszéves Petőfi is részt vett. Ez az élmény ihlette első Kecskeméten született versét, mely a Pál-napkor címet viseli. A megemlékezésen Bán János alpolgármester mondott beszédet.
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 12 képet tartalmaz

A hagyományok szerint idén is megtartotta a Pál-napi megemlékezését Gyenes Mihály egykori házánál a Bács-Kiskun Megyei Honismereti Egyesület. 1842‒44-ig itt lakott a Kecskeméten tanuló Jókai Mór. Baráti köréből többek között Petőfi Sándor is a ház vendégei közé tartozott. Kecskeméten írt versei közül a legkorábbit 1843. január 25-én keltezte, Pálnapkor, ihlető élménye a Gyenes-házban, Gyenes Pál névnapján tartott összejövetel volt. A Jókai u. 8. szám alatti Gyenes-háznál bevezetőt tartott Székelyné Kőrösi Ilona, az egyesület elnöke.

– 1843. január közepétől április első hetéig Petőfi Sándor Kecskeméten tartózkodott mint vándorszínész. Sokat írtak az életrajzírók arról, hogy milyen nyomorban élt itt, mennyire szenvedett, de nagyon sok hamis információ van ezekben. Nem igaz, hogy annyira tehetségtelen volt, nem igaz, hogy nem kapott szerepet, nem igaz, hogy annyira unatkozott
— hangsúlyozta Székelyné Kőrösi Ilona.

A rendezvényen Bán János író mondott beszédet. Kecskemét alpolgármestere első gondolatként elmondta, hogy büszkék lehetünk azokra is, akik nem a városban születtek, de pályafutásuknak megkerülhetetlen állomása volt Kecskemét. „Fantasztikus, hogy ez a két óriása a magyar irodalomnak, Petőfi és Jókai, itt éltek, ezekben az utcákban.” – fogalmazott Bán János, aki Mikszáth Kálmán írásával idézte fel, milyen volt Jókai fiatalként.

– Talán kevesen tudják, hogy A zsidó fiú című drámáját, amit egy pályázatra küld be, itt írja, Kecskeméten. És azt, aki gyöngybetűvel papírra veti ezt a drámát, azt Petőfi Sándornak hívják. Saját kézírással akkoriban még nem lehetett beadni egy ilyen pályaművet. Az ő életútja, írói karrierje Kecskemétről indul el, nem véletlenül írta később visszaemlékezésében, hogy Kecskemét tette őt íróvá, magyar íróvá
— mondta Bán János.

Az alpolgármester hangsúlyozta, megfelelően kell sáfárkodni azzal a tudással, hogy ez a két ember itt töltötte fiatalságának nagyrészét. Ádám András, a Bács-Kiskun Megyei Honismereti Egyesület Felügyelő Bizottságának elnöke egy Jókai-levelet olvasott fel a résztvevőknek. A Pál-napi megemlékezés, melyen Gyenes Mihály leszármazottjai is jelen voltak, koszorúzással ért véget.