Patkós László a szabadiskolai kiállításról
December 14-én, a Katona József Könyvtárban megnyílt a Kecskeméti Képzőművészeti Szabadiskola növendékeinek hagyományos évzáró kiállítása. A kiállításra kitűzött közös feladat az úszómű volt, aminek kapcsán kicsik és nagyok szabadjára engedhették a képzeletüket.
A már három évtizednél is régebbi múltú intézmény grafikai osztályának vezetőjét, Patkós László grafikusművészt egyebek mellett arról kérdeztük tegnap a stúdióban, hogy az ilyen három dimenziós, plasztikus közös feladatok mennyiben segítik az iskola zömében sík műfajokban alkotó tanulóit? Van- e praktikus haszna például a pályaválasztásnál, megmutatkozik-e a szabadiskolás múlt a felvételi eredményességben?
Mindenképpen megmutatkozik. Az, amit nálunk csinálnak a gyerekek, egyrészt a hagyományos, klasszikus tárgyábrázolás, látvány utáni rajzolás, alakrajz, anatómiai tanulmányok, emellé oda vannak téve a kreatív feladatok, tehát egy olyan egészet kapnak a gyerekek, hogy mire eljutnak a felvételire, akkor az mindenképpen biztató ahhoz, hogy sikeresen felvételizzen.
A tárlat megnyitására egy igazi lakóhajó-tulajdonost, a szegedi Vesmás Péter Ybl-díjas építészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját kérték fel a szabadiskola vezetői.
Az akadémikust lenyűgözte a szabadiskola szellemisége, a képekből és tárgyakból áradó kreativitás és teremtő fantázia, olyannyira, hogy a megnyitón konkrét segítség kezdeményezését is kilátásba helyezte az MMA bekapcsolásával.
A Kecskeméti Képzőművészeti Szabadiskola évzáró kiállítását még e héten szombatig látogathatják, a Katona József Könyvtár nyitvatartási idejében.