Rangos elismerést kapott a Kodály Intézet vezette nemzetközi projekt

KECSKEMÉT(IEK) A NAGYVILÁGBAN

2024. 03. 28., 13:09
A Tempus Közalapítvány Erasmus+ Kiválósági Díjjal jutalmazta a PRESTO nevű nemzetközi projektet, amelynek keretében a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Intézete – mint a konzorcium vezetője – és külföldi partnerei a hatékony zenei távoktatást segítő módszertani anyagok gazdag választékát hozták létre gyakorló pedagógusok számára. A 2023-ban zárult program korábban kimagasló uniós értékelést kapott, ennek köszönhető a napokban odaítélt rangos elismerés.
A galéria 13 képet tartalmaz

A PRESTO mozaikszóval elnevezett (Practices and Resources for Equipping Schools to Teach Music Online) projekt egy nemzetközi együttműködésen alapuló kutatási program volt 2021 és 2023 között, amelyet az Európai Unió KA226 Erasmus+ programja finanszírozott. A konzorcium vezetője a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Intézete volt az akkori igazgató, dr. Nemes László Norbert szakmai irányításával. Az együttműködésben részt vett Írország egyik vezető egyeteme, a Dublin City University, az írországi kórusok egyesülete, a Sing Ireland, a Skót Nemzeti Ifjúsági Kórus (NYCOS) és a Colourstrings nevű, magyar zeneművészek által Finnországban bevezetett oktatási módszert alkalmazó cég, a Caprice Oy. Az elnyert támogatás összege 262.409 eurót tett ki.

Korábban senki sem gondolta, hogy egyszer a kóruséneklésről kiderül, hogy a legveszélyesebb tevékenységek közé tartozik, ahogyan képtelenségnek tűnt az is, hogy éneklés nélküli énekórákat kell majd tartani vagy hangszeres órát online módon. A koronavírus-járvány azonban nemcsak az élő koncertekre gyakorolt negatív hatást, hanem a zeneoktatásra is. Az öttagú nemzetközi konzorcium azt vállalta, hogy a leginkább érintett három területre – tantermi ének- és szolfézsóra, hangszeres képzés, kóruséneklés – olyan oktatási csomagot dolgoz ki, amely amellett, hogy módszertani útmutatást nyújt, oktatóvideókon keresztül ad segítséget a zenei távoktatáshoz, próbák tartásához, kórusok betanításához, virtuális koncertek tartásához.

A Covid-járvány okozta hátrányok kompenzálására kiírt rendkívüli pályázati felhívásra beadott és támogatást kapott anyagban megfogalmazott tervek megvalósultak. Az együttműködésben 750 különféle oktatási munka készült, tantermi videók, módszertani jegyzetek, óravázlatok, gyakorlást támogató animációk, emellett kifejezetten a projekt számára komponáltak fiatal zeneszerzők elsősorban oktatási célú, új műveket. Az anyag számos példát bemutat arra, hogy egy adott zenei elem megtanítása különböző életkorú gyerekeknek eltérő módszertani megközelítést igényel online, illetve offline módban. A platform egy korábbi Erasmus+ pályázat eredményeképpen létrejött, és azóta több mint 80 országban használt online tudásközpontban, a Kodály HUB-on – a kodalyhub.com/presto weboldalon – kapott helyet, és bárki számára ingyenesen hozzáférhető.

A Kodály HUB-ról

A Kodály HUB a világ bármely pontjáról elérhető, nyilvános online tudásközpont, amely a kodályi zenepedagógia elveit követő szakmai anyagokat kínál az élményalapú ének-zene tanításhoz. Leíró részei a kodályi zenepedagógiában történő tájékozódást segítik, a regisztráció után elérhető interaktív funkciók pedig a tudásmegosztást, az énektanárok közösségépítését szolgálják.

A Zeneakadémia Kodály Intézete által vezetett, a zenei távoktatást segítő Erasmus+ együttműködés a bírálóktól egészen magas értéket, a lehetséges 100-ból 96 pontot kapott. A magas pontszám miatt a projekt automatikusan megkapta az Európai Bizottság Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökségétől a „Good Practice” (Jó Gyakorlat) minősítést. „Az óriási elismerés mellett ez a kiváló értékelés egyúttal nagyszerű visszajelzés arról, hogy Kodály alapelvei a zene élményszerű tanításáról a mai digitális korban és nemzetközi viszonylatban is érvényesek” – hangsúlyozta dr. Nemes László Norbert a projekt tavaly augusztusi budapesti záróeseményén.

A PRESTO újabb kitüntetését, a Tempus Közalapítvány Erasmus+ Kiválósági Díját, amelynek átadóünnepségét május 28-án Budapesten, az Erasmus+ konferencián tartják meg, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Intézetének munkáját 2023 szeptembere óta irányító Rajk Judit is örömmel fogadta: „Nagy öröm nemcsak a Kodály Intézet, hanem a Zeneakadémia egész közössége számára – mondta a nemzetközi hírű kecskeméti zenepedagógiai műhely igazgatója –, hogy ilyen magas szintű elismerést kapott a PRESTO programunk. A projekt ugyan 2023-ban lezárult, de eredményei, az elkészült tantermi, kórus- és hangszeres oktatóanyagok videók formájában ott vannak honlapunkon, mindenki számára ingyenesen hozzáférhetők (https://kodalyhub.com/presto). Különösen jó érzés, hogy egy független szakmai testülettől érkezett a nívódíj, mert ez is fontos bizonyítéka annak, hogy egyetemünkön magas szintű munka folyik, nemzetközi kapcsolataink szerteágazóak, hallgatóink, tanáraink munkája, illetve a magyar zeneoktatás ismert és elismert a világ minden táján. Liszt és Kodály neve – nem feledve a többi nagy elődöt sem –, kötelez minket, hogy munkájukat folytassuk, és korunk innovációival tegyük még színesebbé.”

Varga Géza