Sok száz fiatal énekelt örömmel

Az „Éneklő Ifjúság” kifejezést először Bárdos Lajos használta. Az ő kezdeményezésére rendezték meg az első nagy ifjúsági koncertet 1934. április 28-án, a Zeneakadémia nagytermében. Ez a szép hagyomány azóta is folytatódik – a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége, azaz a KÓTA 1970 óta szervezi és koordinálja –, minden év tavaszán országszerte életre hívják az ifjúsági hangversenyeket. A szervezők Kodály gondolatát vallják: „Nem akarunk mi zenészeket nevelni minden iskolában, hanem olyan embereket, akik ismerik a zene értékét, avval élni tudnak, és élnek is halálukig.” (Kodály Zoltán – A Budapesti Piarista Gimnáziumban. Vt. III.87.o)

A csütörtök délutáni kecskeméti program ehhez a sorozathoz kapcsolódott. A hangverseny első perceiben a szervezők nevében Virág Barnabás, a Magyar Kodály Társaság Kecskeméti Tagcsoportjának elnöke köszöntötte a megjelenteket, azután a Kodály Iskola Nemesszeghy Lajosné Szentkirályi Mártáról elnevezett dísztermében 10 kórus lépett színpadra, sorrendben az Aurin Leánykar (zongorán kísért: Lovászné Gajdos Éva, vezényelt: Durányik László), a Kecskeméti Széchenyivárosi Arany János Általános Iskola Énekkara (vezényelt: Bacslia Krisztina), a Mákvirágok Gyermekkar (furulyán közreműködött: Bajusz Luca, ütőhangszereken kísért: Nádudvari Gergely és Tapodi-Lemberger Márk, közreműködött: Seres József – zongora, Szegediné Tóth Ildikó – hegedű, vezényelt: Gór-Hainfart Márta), a Triola Gyermekkar (zongorán közreműködött: dr. Feketéné Rodler Anett, vezényelt: Závori Erika), az Antanténusz Gyermekkórus (zongorán közreműködött: dr. Feketéné Rodler Anett, vezényelt: Szegedi Ildikó), a Clarus Fiúkórus (zongorán közreműködött: Horváth Dávid, vezényelt: Arató Ákos), a Miraculum Gyermekkórus (zongorán kísért: Nagy Dániel, vezényelt: Durányik László), a Piarista Gimnázium Kórusa (vezényelt: Fehérvári Gábor), a Kecskeméti Református Gimnázium Kamarakórusa (vezényelt: Jámbor Zsolt), a Kodály Iskola Vegyeskara (vezényelt: Závori Erika).

A cél a közös éneklés élményének megszerettetése
A Kodály Iskolában fellépő kórusok többsége élt a hangverseny adta lehetőséggel, minősítést kértek. Műsorukat országosan elismert szakemberek – Soltészné Lédeczi Judit karnagy, zenetanár, valamint dr. Dohány Gabriella és dr. Baricz Zsoltné Tihanyi Magdolna ének-zene tanár, karnagy, valamennyien KÓTA-díjasok – értékelték. A zsűri döntése alapján a Kecskeméti Széchenyivárosi Általános Iskola Énekkara és a Triola Gyermekkar Arany minősítést vehetett át, míg a Mákvirágok Gyermekkar (elismerő oklevél Ránki György: Csóri csuka című művének előadásáért) és a Kodály Iskola Vegyeskara (elismerő oklevél a műsor magas minőségű zenei megvalósításáért) Arany minősítést kapott elismerő oklevéllel. A bírálóbizottság Arany diplomával jutalmazta az Antanténusz Gyermekkórus, a Miraculum Gyermekkar és a Kecskeméti Református Gimnázium Kamarakórusa produkcióját, utóbbi két együttest országos dicsérő oklevéllel is jutalmazták. Az Arany János Általános Iskola Énekkara és a Kodály Iskola Vegyeskara „B” kategóriában, a többi kórus „A” kategóriában kért minősítést.
Az Aurin Leánykar, a Clarus Fiúkórus és a Piarista Gimnázium Kórusa ezúttal „csupán” az éneklés öröme miatt vett részt az Éneklő Ifjúság hangversenyen. Előbbi együttes, a Durányik László vezette aurinosok a hétvégén Szegeden minősülnek majd, de utóbbiak is szívvel-lélekkel készültek a koncertre. „Fontosnak tartottuk, hogy részt vegyünk rajta – mondta a piarista énekkar karnagya, Fehérvári Gábor. – Bár március 19–23. között erdélyi úton jártunk, majd a múlt hétvégén Budapesten énekeltünk a piarista kórustalálkozón, mégis mindent megtettünk azért, hogy ide is eljussunk. Szeretnénk megmutatni (bár minősítést nem kértünk), hogy van kórusélet a Kecskeméti Piarista Iskolában, és szeretnénk folytatni az 1920 óta élő hagyományt, amelyet még Kodályék teremtettek.”

A hangversenyen részt vevő többi kórusvezető is hasonló gondolatokat fogalmazott meg. „A Kecskeméti Széchenyivárosi Arany János Általános Iskolában a matematika és az idegen nyelvi képzés mellett nagy hangsúlyt fektetünk a zenei készségek fejlesztésére is. Ennek kiemelt területe a zenei nevelés. Alsó tagozaton már 3. és 4. osztályban kiválasztásra kerülnek a szép hangú gyerekek, akik felső tagozatban is az énekkar munkáját erősítik. Az iskola kórusa a városban is ismert, a helyi rendezvényeken rendszeresen szerepelünk. Adventi hangverseny a Nagytemplomban, »Kórusok Délutánja« a könyvtárban – ezeken a koncerteken visszatérő fellépők vagyunk. Az iskola kórusa kezdetektől fogva részt vett az Éneklő Ifjúságon, így volt ez ebben az évben is.” (Bacslia Krisztina)
„A Kecskeméti Kodály Iskola Mákvirágok Kórusa az idei tanév elején, dr. Ittzés Tamás igazgató úr javaslatára alakult. Egy régen már jól működő projektet élesztett újra azzal, hogy a kóruséneklés lehetőségét alsó tagozatra, pontosabban a harmadik és negyedik évfolyamra is kiterjesztette. Az énekkarban így az összes harmadikos kis diák énekel, akár fejleszthető hallású, akár tisztán éneklő. A csütörtöki »megmérettetésre« is így készültünk, hiszen a célom az, hogy a »kodályi elvek« mentén mindenkinek legyen lehetősége az együtt muzsikálásra. Az éneklők számára is fontos volt ez a mai nap, izgalommal várták a szereplést, nagy örömmel vettek részt rajta.” (Gór-Hainfart Márta)
„Az Éneklő Ifjúság hangverseny mind a kórustagok, mind a karvezetők számára ünnepélyes együttlét, színpadi bemutatkozás. Erre az alkalomra hónapokon keresztül készülnek a kórusok. Még erőteljesebben összekovácsolja a kis közösségeket. Szakmai megmérettetés ez saját magunk, a többi énekes, a zsűri és a közönség előtt is. Mindig izgatottan várjuk.” (Szegedi Ildikó)
„Számomra három ok miatt igen fontos ez az esemény. Egyrészt évtizedek óta vagyok részese az Éneklő Ifjúság hangversenyek kecskeméti szervezésének. Ismerem a karnagyokat, együtt éltünk át sikereket, sikertelenségeket. Voltak jobb évek, amikor sok-sok kórus vett részt, és voltak évek, amikor alig tudtunk összehozni egy hangversenyt. Másrészt rengeteget lehet itt tanulni. Először is a zsűri tanácsaiból. Kiemelném Solteszné Lédeczi Judit Liszt-díjas karnagyot, aki évtizedek óta ismer bennünket. Igazán empatikus és szakmailag megfellebbezhetetlen tanácsadó. De egymástól is tanulunk. A kollégákkal beszélgetve, sok mindenre kapunk választ. Egyszóval, itt megtudhatjuk, hol tartunk, és hogy jó úton járunk-e a kórusvezetői munkánkban. Végül pedig nagy megtiszteltetés nekem, hogy zsűritagként én is meghívást kapok Éneklő Ifjúság hangversenyekre. Reménykedem benne, hogy néhány jó tanáccsal én is tudok szolgálni. Persze a legfontosabb az énekelni szerető, mosolygós kórustag!” (Jámbor Zsolt)
