Szakszerű fakitermelés indul a Csalánosi erdőben és a katonatelepi véderdőben

2024. 02. 21., 11:54
Mintegy 350 köbméter faanyagot termelnek ki a közeljövőben Kecskeméten, a katonatelepi véderdőből és a Csalánosi erdőből – tájékoztatta szerkesztőségünket Szabó Lajos erdőmérnök, Kecskemét város erdeinek erdészeti szakirányítója. Az idős nyárfaerdőkben időszerű a beavatkozás annak érdekében, hogy megújuljon és biztonságossá váljon a terület. Ugyanakkor a biológiai sokszínűség növelése is fontos célkitűzés.
Fotó: Banczik Róbert

Fakitermelést terveznek a közeljövőben Kecskeméten, az önkormányzat vagyonkezelésében lévő erdőkben – tudtuk meg Szabó Lajos erdőmérnöktől, Kecskemét város erdeinek erdészeti szakirányítójától. A munkálatok érintik a katonatelepi véderdőt, a Lugas soron, illetve a Csalánosi erdőt, a Csalánosi Csárdát Kadafalvával összekötő földút mellett. Mindkét helyen idős nyárfásokban történik a beavatkozás, amelyre régóta szükség volt.

Mivel ezek az erdők közvetlenül a lakóövezet mellett találhatóak, ezért létük állapotuk, illetve bennük történő erdőkezelési munkák közvetlenül is hatással vannak a városlakók mindennapjaira. Annak érdekében, hogy megújuljon az önkormányzat kezelésében lévő erdőterület, a közgyűlés egy modern szemléletű erdőkezelési koncepciót fogadott el, ez alapján az elmúlt évben több erdészeti munka is történt, ezek folytatódnak a jövőben is.

A tervezett fakitermelések legfontosabb célja az idős erdő megújítása, a kiszáradt fák által okozott veszélyhelyzet megszüntetése. Emellett szeretnék növelni az ökológiai stabilitást, segíteni a biodiverzitást. Ennek érdekében holtfa is marad a területen. A lábon álló facsonkok, ágkupacok odúlakó madaraknak, különféle rovaroknak, gombáknak jelentenek élőhelyet a jövőben is. Mindeközben a parkerdő és a véderdő funkciót is fejlesztik, az erdőszerkezetet a folyamatos erdőborítás irányába változtatják meg.

Mint megtudtuk, a kivágandó fák szakszerű kijelölése megtörtént, a munkálatok legkorábban február 26-án indulnak.

A fakitermelés során mintegy 350 köbméter faanyagot vágnak ki. A kivitelezés időszakában a biztonságos munkavégzés, a balesetek elkerülése érdekében az erdőt, a munkaterületet, az egyes erdővel határos utcarészeket lezárják a lakossági forgalom elől.

Kapcsolódó cikk