Szemereyné Pataki Klaudia minden kérdésre válaszolt az egyetemi ügyben

Paprikás hangulatban érkeztek a baloldali Szövetség a Hírös Városért Egyesület tagjai és szimpatizánsai a mai közgyűlésre. Megelőzendő a zavargásokat Szemereyné Pataki Klaudia felajánlotta, hogy a Kada Elek teremben minden kérdésre válaszol. A polgármester a felvetések kapcsán részletesen válaszolt mind a sajtónak, mind pedig az ott megjelent baloldali képviselőknek és az őket pártolóknak is. Egyikük azt mondta, hogy egy független könyvvizsgáló cégnek kellene átvizsgálnia a dokumentumokat. A város vezetője elmondta, hogy éppen ez zajlik, az Állami Számvevőszék és a hatóság részéről is. A dokumentumokat bekérték, amelyek nyilvánosak, elérhetőek. Szemereyné Pataki Klaudia leszögezte, hogy minden jogszabály szerint történt, és mégis azzal vádolják, hogy lopás történt. Pedig az ÁSZ jelentésében leírja, hogy a vagyon megvan, a vagyonvesztést csupán feltételezi.
A polgármester kérdésekre elmondta: a befektetés 2021-ben született meg. Az akkori EU-s jogszabályi környezet nem engedte meg, hogy az alapítványok állampapírba fektessék a pénzüket.
A pénzügyi befektetéssel kapcsolatban a Big Four nemzetközi iroda készítette el a szakvéleményt. Szemereyné Pataki Klaudia elmondta, hogy a felügyelőbizottság akkor kérdéseket tett fel, és további biztosítékot kért a fedezetre. Az OPTIMA és a PADMA kötelezettséget vállalt a vagyonával a visszafizetésre, ezért úgy ítélték meg, hogy ez egy biztos befektetés. Szemereyné Pataki Klaudia hangsúlyozta, hogy elutasítja az ÁSZ jelentését, most is úgy gondolja, hogy egy jó döntés volt ez a befektetés, ugyanis az évek óta befolyt kamatból, ami milliárdos nagyságrendre rúg, egészítik ki az egyetem költségvetését, melynek köszönhetően doktori iskolát hoztak létre, új szakokat és mesterképzést indítottak el, növelték a külföldi hallgatók arányát, a három kar hallgatói létszámát megduplázták, és elkezdődhetett a CAMPUS II. építése. Mindez nem jöhetett volna létre, csupán az egyetem büdzséjéből. A polgármester azt is hangsúlyozta, hogy saját vagyonával ő is vállalja a felelősséget az alapítvány működéséért, ez kötelező. Szemereyné leszögezte, hogy az ÁSZ elnököt kell megkérdezni arról, hogy miért tettek büntetőfeljelentést, őt a nyomozóhatóság egyébként nem kereste.
Sajtókérdésre elhangzott, hogy a pénzt infrastruktúrafejlesztésre fordították eddig is, azért csúsznak a munkálatok a CAMPUS területén, mert amíg vizsgálatok vannak, addig felfüggesztették.
Bodrozsán Alexandra, a baloldali Szövetség a Hírös Városért Egyesület önkormányzati képviselője többek között azt kérdezte meg a polgármestertől, hogy miért tiltja le a közösségi oldalán a hozzászólási lehetőséget. Szemereyné Pataki Klaudia elmondta, hogy olyan kommentcunami érkezett a Facebookra, amelyben őt és a családját sértegették. A városvezető azt is hangsúlyozta, hogy a Szövetség a Hírös Városért Egyesület által április 2-ra szervezett tüntetésen résztvevők közül többen a háza elé vonultak, amikor ő egyedül volt otthon a 6 éves kislányával. A polgármester elmesélte, hogy kiment az utcára hozzájuk és megkérdezte, hogy elmenjen-e otthonról, mire számítson, egyedül van a kicsi lányával.
Szemereyné felidézte azt is, hogy 10 évvel ezelőtt az RTL Klub egyszer becsöngetett hozzájuk, és az akkor 14 éves lánya nyitott ajtót, aki elé a riporter odadugta a mikrofont. A lánya azóta el kezd remegni, amikor csengetnek otthon a kapun és megkéri az édesanyját, hogy nyisson ő ajtót. „Ennyit a nyilvánosságról, ennyit az önök szerepéről.” – fogalmazott a polgármester a helyszínen tartózkodó RTL Klubra többször ránézve. A baloldali képviselőknek (Bodrozsán Alexandrának és Király Józsefnek) címezve pedig kiemelte, hangulatkeltés zajlik a városban, embereket vádolnak, félinformációkat keringetnek úgy, hogy amikor a polgármester irodájában jártak ezek a politikusok, akkor bevallották, hogy nem olvasták el az ÁSZ jelentés mellett a kuratórium nyilvánosan megjelent válaszát, amelyben az összes fontos információ benne van.
Még a pénzügyi bizottság elnökeként kellett átgondolni azt, hogy merjenek-e 7 milliárd forintért, a saját kasszából, megvásárolni 441 hektárt úgy, hogy semmilyen aláírt szerződése még nem volt a városnak. Ezt akkor bevállalták. Azóta látszik, hogy jó döntés volt, hiszen a város fejlődik, prosperál, és messze elhaladt Kecskemét az összes vidéki mezőváros mellett. A másik kockázatos momentum pedig az egyetem kérdésköre volt, hiszen anno mindenki azt gondolta, hogy nem kell ide egyetem. „Akkor vettem a bátorságot, vettem egy nagy levegőt, hogy márpedig Kecskeméten lesz egyetem!” – fogalmazott a polgármester, aki kiemelte, hogy 10 évvel ezelőtt szintén demonstráltak a háza előtt, és ismét ki voltak téve a nagy plakátok, hogy „Hol a pénz?”. Aztán pedig 2019-ben átadták Magyarország legmodernebb és legszebb campus épületét.
Felhozták a kérdezők a pedagógusképző sorsát is, melynek kapcsán a polgármester elmondta, hogy a parlament szavazta meg, hogy a Károli Gáspár Református Egyetem kapja meg a kart és az épületet, ebbe nem volt beleszólása.
Rossz információkkal rendelkezett a kérdezők többsége. Például elhangzott felvetésként, hogy miért csak fideszesek ülnek a kuratóriumban és a felügyelőbizottságban. Kiderült, hogy ez úgy ahogy van, hazugság. A kuratóriumban és a felügyelőbizottságban a város gazdaságában jelentős szerepet képviselő cégvezetők ülnek, akik a legnagyobb foglalkoztatók Kecskeméten, és az egyetemnek duális partnerei. A kuratóriumban egy fideszes van, Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, és szintén egy fideszes van a felügyelőbizottságban, maga, Szemereyné Pataki Klaudia. A többiek nem párttagok.