Új hazát foglalt egy kígyó az államalapítás napján

2024. 08. 27., 20:24
Egy közel másfél méteres kígyóval nézett farkasszemet augusztus 20-án egy Hunyadivárosban található négyemeletes társasház földszintjén lakó hölgy. Mint kiderült, a szomszédjától szökött el a hüllő. A lakók nem értik, hogyan történhet ez meg egy társasházban. Több kérdésünkre nem kaptunk választ, ugyanis kedd esti híradónkig nem reagált megkeresésünkre a csúszómászó tartója.
A galéria 12 képet tartalmaz

A kígyókról készült képek a Kecskeméti Vadaskertben készültek és illusztrációként szolgálnak.

Van az a mondás, hogy halálra rémül. Ez nem csak egy közhely, mint kiderült, a rosszullétig lehet ijedni. Egy nagyobb méretű kígyó hozta rá a frászt az egyik lakóra egy hunyadivárosi társasházban. A földszinten élő hölgy a reggeli rutint végezte el, amikor hirtelen észrevette, hogy mozog valami a szobában. Amikor jobban megnézte, hogy mi az, egy hüllő nézett vele farkasszemet. Az ott lakó rögtön hívta a közös képviselőt.

Sírva hívott fel, én azonnal jöttem és megkérdeztem, hol volt. Mondja, hogy a hálószobaajtót csukta volna be, és akkor látja, hogy a fotel támláján ott van a kígyó és mászik át a franciaágy végére, onnan le a földre, és úgy ment ki a konyhába, de oda már nem merte követni
— idézte fel Ladányi Jánosné közös képviselő.

Ő már sejtette, honnan kerülhetett oda a hüllő. Hamar be is igazolódott a gyanúja: a második emeletről érkezett a kígyó gazdája, aki befogta az állatot.

Méteren felül volt, az biztos. Ahogy a karjára tekerte, három-négy tekeredés volt rajta, plusz fogta a fejét
— mondta Ladányi Jánosné.

Az állatvédelem és -tartás szempontjából fontos kérdésekre a Kecskeméti Vadaskertben kaptunk válaszokat. Tokovics Tamás ügyvezető igazgató kiemelte, hogy Magyarországon mérges kígyókat egyáltalán nem lehet tartani.

Először is hatósági engedély kell a kígyótartáshoz. Elsősorban óriáskígyót szoktak tartani, ebből vannak a pitonok, a királypiton, illetve a boát lehet tartani háznál, de ezt is csak megfelelő hatósági engedéllyel. A körülményeket is vizsgálják, hiszen olyan tároló helyiség kell nekik, ami biztonságos, és megakadályozza a szökésüket
— magyarázta Tokovics Tamás, a Kecskeméti Vadaskert ügyvezető igazgatója.

Ez ebben az esetben nem valósult meg, hiszen a példa is mutatja, hogy a terráriumból bizony ki tudott szökni a hüllő.

Stábunk a kígyót nem látta, azonban az elmondások alapján egy erdei siklóról lehet szó.

– Nyilván vannak, akik siklókat is tartanak. Vannak olyan siklók, amiket lehet tartani, de vannak olyanok is, amelyek a természetvédelmi hatóság által nem engedélyezettek, elsősorban ezek a Magyarországon is védett siklófélék – mondta Tokovics Tamás.

Nem csak a kígyókra vonatkozik a felelős állattartás. A felelős állattartáshoz hozzátartozik az is, hogy ne csak a saját élményemet vegyem figyelembe, hanem figyeljek arra is, hogy milyen környezetben vagyok. Egy társasházban valóban nem ildomos ilyen kígyókat tartani, főleg nem úgy, hogy azok meg tudnak szökni. És nemcsak arról van itt szó, hogy valakit megtámad, és esetleg rátekeredik, hanem magáról a látványáról is, hiszen ha egy szívbeteg ember találkozik egy ilyen állattal, annak komolyabb következményei is lehetnek
— hívta fel a figyelmet Tokovics Tamás.

Ez viszont a gazdának nem volt fontos, ugyanis ez a csúszómászó még augusztus 19-én szökött el, és a vékonysága miatt a vécén és a szellőzőn is közlekedhetett. Mint megtudtuk, a sikló is tudja bántani az embert.

– Mint minden állat, a siklók, a kígyók is védekeznek. Tehát ha olyan helyzetbe kerülnek, hogy veszélyben érzik magukat, akkor abszolút támadnak. Itt a fájdalom a nagyobb probléma, hiszen mivel nem mérges kígyó, olyan harapása nem lehet, ami gondot okozhat. De bármilyen harapás is nagyobb problémát okozhat a különböző fertőzések útján – hangsúlyozta Tokovics Tamás.

A lakók nagyon tartanak a hüllőtől, félnek, hogy ismét megtörténhet az incidens. Információink szerint több kígyót is tart a lakásban a férfi. Hogy van-e engedélye a hüllők tartására, hogy milyen kígyóról is van szó pontosan, hogy hogyan is történt az eset, ezekre mind nem kaptunk választ, ugyanis mai híradónkig nem reagált megkeresésünkre a csúszómászó tartója.

Tokovics Tamás azt is kiemelte, hogy aki találkozik egy kígyóval, akár egy hasonló esetben, először is azonnal menjen el a hüllő közeléből, majd hívja például a Kecskeméti Vadaskertet, vagy a Kiskunsági Nemzeti Parkot, mind a két helyen foglalkoznak állatmentéssel, ilyen helyzetben is segítenek.