Ukrán és szlovák bűnszervezetek is érintettek a hazai banki csalásokban

2024. 01. 24., 19:18
Lassan nem marad olyan ember, akitől nem próbáltak bűnözők pénzt kicsalni. A nemzetközi szintűvé vált probléma hazánkat sem kíméli, Magyarországon a banki csalás az egyik legtöbbször alkalmazott módszer. A rendőrség külön csoportokat állított fel a bűncselekmények felgöngyölítésére. Az elmúlt időszakban leginkább külföldi csoportokhoz vezettek a nyomok, kiemelten ukrán bűnszervezetekhez, de a szlovákokhoz is köthetőek a csalások.

Megszaporodtak az online csalások nemzetközi szinten. Ez alól hazánk sem kivétel. Sok áldozat pedig továbbra sincs tisztában azzal, hogy hogyan védekezhet, egyáltalán milyen módszerekkel csalják ki az elkövetők az adatainkat, pénzünket. Tanács László, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság, Bűnmegelőzési Osztály főelőadója a Kecskeméti Médiacentrumnak elsőként az apróhirdetések útján történő feljelentéseket említette, mint az egyik leggyakoribb elkövetési módot.

– Az apróhirdetésekben a vevők általában előre elutalják pénzt, ez jelenti a legnagyobb problémát. Illetve sokan kapnak adathalász emailt vagy sms-t, amiben a szállítást ajánlják fel, és a szállítók nevében olyan adathalász email vagy sms érkezik a postafiókunkba, amit ha megnyitunk és kitöltünk, a vége az lesz, hogy a bankkártya adatainkat fogják elkérni. Ha pedig már ennek birtokában vannak az elkövetők, akkor akár a bankszámlaszánkon lévő teljes összeget elutalhatják a saját számláikra - ecsetelte a módszereket Tanács László.

Az apróhirdetések mellett az egyes bankok nevében érkező telefonhívások módszerét alkalmazzák a csalók. A főelőadó elmondta, az olyan esetekből érkezik a legtöbb feljelentés, amikor banki ügyintézőnek adja ki magát a telefonáló, és arra figyelmeztet bennünket, hogy gyanús pénzügyi tranzakciót tapasztaltak a számlánkon. Azért, hogy minket megóvjanak, megkérnek arra, hogy vagy adjuk meg a bankkártya számunkat, és majd ők mozgatják a pénzünket; vagy adnak egy bankszámlaszámot, amire kérik, hogy utaljuk el a pénzünket. Esetleg bizonyos applikációt töltetnek le velünk, ez lehet az AnyDesk vagy a TeamViewer nevű program, ami egy képernyőklónozó. Ha ezeket letöltjük és azt a kódot, amit megkapunk, beolvassuk a telefonba, akkor a telefon másik végén lévő bűnöző rákapcsolódhat a mi eszközünkre, és amit mi beírunk, azt ő is látni fogja.

– Ilyenkor szokták megkérni az ügyfelet arra, hogy lépjen be a netbankjába, adja meg a jelszavát, banki adatait, amit szintén lát az elkövető. Amikor lerakják a telefont, akkor az áldozatok azt tapasztalják, hogy csökken az összeg a számlájukon. Általában nem egy összegben, hanem több kisebb tételben utalják el egy másik számlára a pénzünket. Ilyenkor nagyon fontos, hogy a bankot rögtön értesítsük, hogy csalás áldozatai lettünk.
— figyelmeztet Tanács László.

A csalók a piacvezető, tehát például az MBH és az OTP bankok nevében hívják az embereket. Tanács László elmondta, ha az ügyintéző nem ismeri a nevünket, az adatainkat, akkor azonnal tegyük le a telefont. A telefonszám hamisítás is egy bevált módszere a csalóknak, előfordult már többször is, hogy az adott bank számáról hívták az „ügyfeleket” az elkövetők.

– Általában a telefonhívások elején bemutatkoznak, egy banki azonosítót is bediktálnak, sípszóval is szoktak dolgozni, akár az is előfordulhat, hogy arra hivatkoznak, hogy most kapcsolják a biztonsági osztály vezetőjét, ez mind-mind a bizalom erősítését szolgálja - tette hozzá a szakember.

A rendőrség hosszú évekre berendezkedett az ilyen jellegű bűncselekmények felgöngyölítésére. Elindult például a Mátrix Projekt, melynek során létrehoztak egy külön csoportot minden vármegyei főkapitányságon, ahol a nyomozók, rendőrök mellett informatikusok és etikus hekkerek is dolgoznak. Az elmúlt időszakban leginkább külföldi csoportokhoz vezettek a nyomok, kiemelten ukrán bűnszervezetekhez, de a szlovákokhoz is köthetőek a csalások.

– Akik a számlát megnyitják, általában olyan strómanok, akik bizonyos összegért vállalják a kockázatot. Ők folytatják le a banki ügyintézést, ők nyitják meg a számlát, ahová később utalásokat intéznek a bűnözők - magyarázta Tanács László stábunknak.

A kiberpajzs.hu összeszedetten tartalmazza a csalási módszereket, mindenkinek javasolt a honlap átböngészése, ugyanis kivétel nélkül, bárki csalás áldozatává válhat anélkül, hogy észre venné azt.