Választási ki mit tud

2026. 04. 08., 18:45
Sorsdöntő választás lesz vasárnap. Több újdonsággal is számolnia kell az állampolgároknak, úgymint például idén nem kötelező borítékba beletenni a szavazólapot, azt önmagában is az urnába dobhatjuk. A lakcímkártyát pedig nem fogja kérni a szavazatszámláló bizottság.

Az idei országgyűlési választást április 12-re tűzte ki Sulyok Tamás köztársasági elnök. A választásra jogosultak aktuális száma összesen 8 116 608 fő. Bács-Kiskun vármegye 01. számú egyéni választókerületben 66 701-en, Bács- Kiskun Vármegye 02-ben pedig 72 130-an voksolhatnak vasárnap. Kecskeméten összesen 99 szavazókört nyitnak meg. Szavazni belföldön reggel 06:00 és este 19:00 óra között lehet. A 19 órakor sorban álló választópolgárok még szavazhatnak, de 19 óra után már nem lehet beállni a sorba.

Az 01. számú választókerületi szavazólapon feltüntetett sorrend szerint dr. Salacz László a Fidesz-KDNP, Papp Dávid a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, Csőszi Attila a Tisztelet és Szabadság Párt, valamint András Károly a Mi Hazánk Mozgalom jelöltjeként lesz megtalálható a szavazólapon.

A 02. számú választókerületi szavazólapon feltüntetett sorrend szerint: Molnár János a Tisztelet és Szabadság Párt, Simon Anita Éva a Demokratikus Koalíció, Hódi Zsuzsanna a Mi Hazánk Mozgalom, Karikó Ágnes Magyar Kétfarkú Kutya Párt, Cseh Tamás a Fidesz-KDNP, Balanyi István a Szolidaritás Pártja, Szentgyörgyi Tibor Viktor pedig független jelöltként lesz megtalálható a szavazólapon.

A postán megküldött választási értesítő tartalmazza a választópolgár lakcíme szerinti szavazókör pontos címét. Abban az esetben, ha a 2026. február 4. után a választópolgárnak változik a lakcíme, akkor új értesítőt küldenek számára, amely tartalmazza az új lakcíme szerinti új szavazókörének címét. Az a választópolgár, aki nem találja értesítőjét, vagy új helyre költözött és már nem tudta átvenni az új értesítőjét, számára a valasztas.hu oldalon található szavazókör kereső a segítségére lehet.

A szavazás menete a következő: miután a szavazatszámláló bizottság vagy a külképviselet választási iroda leellenőrizte a választópolgár személyazonosságát, jelenlétében lepecsételik szavazólapját a bal felső sarokban. A szavazólap átvételét a választópolgár sajátkezű aláírásával kell igazolja. Ekkor a választópolgár használhatja saját tollát is. Érvényesen szavazni csak a szavazólapon szereplő jelöltre, listára lehet. A felsorolt jelöltek, listák közül csak egyet lehet választani, több választás esetén a szavazat érvénytelen lesz. Érvényesen szavazni a jelölt neve melletti, illetve a lista neve feletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal lehet, ez lehet az X vagy a + jel. Idén újdonság, hogy nem kötelező borítékba beletenni a szavazólapokat, a szavazatszámláló biztosság tagjai csak külön kérésre adják ki a borítékokat az állampolgároknak. Továbbá nem kell lakcímkártya sem idén a voksoláshoz, a beazonosításhoz elegendő vagy a személyi igazolvány vagy az útlevél, vagy a jogosítvány. A lejárt érvényességű okmányokkal rendelkezők nem szavazhatnak, őket a szavazatszámláló bizottság köteles visszautasítani.

A szavazásra abban az esetben sincs mód, ha a választópolgárt a bizottság tagja vagy tagjai személyesen ismerik, és a névjegyzéken is szerepel. Ezért fontos, hogy a választópolgárok a szavazás napja előtt vizsgálják meg okmányaik érvényességét, és időben gondoskodjanak az érvényes dokumentumok beszerzéséről. Azonban a választások napján egyes kijelölt kormányablakok ügyeletet tartanak, ahol a választópolgárok meg tudják újítani okmányaikat, ideiglenes dokumentumot kapva. Fontos, hogy a kormányablak által korábban kiállított A/4-es papír, ami az okmányátvételre jogosít, a személyigazolvány helyettesítésére nem szolgál. Kecskeméten a Rákóczi úti, valamint a Deák téri Kormányablak is nyitva lesz a választás napján reggel 7 és 19 óra között.

Ha a választópolgár a szavazólap urnába dobása előtt jelzi, hogy a szavazólap kitöltését elrontotta, a rontott szavazólapot a szavazatszámláló bizottság bevonja, egy külön e célra szolgáló borítékba helyezi, és a rontott szavazólap helyett új szavazólapot ad ki. Egy választópolgár rontás miatt – szavazólapfajtánként – csak egyszer kérhet új szavazólapot. Ha a választópolgár a szavazatát bedobta az urnába, már nem kérhet cserét.

Átjelentkezéssel és külképviseleten szavazó választópolgár a szavazólapot a kitöltést követően zöld borítékba helyezi és lezárja, s ezt követően az urnába dobja. Csak a lezárt borítékban elhelyezett szavazólap érvényes.

Bács 01-ben az átjelentkezők száma 424, a Bács 02-ben 2469. Ebből Kecskemétre 2 191-en jelentkeztek át, ők a 99. szavazókörben, a Szabadság tér 7. szám alatt szavazhatnak, a szavazókörbe a Református Újkollégium főbejáratán keresztül tudnak bejutni.

Azok a választópolgárok igényelhetnek mozgóurnát, akik egészségi állapotuk, vagy fogva tartásuk miatt, nem tudnak elmenni a szavazóhelyiségbe, azonban a szavazóköri névjegyzékben szerepelnek. Online is benyújtható az igénylés a DÁP vagy az Ügyfélkapu + azonosítással a választás napján 12:00 óráig, elektronikus azonosítás nélkül április 9. 16:00 óráig. Levélben az igénylésnek április 9. 16:00 óráig meg kell érkeznie a helyi választási irodához, valamint személyesen is kérhető mozgóurna április 10. 16:00 óráig a helyi választási irodánál. Írásbeli meghatalmazással rendelkező meghatalmazott útján az igénylés benyújtható április 10. 16:00 óráig a helyi választási irodához, utána csak a szavazás napján 12:00 óráig a szavazatszámláló bizottsághoz.

Magyarországon nincs kampánycsend, de a szavazás napján nem lehet választási gyűlést tartani, a szavazókör bejáratától számított 150 méteren belül (közterületen) tilos mindenféle kampánytevékenységet folytatni, mozgóurna igénylésére és a szavazóhelyiséghez történő szállításra nyilvános felhívás nem tehető közzé, szavazóhelyiséghez autóbuszos személyszállítás nem végezhető, televízióban és rádióban politikai reklámot nem lehet közzétenni.

A korábban kihelyezett kampányeszközöket, úgy mint például a plakát, nem kell eltávolítani, csak 2026. május 12-ig.

Akiknek nincs magyarországi lakcíme, és levélszavazatban adják le voksukat, azoknak a Városházán, a Választási Irodában biztosítják azt az urnát, melybe beledobhatják a szavazólapot tartalmazó borítékot.

Az előzetes számítások szerint már este fél 9 magasságában érkezhetnek eredmények. Minden hasznos információ megtalálható a valasztas.hu oldalon.