100 éves a postai szolgáltatás Ballószögön

2024. 09. 13., 18:23
100 évvel ezelőtt, 1924-ben nyitott postaügynökséget a Magyar Királyi Posta Ballószögön. A jubileumot megemlékezéssel, valamint posta- és bélyegtörténeti kiállítással ünnepelte a nagyközség ma (péntek) délután, a faluházban.
Fotó: Molnár H. Boglárka
A galéria 59 képet tartalmaz

Lóháton, korhű ruhába öltözött kézbesítő érkezett meg ma délután a Ballószögi Faluház elé. 100 évvel ezelőtt, 1924-ben nyitott postaügynökséget a Magyar Királyi Posta a településen, melynek alkalmából posta- és bélyegtörténeti kiállítás nyílt meg. Az ünnepségen Somogyi Lajos polgármester elmondta, hogy akkor 429 tanya, ház állt Ballószögön.

-A Petőfi utca már létezett, a Kossuth utcának is meg voltak a nyomai. S körülbelül 1350 lakosról beszélhetünk, aki itt élt, Ballószög területén. Akkor még a Weber birtok működött, és akkor született meg az az elhatározás, hogy létrehozzák ezt a postát. A szolgáltatásokon kívül egy nagyon-nagy újdonság lett itt, a településen, hiszen ott megjelent a második telefon
— mondta Somogyi Lajos, Ballószög polgármestere.

Szőllősi Béla, a Magyar Posta Zrt. Kelet-magyarországi Területi Igazgatóságának igazgatója a magyar és a ballószögi posta történetét, valamint Kass János Kossuth-díjas grafikusművész bélyegeit és bélyegterveit tárta az érdeklődők elé.

- Értékeket tartalmazó csomagokat, fontos üzenetekkel ellátott leveleket, táviratokat adtak fel már akkor is, amikor különösen kiemelt szerepe volt a postának a hírek továbbításában és a kapcsolattartásban. Akkor, 1924-ben egy helyben feladott levél 1000 koronába került, 8 fillérbe. A hosszú és gazdag múlttal rendelkező helyi posta, azóta is a település vérkeringésének a része, és a több mint 4000 fős lakosságot szolgálja
— mondta a rendezvényen Szőllősi Béla, a Magyar Posta Zrt. Kelet-magyarországi Területi Igazgatóságának igazgatója.

Posta-, telefon- és távírószolgáltatás csak Kecskeméten volt elérhető, ami nem elégítette ki a gazdálkodók és a lakosok igényeit. A nyitás után a postaforgalom egyre csak nőtt a településen. 1949-ben már az első osztályba sorolt, Állami Postahivatal lett belőle.

- A posta az 1940-es évektől nemcsak munkanapokon, hanem szombaton és vasárnap délelőtt is nyitva volt. A postásoknak nem volt szabadnapjuk. 1971 augusztus 1-jétől eltörölték a vasárnapi nyitvatartást. A posta bejárata mellé, a falra nyilvános, segélykérő telefon került. Erről akkor is lehetett telefonálni, amikor a posta zárva volt
— nyilatkozta Kapás Mária, a ballószögi posta vezetője.

A Dél-alföldi Postatörténeti Alapítvány által készített kiállítást Tóth László, az alapítvány kuratóriumának elnöke mutatta be. A tárlat szeptember 24-ig tekinthető meg a faluház nyitvatartási ideje alatt. Az ünnepség a 30. Szüreti Napoknak volt az első hivatalos programja. A jubiláló rendezvénysorozatot Somogyi Lajos polgármester nyitotta meg, Kecskemét városát pedig többek között dr. Szeberényi Gyula Tamás országgyűlési képviselő és a Fidesz-KDNP önkormányzati képviselője, Leviczky Cirill képviselte.