Koncert az éhező gyermekekért
A Gyermekétkeztetési Alapítvány októberben egy hatállomásos jótékonysági koncertsorozatot szervezett. A jövő zenéje címmel meghirdetett programok azonban a kecskeméti hangverseny kivételével technikai okok miatt elmaradnak. A hírös városban a Hírös Agóra új rendezvényhelyszínében, a Széchenyi-korabeli kaszinók kulturális pezsgését és szellemiségét megidéző KultKaszinóban tartják meg a hangversenyt. Az október 20-án 19 órakor kezdődő különleges program bevétele teljes egészében a rászoruló gyermekek megsegítését szolgálja, így a jegyvásárlással a résztvevők nemcsak egy egyedülálló zenei élmény részesei lehetnek, hanem egy nemes ügyet is támogathatnak.
A Gyermekétkeztetési Alapítvány célja
A kecskeméti hangversenyen a hátrányos helyzetű gyermekek étkeztetésének rendíthetetlen motorja, az amatőr zeneszerzőként is aktív Király Gábor szóló-, kamara- és zenekari darabjai – többek között a vonószenekarra írt Piccola sinfonia és Festlicher Tanz című művei – csendülnek majd fel a Hollókői Huba vezette Kecskeméti Szimfonikus Zenekar előadásában. „A jótékonysági koncertsorozat ötletével a Gyermekétkeztetési Alapítvány kereste meg a zenekart – mondta kérdésünkre Hollókői Huba, a kecskeméti szimfonikusok művészeti vezetője –, és egyértelmű volt, hogy támogatjuk ezt a kezdeményezést, ami a nemes cél mellett új magyar zenekari és kamarazenei darabok bemutatását is lehetővé teszi, különleges környezetben.”
Az elhangzó művek szerzője, Király Gábor mérnök-vállalkozó. Verseket is ír, de leginkább talán a kiski néven írt szókimondó, gyakran provokatív blogjai, Facebookos bejegyzései révén ismert. A kortárs zene elkötelezett mecénása, és persze ő maga is komponál, műveit neves muzsikusok, így például az Anima Musicae Kamarazenekar és a Metrum Ensemble mutatta be. Bevallottan nem ért sem a zeneelmélethez, sem a zene egyéb ágaihoz, ugyanakkor egyfajta szakmai barátság fűzi a magyar kortárs zenei élet meghatározó alakjához, Kondor Ádám zeneszerzőhöz. „Király Gábor azért komponál, mert képes rá – jellemezte őt Weber Kristóf zenekritikus néhány évvel ezelőtt. – Képes a horizontális hangrendezéshez, képes a dinamikai árnyalás megtervezéséhez, képes ösztönösen átlátni harmóniai összefüggéseket, képes a formát tartalommal megtölteni. Mindezt úgy, hogy közben hibát sem vét. Ez utóbbiban nyilván szerepe van Kondor Ádámnak is, aki szakmai felügyelettel, kvázi lektorként segíti Király kottáinak letisztázását. Hogy ez milyen nehéz és pepecs munka, azt talán csak azok a zeneszerzők tudják, akik tanítványokat is nevelnek. Évtizedekig lehet ilyen szakmai gyakorlatot folytatni különösebb feltűnés nélkül abban a reményben, hogy egy-egy művet csak fölfedeznek egyszer. Ám arra még talán sosem volt példa, hogy egy a szakmai berkeken kívül álló zeneszerzőtől, aki nem egy fiatal pályakezdő, a legnívósabb előadók mutassanak be darabot.”
Különleges élményben lesz tehát részük mindazoknak, akik az október 20-án 19 órakor kezdődő hangversenyen részt vesznek. S ha valaki valamilyen oknál fogva nem tud elmenni A jövő zenéje jótékonysági koncertre, de szívesen kiáll a kezdeményezés mellett, az támogatói jegy vásárlásával is hozzájárulhat a GYEA munkájához, hogy „Magyarországon egy gyermeknek se kelljen korgó gyomorral elaludnia”.