Beléptetőkapuval védi az embereket és a tárgyi értékeket a könyvtár
Rongálások, kiabálások, atrocitások, a mellékhelyiségek bemocskolása. Ilyen gondokkal küzdött már régóta a kecskeméti Katona József Könyvtár. Ezt nem csupán a vezetőség ismerte fel: több mint 1.000 embert kérdeztek meg egy kérdőív segítségével az intézmény dolgozói a könyvtárhasználóik közül, akiknek több mint 90%-a is megfogalmazta aggályát a felmerült problémákkal kapcsolatban. Egy-egy alkalommal nem csupán az épületet rongálták meg a könyvtárba betévedt emberek, hanem a bent lévőket is zaklatták. Annak érdekében, hogy megvédjék az értékeket, valamint az emberek épségét, egy beléptetőkaput szereltek fel a bejárathoz.
De az európai, az egyesült államokbeli, illetve a távol-keleti nagykönyvtárakban is réges-régen működik ez a rendszer. Egy hete helyezték próbaüzembe a kaput: a munkatársak arról számoltak be, hogy eddig semmilyen gond nem merült fel a rendszer hatékonyságát illetően. A könyvtárhasználók pedig megértették, hogy miért van erre szükség, ez idő alatt semmilyen problémát nem jelentett a kapu számukra. Nem úgy a helyi baloldalnak, akiknek már a bevezetés előtt is volt fenntartásuk.
Király József az utóbbi közgyűlésen többek között amellett érvelt, hogy szerinte így nem használhatja bárki az épület wc-it. Véleményére a ma elkészített interjúban is ráerősített.
A könyvtár vezetőjétől megtudtuk, szó sincs arról, hogy nem lehet bemenni a mosdóba. Azonban a probléma az, hogy „nyomdafestéket nem tűrő” állapotban hagyják maguk után a helyiséget egyes emberek, akik nem kulturálódni járnak főleg a könyvtárba.
Azonban súlyosabb probléma az épületben előforduló rongálás, kiabálás, az emberek zaklatása, az esetleges atrocitások. Király József elmondta, hogy nem tud egyetérteni a könyvtár „kifogásaival”, indokaival. Mint mondta, semmiféleképpen nem tudja elfogadni azt, hogy a kapuval kizárják azokat az embereket, akik adott esetben nem megfelelően öltözködnek vagy tisztálkodnak, hiszen ezt sokszor életkörülményeik nem teszik lehetővé.
A baloldali frakció vezetője szerint nem kellett volna változtatni semmin, hiszen van két biztonsági őr az épületben.
A biztonsági őrök azonban nem járnak mindenki után sem be a mosdóba, sem pedig a polcokhoz, hogy milyen állapotban helyezik vissza a könyveket, ez életszerűtlen. A könyvtár igazgatója elmondta, hogy a beléptetőkapu egy szűrőrendszer, azt a célt szolgálja, hogy ha bármi probléma történik, akkor be tudják azonosítani az elkövetőt. Szó sincs az emberek megfigyeléséről, személyiségi adataikkal való visszaélésről.
Király József azt is hangsúlyozta, hogy a könyvtár egy nyitott tér volt eddig, ami becsalogatta az embereket az utcáról, szerinte ezt a funkcióját veszíti el most az egyébként továbbra is ingyenesen igénybe vehető könyvtár. A frakcióvezető úgy tudja, hogy akinek nincsen lakcímkártyája, azt kizárják a könyvtárból, utalva a hajléktalanokra. Ezzel ellentétben a valóság az, hogy a regisztrációhoz elsődlegesen a személyi igazolvány szükséges. Sőt, napi látogatójegyet is kiállítanak olyanoknak, akiknél nincs ott az olvasókártya vagy a regisztrációhoz szükséges igazolvány, vagy csupán egy egyszeri használatra venné igénybe a könyvtári szolgáltatásokat.
A kapun való belépéshez lehet használni a hagyományos könyvtári olvasójegyet, a regisztrációs olvasójegyet, valamint a könyvtár applikációján elérhető e-cardot is, illetve a már említett napijegyet.