Fenntartható fejlődés – Áder János a Neumann János Egyetemen
Fenntartható fejlődés, avagy „Hol tartunk és mit tehetünk?” címmel tartott ma előadást Áder János a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke a Neumann János Egyetem CAMPUS-án. A korábbi köztársasági elnök több mint 300 egyetemistának mutatta meg a világban zajló folyamatokat, amelyek lassan, de biztosan felemésztik bolygónk tartalékait.
Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét Megyei Jogú Város polgármestere az eseményen elmondta, hogy Kecskemét a fenntarthatóság jó példája. A város, valamint térsége által itt kialakított Fenntarthatósági Fejlődési Keretstratégia hosszú távon próbál felkészülni a környezetvédelmi kihívásokra. Ennek az együttműködésen alapuló munkának a fő célja az, hogy az itt élőket és a gazdaságot is felkészítse és tájékoztassa, és védelmet nyújtson a környezeti változásokkal szemben.
Nemcsak a megóvásra, hanem felelős gondolkodásra is szükség van, erre dr. habil Fülöp Tamás, a kecskeméti Neumann János Egyetem rektora hívta fel a figyelmet. Az intézményvezető kiemelte, hogy az egyetem képzési és kutatási programjában mindhárom kar profiljának meghatározásakor figyelembe veszik a fenntarthatósági célokat. A mindennapi működés során pedig már mérhető rendszerben működő folyamatokkal törekednek a zöld lábnyom méretének csökkentésére, ami a jelenleg zajló építkezésre is igaz.
Dr. Áder János előadása igazolta, hogy szükséges a több szinten való cselekvés, hiszen például manapság egy farmernadrág előállításához 7600, egy hagyományos pólóhoz 2500 liter víz szükséges, azaz hozzávetőlegesen az előadás közönségének ruházata biztosan igénybe vette körülbelül 1.250.000 liter édesvíz felhasználását. A helyzetet pedig tovább fokozza, hogy az idő alatt, míg a közönség az előadást hallgatta, a világon minimum 108 millió műanyagpalackot elhasznált az emberiség. Magyarországon 2024. január 1-jétől már ezeket a palackokat is visszaváltós rendszerben próbálják körforgásban tartani, és fontos, hogy mindenki megértse ennek a folyamatnak a lényegét, mert egy átlagosan 5 percig használt műanyagpalack lebomlása 500 évig is eltarthat.
Mint előadásában elhangzott, míg 1950-ben 2,5 milliárdan voltunk, ma már 8 milliárdan élünk a földön és ez a szám csak tovább nő. A túlnépesedés, a környezet átformálása, az éghajlatváltozás összefüggései is megjelentek Áder János beszédében ugyanúgy, mint a helyes út keresése. A volt államfő felhívta a fiatalok figyelmét arra, hogy fontos szerepük lehet a klímakatasztrófa elhárításában.
A globális folyamatokra is kitért előadásában Áder János. Az előadás erős elemekkel szemléltette, mekkora pusztítást visz végbe az ember. Minden évben egy Olaszország méretű területtel kevesebb erdő van. A szántóföldi gazdálkodással a természetes élővilág több mint kétharmadát kiszorítjuk az élőhelyeikről. De már a virágokat beporzó rovarokkal is baj van. Ezekkel a problémákkal azonban már jóval komolyabb szinten is foglalkozni kell.
Áder János hozzátette, mindenkinek a saját szintjén kell foglalkoznia a problémákkal, és egyáltalán nem mindegy milyen gondolkodásmóddal állunk a kérdésekhez. A teljes gondolkodásunkat meg kell változtatni – hangsúlyozta a Kecskeméti Médiacentrumnak Áder János.