A Közbiztonsági Fórum elé került a banki csalások ügye

2024. 02. 01., 15:21
Ma tartotta meg soron következő ülését a Kecskeméti Közbiztonsági Fórum. Ezúttal Szemereyné Pataki Klaudia az online és banki csalások ügyét tárta a tagok elé és kérte őket, hogy kiemelten foglalkozzanak a problémával. A megbeszélésen összegezték a leggyakoribb elkövetési módokat, illetve megfogalmazták, hogy a lakosság tájékoztatása kiemelten fontos feladat.
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 14 képet tartalmaz

Lassan nem marad olyan ember, akitől nem próbáltak bűnözők pénzt kicsalni. A nemzetközi szintűvé vált probléma hazánkat sem kíméli, Magyarországon a banki csalás az egyik legtöbbször alkalmazott módszer. A problémát ma Szemereyné Pataki Klaudia polgármester a Kecskeméti Közbiztonsági Fórum elé tárta.

Azt már halljuk egy ideje, hogy az internetes vásárlásoknál mire kell odafigyelni, de mostanában a digitális bankolás esetében hallottam nagyon sok eseményről. Azt kérném, hogy próbáljunk meg minél szélesebb körű tájékoztatást adni erről a lakosságnak
— szólt az esemény résztvevőihez Szemereyné Pataki Klaudia polgármester.

Timafalvi László, a Kecskeméti Rendőrkapitányság vezetője az ülésen elmondta, hogy egyre kifinomultabbak és profibbak lettek a csalók. Az interneten keresztüli vásárlás az egyik leggyakoribb formája az átverésnek. A másik pedig a telefonos csalók módszere, amikor vagy bankkártyaadatokat szednek ki az ügyfélből, vagy egy kémprogram letöltésén keresztül másznak bele az eszközökbe.

Ha ilyen bűncselekmény áldozatává válnak, minél hamarabb keressenek meg bennünket, azért, hogy tudjunk soron kívül intézkedni a pénz megtartása, visszaszerzése érdekében. Itt már a folyószámlán lévő pénz megszerzéséről van szó, tehát attól függően kinek mennyi pénze van, a csalók azt a teljes összeget bárhová el tudják utalni
— fogalmazott a Timafalvi László kecskeméti rendőrkapitány.

A fórum mai ülésén azt is átbeszélték, hogy milyen esetekkel találkoztak már az elmúlt időszakban. Felhívták a figyelmet, hogy a banki ügyintézők a valóságban sosem egyeztetnek bankkártya adatokat telefonon keresztül.

A megbeszélésen ötletként merült fel, hogy érdemes lehet a lakossági fórumokon a banki csalásokkal kapcsolatos szórólapokat osztani, hogy minél több emberhez, köztük az idősekhez is eljussanak az információk. A rendőrség külön csoportokat állított fel az ilyen jellegű bűncselekmények felgöngyölítésére. Az elmúlt időszakban leginkább külföldi csoportokhoz vezettek a nyomok, kiemelten ukrán bűnszervezetekhez, de a szlovákokhoz is sok csalás köthető.

https://youtu.be/PlHuU3HniVM