A mezőgazdaság aktuális helyzetéről kérdeztük Gáspár Ferencet, a NAK Bács-Kiskun vármegyei elnökét

Országosan, így Bács-Kiskun vármegyében is aktívan zajlanak a mezőgazdasági munkák. Milyen fázisban tartanak most a munkafolyamatok, zöldség- és gyümölcstermesztés tekintetében mi látszódik vármegyénkben, hogyan viselték a gyümölcsültetvények a tavaszi fagyokat, mi a helyzet az állattenyésztés területén, milyen fontos határidőre kell figyelniük a gazdáknak – mindezekről átfogó körképet adott a Kecskeméti Médiacentrumnak Gáspár Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun vármegyei elnöke. Ismertette, hogy vármegyénkben a tavaszi munkák a szokásos ütemben haladnak, a szántőföldi növények, zöldségfélék vetése zajlik, a kukorica és napraforgó vetése húzódott el egy kissé az április végi csapadékok miatt.
„A csapadékos április végének köszönhetően a tavasziak vetése kissé elhúzódott, a kukorica és a napraforgó vetése főleg. Ott az látható, hogy amit az eső előtt el tudtak vetni, azok már 4-6 leveles állapotban vannak, amit később vetettek, azok most sorolnak kifelé" – tette hozzá a szakember.
Az aktuális munkálatok a kalászosoknál a lombvédelem és gombaölőszeres kezelés, ezt megelőzően szükség volt rovarölőszeres kezelésekre is.
Jelentős mértékű a vadkár, hívta fel a figyelmet az elnök, különösen a vetési varjú okoz nagy károkat a mezőgazdasági területeken.
Védett madár lévén csak a riasztásukra van engedély, azonban semmilyen módszer, köztük a hangágyú sem alkalmas már a távol tartásukra, ezért a gyérítésüket fogják kezdeményezni.
A zöldségtermesztés tekintetében pozitív hírekkel szolgált Gáspár Ferenc: a gazdasági oldalát is nézve a jövő a zöldségtermesztésé, legyen az hajtatott vagy szántóföldi: a paprikák kiültetése nagyrészt befejeződött és szépek az állományok. A burgonya elvetésre került, ott is szakaszos vetések vannak.
A gyümölcsültetvények Bács-Kiskunban 7000 hektár t tesznek ki, melyből mintegy 1200 hektárt érintett idén a fagykár. A tavaszi fagyok a kajszi és az őszibarack ültetvényekben okozták a legnagyobb kárt, több, mint a felét elvitte az ültetvénynek.
Állattenyészésünk is elég rossz napokat él. „megyénkben évek óta már meg kellett szoknunk sajnos, hogy a madárinfluenza visszatérően jelen van. Közvetlenül nem voltunk érintettek a ragadós száj-és körömfájásban, de sajnos közvetve igen, mert a piacainkat érintette.”
Mint azt elmondta az agrárkamarai elnök, a karácsonyi és a húsvéti bárány ára a kimagasló értékesítés szempontjából a gazdálkodók számára. Éppen a húsvéti időszakra telítődött a zárlat, amit a kereskedők is kihasználtak és a piac is valamilyen szinten reagált rá.
Gáspár Ferenc az aktuális mezőgazdasági munkafolyamatok ismertetése mellett fontos határidőre is felhívta a gazdálkodók figyelmét az egységes kérelembeadás kapcsán.
A kérelem beadásával kapcsolatban ingyenesen segítenek a gazdáknak a falugazdászok.