A világ legjobb felsőoktatási intézményei között a Zeneakadémia

A rangos helyezés a Kodály Intézetben folyó munkának is köszönhető

2024. 04. 12., 11:45
Nemzetközi téren is kiemelkedőnek számít a Kodály Intézetben zajló tudományos tevékenység. A kecskeméti zenepedagógiai műhelyben folyó magas színvonalú szakmai munka is hozzájárult ahhoz, hogy a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jelentősen előrelépett az egyik legismertebb felsőoktatási rangsor, a brit Quacquarelli Symond (QS) 2024-as szakterületi világranglistáján, az előadó-művészeti kategóriában elfoglalt 22. helyezésével a magyar felsőoktatási intézmények közül a legmagasabb pozícióban található.
A galéria 9 képet tartalmaz

Világhírű intézményeket maga mögé utasítva – mint például a lipcsei és a berlini zenei egyetemek, a londoni King’s College, a salzburgi Mozarteum, valamint más kelet-európai zeneakadémiák – jelentősen előrelépett a QS 2024-as szakterületi világranglistáján a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, az előadó-művészeti kategóriában elfoglalt 22. helyezésével a magyar felsőoktatási intézmények közül a legmagasabb pozícióban található – olvasható az intézmény honlapján közzé tett hírben.

Az egyik legismertebb felsőoktatási rangsor, a brit Quacquarelli Symonds (QS) most publikált nemzetközi szakterületi rangsora (World University Rankings by Subject 2024) öt nagy tudományág 55 szakterületén méri össze a világ csaknem 1600 egyetemét. A Zeneakadémia a szokásos előadó-művészeti (Performing Arts) kategóriában hatalmasat ugrott előre, a tavalyi 51-100. csoportos helyezése után idén a 22. lett, ezzel pedig kiemelkedik a hazai egyetemek közül: nincs más magyar intézmény, amely hasonlóan jól szerepelt volna a saját tudományterületén.

S hogy vajon a valóságot mennyire tükrözi hűen a QS-ranglista, arra talán elég meggyőző az az információ a módszertanáról, mely szerint a szakterületi rangsorok készítői öt szempontot vesznek figyelembe: az intézmény hírnevét, tekintélyét a tudományos szférában, amelyet világszerte mintegy 130.000 szakember megkérdezésével mérnek fel – ebben a Zeneakadémia igen magas, 82-es pontszámot ért el a 100-ból –, illetve a munkáltatói elismertséget, a nemzetközi együttműködéseket.

Mesterkurzus Chilében

– A Zeneakadémia előrelépésével hosszú évek munkája érett be – mondta a hír kapcsán dr. Kutnyánszky Csaba rektori feladatokat ellátó oktatási rektorhelyettes –, amely a nemzetközi együttműködések és a kutatási tevékenység láthatóbbá válásának, valamint a világszerte elismert oktatóknak köszönhető. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, valamint a Kodály Intézetben, illetve a Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpontban zajló tudományos tevékenység egyaránt kiemelkedőnek számít nemzetközi téren. A Zeneakadémia kutatói rendszeresen tesznek eleget külföldi meghívásoknak, a Liszt Múzeum munkatársai például vezető szerepet töltenek be a nemzetközi Liszt-emlékhelyek hálózatának összefogásában és közös munkájában. A Kodály Intézet pedig többek közt a Kodály-módszer és az erre alapozott oktatási programok (Kodály Hub, Move mi Music, PRESTO) folyamatos fejlesztése okán örvend világhírnek.

A Kodály Intézet nemzetközi sikerei

A Zeneakadémia kecskeméti zenepedagógiai műhelyének művésztanárai nemzetközileg is elismert előadók. Csak néhány példa külföldi meghívásaikra az elmúlt hetekből: Fűri Anna és Juhász Bence háromnapos mesterkurzust tartott Katowicében, a Karol Szymanowski Zeneakadémián, Körtvési Katalin és Novák Anikó előadásokat tartottak Portugáliában, az Escola Superior de Música de Lisboában, Rajk Judit és Takáts Zsuzsanna egy rövid kurzust és magyar zeneszerzők műveiből összeállított ismeretterjesztő koncertet adott Isztambulban, a Marmara Egyetem Zenepedagógia Tanszékén; Körtvési Kata immár tizedik alkalommal tanított az ausztráliai Cuskelly College of Music nyári Kodály-szemináriumán; Szirányi Borbála Chilében, az Ibáñez Atkinson Alapítvány santiagói Kodály Intézetében tartott mesterkurzust stb. És még néhány szép eredmény a közvetlen közelmúltból a teljesség igénye nélkül: a Liszt Akadémia Kodály Intézete által kezdeményezett, dr. Nemes László Norbert korábbi intézetigazgató szakmai irányításával megvalósuló PRESTO projektet a Tempus Közalapítvány Erasmus+ Kiválósági díjjal tüntette ki; dr. Polyák Zsuzsanna, a Kodály Intézet tudományos kutatója, tanára a Nemzetközi Kodály Társaság alelnöke lett...
Haydn szakmai út

Abban a közegben, amiben most élünk, hogy a nyilvánosságban, a közéletben különböző okok miatt a rossz hírünket keltik, különösen nagyon örülök ennek a rangos helyezésnek – mondta a Hírös.hu kérdésére dr. Rajk Judit, a Kodály Intézet igazgatója. – Ez egy olyan visszajelzés, amelyen – aki ismeri a munkánkat – nem csodálkozik, aki meg nem ismeri, annak pedig ez egy figyelemkeltő felhívás lehet, hogy itt valóban nagyon komoly munka folyik, nemzetközi versenyeket nyernek a hallgatóink, tanáraink a világ nagy színpadain lépnek fel, zeneszerző kollégáink elképesztő kompozíciókkal rukkolnak elő, neves tudósaink tollából értékes könyvek jelennek meg, rangos szakmai konferenciákon bizonyítanak. Emellett jelentős a kutatás a hozzánk tartozó múzeumokban, a Liszt- és a Kodály-múzeumban egyaránt, és az archívumaink is elismertek, nagy zenészcsaládok bízzák ránk hagyatékaikat – én például Budapesten, az Egyházzene Tanszéken a néhány évvel ezelőtt elhunyt Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, Jeney Zoltán zongoráján tanítok. Nagyon nagy dolognak tartom ezt a helyezést, mert talán nem is azt érdemes megnézni, hogy kiket előztünk meg, hanem inkább azt, hogy kik vannak előttünk. A 14 egyetem között van a londoni Royal College of Music és a Royal Academy of Music, a párizsi, a moszkvai és a szentpétervári konzervatórium, a new-york-i Juilliard School, a helsinki Sibelius Akadémia. Ezek mind hatalmas intézmények. Közvetlen utánuk jönni „piciként”, alig 900 hallgatóval működő egyetemként, egy unikális dolog, ez fantasztikus, nagyon nagy öröm! Ez a rangsor rendkívül fontos, mert azt igazolja, hogy Liszt Zeneakadémiája és nemzetközi pedagógiai központja, a Kodály Intézet az itt folyó, korunk által elvárt művészi, kutatói és oktatási munkájával méltó a nagy elődökhöz.

Az ELTE is a világ legjobbjai között

Listás helyezéséről az Eötvös Loránd Tudományegyetem is beszámolt. Mint írják, az egyetem a bölcsészettudományokban több mint 40 helyezést javítva tavalyi eredményén a 221., természettudományokban pedig a 298. helyen szerepel a QS 2024-es rangsorában, ezzel az eredménnyel mindkét területen a legjobb felsőoktatási intézmény Magyarországon. Az 55 szűkebb szakterület közül az ELTE 15-ben jutott be a világ legjobbjai közé, közülük 10-ben (nyelvészet, pszichológia, régészet, geológia, geofizika, történelem, modern nyelvek, angol nyelv és irodalom, neveléstudomány, jog) Magyarországról egyedüliként – tették hozzá.