Afrikai reminiszcenciák - Szemadám György kiállítása Nagykőrösön

2024. 03. 07., 14:11
Afrikai reminiszcenciák címmel nyílt kiállítás március 4-én Szemadám György Munkácsy-díjas képzőművész afrikai tárgyú képeiből a nagykőrösi Naphíd Galériában. A galéria már harmadik éve mutatja be a hazai kortárs képzőművészet jeles alkotóit a Németh József Pál és családja tulajdonában lévő, apró, de otthonos és barátságos kiállítóhelyen.

A Naphíd Galéria Németh József Pál festőművész és családja tulajdonában lévő valóságos kis ékkő Nagykőrösön, a Deák tér sarkában. A három évvel ezelőtt létesített kiállító tér egy irodai funkciókat ellátó ingatlan részként született meg.

Az eltelt időszakban valóban a kortárs magyar képzőművészeti élet kiválóságai, köztük Végh András, Orosz István, Keresztes Dóra, Mészáros Géza és Szotyory László mutatták be kollekcióikat Nagykőrös lakóinak a galéria jóvoltából, amely kis alapterületű ugyan, de mégis alkalmas rá, hogy megteremtse egy-egy alkotó hamisítatlan miliőjét a kiállító térben. Ezért is jönnek ide szívesen a kiállítók is.

A korábbiakban állított már ki a Naphíd Galériában mások mellett Végh András, Mészáros Géza, vagy Szotyory László is, jöttek a festők mellett szobrászok és grafikusok is. Március 4-től Szemadám György Munkácsy-díjas képzőművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja állít ki a Naphídban, ezúttal afrikai tárgyú képeiből és asszamblázsaiból  válogatva. A tárlatot a festő, író, ornitológus Szemadám barátja, Szotyori László Munkácsy-díjas festőművész nyitotta meg, aki korábban maga is kiállítóként szerepelt a Naphídban.  A vernisszázsra eljött Benda Gábor zeneszerző, zongoraművész, a kiállító művész barátja, aki közreműködést is vállalt hangszerével a megnyitóban.

Szemadám a 70-es években a hazai avantrgarde egyik fenegyereke volt, akinek közel 70 önálló kiállítása volt már itthon és külföldön, köztük Bécsben, Prágában vagy Moszkvában. A jelenlegi tárlat tematikáját magyarázza, hogy az alkotó eddig kilenc alkalommal járt Afrikában, amely teljesen beszippantotta, és művészetét is meghatározta. Afrika ihlette munkái a hagyományos képektől az asszamblázsokig, a tárgyegyüttesekig igen széles skálát ölelnek fel.

További részletek a KTV Múzsa magazinjának riportjában, itt: