Biztos finanszírozás mellett folytathatja a munkát a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház és a Ciróka Bábszínház

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter egy hete jelentette be a kulturális kormányzat elkötelezettségét a színházak iránt. A most született megállapodás szerint ezzel hosszú távon biztosítják a színházi kultúra fenntarthatóságát országszerte.
Bán János alpolgármester a sajtótájékoztató kezdetén leszögezte, nagyon várták már ezt a döntést. Az állam és az önkormányzat közösen biztosítja a színházak működését. Létezett egy megállapodás, ami körülbelül fele-fele arányt biztosított a finanszírozásban, ez az elmúlt években azonban eltolódott. Az önkormányzatnak jelentősebb részt kellett vállalnia a színházak működéséből, Hankó Balázs bejelentésével azonban újra visszaáll a régi rend.

Szemereyné Pataki Klaudia kifejtette, ez a megállapodás egy jó visszaigazolás is a színházak számára. Már nem csak a közönség értékeli nagyra szakmai munkájukat, hanem a politika is látja azt a törekvést, azt az elszántságot, ami Kecskeméten kialakult az elmúlt időszakban.
– A Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház egy-egy évadban már százezer nézőszámot is eléri, ami óriási fejlődési pálya és óriási kihívás is. Nem kevés olyan darabot játszanak, amire alig lehet jegyet kapni. A bábszínház bérleteseinek száma pedig eléri a hatezer főt, ami szintén óriási siker. El lehet mondani, hogy minden kecskeméti kisgyermek eljut a bábszínházba – mondta a polgármester.
Kiemelte, hogy a kecskeméti teátrumok budapesti színvonalú szórakozást nyújtanak, de a jegyek jelentősen kedvezőbb áron érhetőek el.
Bán János, a város kultúráért felelős alpolgármestere a színház sikerdarabjai közül kiemelte a közelmúltban bemutatott történelmi musicalt, A trónt.

– Ez is azt igazolja, hogy a Kecskeméti Nemzeti Színházban folyó szakmai munka hála Istennek túlmutat a város határain, reményeink szerint meghatározó tényezője lehet a magyar színházi életnek. Az idei premierek minősége és száma is rendkívül meggyőző. Az a pezsgő élet, ami jelen pillanatban a kecskeméti teátrum életét jellemzi, nagyon komoly értéke a város kulturális életének. Olyan gondosan megválasztott repertoárból válogathat a kecskeméti közönség, ami nem jellemző minden megyeszékhelyen – hangsúlyozta az alpolgármester.
Cseke Péter, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház igazgatója megköszönte az önkormányzatnak az elmúlt két évben nyújtott plusz támogatást, hisz ennek köszönhetően tudtak ilyen minőséget produkálni.

Kuthy Ágnes, a Ciróka Bábszínház művészeti vezetője is értékelte a megállapodást. Mint elmondta, hónapokon átívelő megbeszélés zajlott a minisztériummal és a bábszínházakkal. A dinamikus párbeszéd pedig végre célt ért.
– Ez a megállapodás intézményünknek nem csak biztonságot jelent, de garancia arra is, hogy ugyanazt a magas színvonalat nyújthassunk nézőink számára, mint eddig is – mondta Kuthy Ágnes.

A Ciróka Bábszínház nézőszáma egyébként eléri a 42 ezret. Bérletes előadásaik mellett vasárnapi előadásokat tartanak, és nagyon népszerű Pestiek a Budai utczában című ifjúsági-felnőtt sorozatuk is. Bíznak abban, hogy a megállapodásnak köszönhetően biztos anyagi háttérrel folytathatják majd ezt az alkotó munkát a kecskeméti, az országos és a nemzetközi közönség örömére.