Botlatókövek emlékeztetnek a holokauszt áldozataira Kecskeméten

2025. 04. 07., 13:26
A holokauszt áldozatainak emlékére helyeztek el botlatóköveket Kecskeméten a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület szervezésében. Dezsőfi István és Dezsőfi Istvánné Blau Ilona utolsó lakóhelye előtt rakták le a két kis emlékjelet. A kezdeményezés célja, hogy az ismeretlenségből szimbolikusan visszaadják a városnak azokat a polgárokat, akiket elhurcoltak és megöltek a II. világháború alatt.
A galéria 27 képet tartalmaz

Nagy gonddal helyezték el vasárnap azokat botlatóköveket, amelyek a holokauszt két áldozatának állítanak emléket. Dezsőfi István és Dezsőfi Istvánné Blau Ilona utolsó lakóhelye, a Jókai utca 34 szám előtt rakták le az emlékjelet. Az eseményen Grósz Andor, a Kecskeméti Zsidó Hitközség és a Mazsihisz elnöke arról beszélt, hogy milyen kínokat kellett átélnie az áldozatoknak a II. világháborúban.

– Akárcsak a többi megalázott embertársukat, őket is a városháza előtti térre, a főtérre hajtották. Ott, ahol mindenkit sorra alávetettek a csendőrök a legmegalázóbb testi motozásnak, teljesen mindegy, hogy nők voltak vagy férfiak. Ahol teljesen levetkőztették őket, és ahol minden ingóságukat elvették. 1300 ember maradt ott mindenétől megfosztva, kiszolgáltatva. Majd a környékbeli áldozatokkal együtt két, egyenként 47 vagonból álló szerelvény vitte őket a halálba
— idézte fel Grósz Andor.

Lévai Jánosné tanácsnok elmondta, 1944. május végén Kecskeméten 564 zsidó családot, összesen 1323 főt számoltak össze, majd ezután hajtották végre az embertelen gettósítási rendeletet. Elhurcolásuk 1944. június 27-e és 29-e között történt.

– Vagonokba zsúfolták a helyi és a környékbeli zsidókat. Többségüket Auschwitzba, a biztos halálba deportálták. A városunkból Auschwitz-Birkenauba elhurcoltak 1323 zsidó lakos közül mindössze 70 nő és 4 férfi élte túl a holokauszt borzalmát. A munkaszolgálatról pedig 70 fiatal férfi térhetett haza
— részletezte Lévai Jánosné.

Magyarországon már több mint 700 botlatókövet helyeztek el. Kirschner Péter, a Mazsike elnöke elmondta, Kecskemét városa két nagyon fontos újabb emlékjellel gyarapodik.

– Azzal, ahogy leraktuk ezt a két botlatókövet, 1944 óta tulajdonképpen az ismeretlenségből visszaadtuk a városnak szimbolikusan két polgárát, abból a sok száz zsidó polgárból, akiket elhurcoltak, deportáltak és megöltek. Ez a botlatókövek üzenete
— hangsúlyozta Kirschner Péter.

A beszédeket követően egy városi séta indult Kecskemét nevezetességei és zsidó emlékei nyomában. A vendégeket Király József helytörténész, a Kecskeméti Városvédő és Városszépítő Egyesület elnöke és Róna Tamás rabbi kalauzolta. A séta a régi ortodox zsinagógában, a mai Fotográfiai Múzeumban ért véget, ahol megtekintették az aktuális kiállítást.