Égbe törő tervek - még idén megnyílhat a Barátok templomának tornya

2025. 03. 30., 15:04
Hogyha a Jóisten is úgy akarja, még idén új kilátás nyílik városunkra, a kecskemétiek és az idelátogatók örömére. Márton Arnold atya, a Barátok templomának plébánosa számára fontos, hogy a kecskemétiek még jobban megismerjék a sokak által kedvelt templomot, „hiszen első sorban a templom a kecskemétieké” – mondja. A műemlékvédelem a napokban jóváhagyta a kilátásban lévő terveket, ahogyan a főegyházmegye támogatását is elnyerték. A torony jelenlegi állapotáról és a jövőbeni elképzelésekről beszélgettünk.
A galéria 36 képet tartalmaz

A torony most

A templomtorony fölső harangszintjéig rozzant, néhol még faszegecses lépcsőkön keresztül vezet az út. Nem túlzás azt mondani, hogy van, ahol csak a Szentlélek tartja a deszkát…Mégis megéri ez a csekélyke "kálvária", amíg feljutunk, hiszen a Szent Miklós templom tornya nem csak a muzeológus számára rejt izgalmas titkokat. Ezek nyomait mutatja Márton Arnold atya, aki szeretné, hogy ezekbe a titkokba a kecskemétiek is betekintést nyerhessenek.

A középkori falakon látható a befalazott ajtók és ablakok helye, alatta az egykori középkori fal. Érdekességként elmondja, hogy az ajtó elhelyezkedéséből látszik, hogy a középkori templom boltozata magasabb volt. A mennyezet korábban beomolhatott és a gótikus karcsúság után a barokk már nem épített hatalmas, égbe nyúló tereket.

A karzat minden liturgia alkalmával látogatható a hívek számára, itt található az orgona is, viszont ennél még sokkal magasabbra visznek a lépcsők. Egészen a harangszintig jutunk, ahonnan eredetileg négy ablakból nyílik páratlan kilátás a városra. Az egyiket – vélhetőleg a szomszédos régi rendőrségi épületbe átláthatóság miatt – befalazták. A többi három ablak azonban egészen rendkívüli szemszögből mutatja meg a várost: rálátni többek között a Városháza Zsolnay-cserepeire, a Főtér egészére és a színház felé is kitekinthetünk.

Tervek, források és a megvalósítás

A műemlékvédelem a héten hagyta jóvá az engedélykéréseket, így megkezdődhetnek a torony felújításának munkálatai. Első lépés a falépcső rendbetétele, ami nem kis feladat, mert rendkívül lepusztult állapotban van. Ugyanakkor szeretnék megtartani, helyreállítani az eredeti, korhű állapotokat, így százéves, tehát korabeli akácfát használnak majd a szúette deszkák lecserélésekor. Az egész faberendezés és a villamosság fölújítása is tervben van. Az asztalos június környékén fog hozzá a munkákhoz – októberben szeretnék átadni a tornyot. „Ha Isten is megsegít” – teszi hozzá Arnold atya. A karzatszint letakarítása és a harangszint, a harangszoba felújítása is tervben van. A harangszinten található a három óriási ablak, melyek alsó része lesz megnyitva. Ehhez molinókkal segítik majd a tájékozódást, hogy mely ablakból milyen épületek, helyek láthatóak.  

"Szeretnék a karzatszinten egy állandó kiállítást, ami kicsit bemutatja a templom értékeit, történetét, ami a városhoz kapcsolódik, a ferencesekhez" – ecseteli a plébános. A bemutatóhoz itt is molinókat használnak majd, ahol fotókkal mutatják majd be a templom történetét olyan dokumentumokról, műtárgyakról készült felvételekkel is, melyeket esetleg nincs lehetőség kiállítani a torony nyirkossága miatt, avagy biztonsági okokból. Olyan tárgyakat hoznának nyilvánosságra, melyek a nagyközönség számára ismeretlenek: ötvöstárgyak, festmények, kelyhek, ereklyetartók, zászlók, liturgikus ruhák, régi, a ferencesektől megmaradt egyházi öltözékek.

A templom tornyán a 20. századig megtalálható volt egy Szent Miklós-dombormű kereszten, a város patrónusaként a védelmező szerepet betöltő ábrázolásként. Akkoriban eltávolították, most a városi múzeum ígérte, hogy kiállítás céljából átadja. Valamint egy barokk-kori Szent Miklós-szobrot is őriznek, s egy középkori monstrancia (szentségtartó) 3D másolatát is szeretnék elkészíttetni. A korábbi, 1800-ban elhelyezett időkapszulából előkerült tárgyak is a kiállítás részét képezik majd.

A forrás már rendelkezésre áll a kivitelezéshez, hiszen a főegyházmegye odaítélte az igényelt 6 millió forintot, de a további engedélyek és szakmai szemlék vélhetően meg fogják haladni a tervezett költségeket. Így szívesen fogadják a hozzájárulásokat, adományokat, melyek részleteiről a templomban személyesen lehet érdeklődni.

Márton Arnold atya a KTV vendégeként is beszélt a tervekről: