Egy könnyed könyv Kecskemétről

2024. 11. 14., 10:41
Negyvennégy ikonikus vagy épp kevésbé ismert kecskeméti helyszínt, épületet, műalkotást mutat be hangulatos képekkel és olvasmányos írásokkal a Kecskemét, történetek, akvarellek című könyv, melynek bemutatóját szerda este tartották a Cifrapalotában. A szerzők, Pajkó Andrea, Sárdi Barbara és Mészáros Marianna szerint a vékony, női táskába is csúsztatható kötet egyfajta kóstoló, kedvcsináló kíván lenni Kecskemét megismeréséhez – elsősorban maguknak a kecskemétieknek.
Fotó: Bogdándi Ferenc
A galéria 35 képet tartalmaz

A Pávás teremben a közönséget ifj. Gyergyádesz László köszöntötte, akinek művészettörténeti írásai egyik fő forrását jelentették a most bemutatott kötetnek. A szerzőkkel Tóth Anna idegenvezető, a Séramóra Sétairoda egyik alapítója beszélgetett.

Tóth Anna és Pajkó Andrea

A könyv ötlete Pajkó Andreától származik, akit megihletett Mészáros Marianna El caminón készített képes útinaplója. Elhívta Mariannát a Trendalelke Vállalkozónői Reggelire, ahol óriási sikert aratott az akvarellekkel díszített napló. Mint Marianna elmondta, korábban nagyrészt rézkarcokkal foglalkozott, és távol állt tőle a spontánabb, kiszámíthatatlanabb alkotási folyamatot jelentő akvarellezés. A zarándokúthoz azonban ez illett, és fokozatosan felfedezte a benne rejlő lehetőségeket.

Mészáros Marianna

A könyv alapötlete az volt, hogy Kecskemétről is készüljön egy hasonló "útinapló", mely az akvarellek könnyedségével mutatja be a város nevezetességeit és kevésbé ismert, de izgalmas helyszíneit. A színes képekhez történetek születtek – nem személyes, de kötetlen, személyes stílusban megírt történetek, melyek a szakirodalomban felhalmozott tudásra építve, olvasmányosan mutatják be az egyes helyekhez kötődő sztorikat.

Sárdi Barbara

Mariannához és Andreához Sárdi Barbara csatlakozott, aki nem kecskeméti születésűként friss szemmel járja a hírös város utcáit. Jövőre lesz tíz éve, hogy itt él, és már kecskemétinek vallja magát. Pajkó Andreával még a Trendalelke Magazinból ismerik egymást, most pedig ebben a "szerelemprojektben" dolgoztak együtt szerzőpárosként.

Hosszan lehetne sorolni a könyvecskében megbúvó történeteket, de a legjobb, ha mindenki maga veszi kézbe a kis kötetet és fedezi fel őket.

Annyit elárulhatunk, hogy kiderül, hogyan kapcsolódok a Mikrokozmosz a makrokozmoszban című szobor a Keresztapa-trilógiához, milyen rejtélyes gyilkosság bújik meg a Koch Borház épületének históriájában, és melyik intézmény volt a kecskeméti nők felemelkedésének bástyája.
Engert Jakabné

A könyvbemutatón részt vett Engert Jakabné alpolgármester, aki gratulált és köszönetet mondott a szerzőknek a kecskemétiséget erősítő kötetért. A könyv ideális ajándék lesz, ha más városokba látogat – jegyezte meg. Hozzátehetjük, hogy nem kecskeméti, vagy Kecskemétről már elszakadt rokonoknak, barátoknak is szép ajándék lehet a könyv.

Fehér Anna

Az esemény zárásaként Fehér Anna, a Koch Borház munkatársa vette magához a szót, kis borkóstolóra invitálva a közönséget. A terítéken egy, a könyvhöz hasonlóan friss és üde bor, az idei Irsai Olivér szerepelt, mely Kecskeméthez is szorosan kötődik. Fehér Anna felidézte, hogy az Irsai Olivért Kocsis Pál nemesítette 1930-ban Katonatelepen. Elnevezése körül legendák keringenek, a valóság azonban az, hogy Irsai Olivér nevű keresztfiáról nevezte el a fajtát.

A Kecskemét, történetek, akvarellek ezer példányban jelent meg, és egyelőre online vásárolható meg az Art Brigád webshopjában. A szerzők most kipihenik magukat, de már fejükben forgatják a folytatást, hiszen sok izgalmas történetet rejteget még Kecskemét.