Elkezdődött a 18. Őszi Helyi Termék Ünnep
„Ezúttal rendezvényünk nagykorú lett és immár évről évre hagyománnyá vált ennek az ünnepnek a megrendezése városunkban.” Ezt Hamzáné Lakó Judit mondta a 18. Őszi Helyi Termék Ünnep és Aranyhomok Portéka Vásár megnyitóján ma délután. A szervező Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület titkára hangsúlyozta, „ezzel a rendezvénnyel minden alkalommal ráirányítjuk a figyelmet a helyben készült, egészséges élelmiszerekre és a minőségi, kézműves mestermunkákra, erősítve ezáltal a helyi gazdaságunkat.”
- A négynapos esemény bőségesen kínál minden korosztály számára programokat. A gyermekek számára hagyományőrző játékokkal, kézműves foglalkozásokkal, gyermekműsorokkal készültünk. Az egésznapos műsorfolyamban a kecskeméti könnyűzenész tehetségek részére bemutatkozási lehetőséget biztosítunk, és sztárvendégeink is lesznek - mondta Hamzáné Lakó Judit.
Hamzáné Lakó Judit a színpadra szólította Balogh Leventét, a Szentkirályi Magyarország alapítóját, Tóth Tamara lovast és Molnár Gyöngyi felkészítőt a Nemzeti Vágtán elért első helyezésükhöz gratulálva. A mai megnyitón Szamler László is köszöntötte a vendégeket. Az önkormányzati képviselő kiemelte, „Kecskemét városa híres nem csak építészeti és kulturális öröksége okán, hanem gazdag és sokszínű gasztronómiai hagyományai miatt is.”
- Ez az esemény nem csak az ízek és illatok ünneplése, hanem egy közösséget összekötő erő is. Az élelmiszer összeköt bennünket, a helyi termékek tisztelete és fogyasztása hozzájárul a közösség erősítéséhez és a fenntartható jövőhöz is. Ezen a pár napon lehetőségünk nyílik arra, hogy részesei lehessünk egy színes, valódi értékek sokaságát felvonultató vásári forgatagnak, ami egyedülálló és különleges ebben a régióban - emelte ki Szamler László, önkormányzati képviselő.
A rendezvényt Frittmann János nyitotta meg. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke elmondta, ma már más szemmel nézik a borokat az emberek.
- Húsz vagy huszonöt éve a kecskeméti polgárok fele még legyintett, amikor alföldi borokat kóstolt, „jó, hát ezek is borok, de azért ezek nem azok.” Ma, ha megnézzük, 45 év alatti korosztálynál az itt készített borok a legnépszerűbbek - hangsúlyozta Frittmann János.
A mai megnyitón Gáspár Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun Vármegyei Szervezetének elnöke köszöntötte a Kecskeméti Tanyai Termék Piacot 10. évfordulóján, valamint átadta „Az év Kecskeméti Tanyai Termék Piac gazdája” díjat isMészáros Zoltánnak, a lajosmizsei Templomkert Tanyagazdaság tulajdonosának.
- Az elmúlt tíz évben tovább nőtt a kereslet a helyi termelők által előállított termékek iránt más városokban is, de, amit Kecskeméten mi megalkottunk, az szinte egyedülálló az országban. Ez egy olyan konstrukció, ami máshol nem működik. Nem véletlen az sem, hogy volt olyan év, amikor delegáció érkezett a többi megyéből, még Zala megyéből is, hogy hogyan csináljuk. A piacokon a vásárlók meggyőződhetnek az általuk kedvelt termékek eredetéről, a termelők pedig közvetlen visszacsatolást kaphatnak a munkájuk eredményéről - mondta köszöntőjében Gáspár Ferenc.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun Vármegyei Szervezetének elnöke hangsúlyozta, céljuk, hogy a lakosságelsősorban a hazai előállítású termékeket keresse és vásárolja. Különösen ígyvan ez az élelmiszerek esetében. A magyar termékek választásával a magyarcsaládok megélhetését és a magyar gazdaságot is támogatjuk, mindamellett, hogy megbízható és egészséges élelmiszereket fogyasztunk.
A beszédeket követően Kocsis Pál nagymester, a Mathiász János Borrend elnöke köszöntötte a vendégeket, majd Kisari István kancellár röviden bemutatta a 2023. évi Kecskemét Város Borait. A IV. Térségi Nagy Koccintást Szabó Attila ceremóniamester vezényelte le.