Élményfestéssel küzdenek az előítéletek ellen

2023. 05. 19., 16:04
Együtt a világban – avagy stigmán innen és túl – ezzel a címmel rendeztek ma délután élményfestést a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban. A különleges programon együtt alkottak a Pszichiátriai Osztály szakemberei más területek képviselőivel, a cél pedig az volt, hogy leszámoljanak azokkal a stigmákkal, amelyekkel a pszichiátriai betegeket és ellátóikat bélyegzik meg nap mint nap.
A galéria 35 képet tartalmaz

Mintegy ötven orvos és szakdolgozó vett részt azon az élményfestésen, amit Bács-Kiskun Megyei Kórház Pszichiátriai Osztálya szervezett Antistigma programjának részeként. Dr. Máttyássy Adrienn, a pszichiátria osztályvezető főorvosa köszöntötte az érdeklődőket, röviden beszélt arról, milyen előítéletekkel kell megküzdeniük pácienseiknek, illetve munkatársaiknak. A legtöbben ugyanis megijednek a pszichiátriai betegektől, sőt az őket gondozó szakembereket is furcsának tartják. Antistigma programjuk célja éppen az, hogy lebontsák az előítéletekből emelt falakat, lássuk meg a betegekben az embert is.

Az élményfestést Pintér Dóra, negyedéves klinikai pszichológus hallgató vezette, aki festőművésznek készült, így sok hasznos tanáccsal látta el az alkotókat. Mivel közel ötvenen jelentkeztek az érzékenyítő programra, három részletben alkothattak a kórház munkatársai. Elsőként az árnyékok színéről, majd a kiégésről és a kiteljesedésről, végül az el-és befogadásról beszélgettek, inspirálódtak a résztvevők. A festés témája azonban szabadon választott volt.

Sokan alkottak közösen, volt, aki az absztrakt stílust választotta, és gyönyörű csendéletek is születtek. Fantasztikus hangulatban telt az élményfestés, ami csak az első része a pszichiátria Antistigma programjának. Szeptember végén 24 órás élményfestést tartanak az ifjúsági otthonban a szélesebb közönség számára, októberben pedig egy gálaműsorra várják az érdeklődőket. Mindhárom program célja, hogy ne azonosítsák a pszichiátriai betegeket betegségükkel, ne kelljen stigmákkal élniük a gondozottaknak és gondozóiknak sem.