Első helyezés és különdíj – kecskeméti sikerek az országos fuvolaversenyen

2024. 04. 15., 13:33
A hétvégén Kaposvárott, a XI. Országos Jeney Zoltán Fuvolaversenyen szép kecskeméti siker született. Lendvai Adél, a Kecskeméti Kodály Iskola AMI diákja korcsoportjában első helyezést ért el, míg felkészítő tanára, Balog-Pulius Emese különdíjat vehetett át. A megmérettetésen az M. Bodon Pál Zeneiskola növendékei is kiválóan szerepeltek, az országos döntőbe jutott Vincze Tünde tanárnő két tanítványa, Melján Anna és Szabó Gergő Áron is.

„Ma, 1994-ben, amikor Jeney Zoltánra emlékezünk és országos versenyünket róla nevezzük el, kell, hogy tudatosítsuk magunkban mindazt, amit Neki köszönhetünk. Megtanultuk Tőle, hogyha a hangszert a kezünkbe vesszük, a zene, legyen mindig az első. Megtanultuk, hogy az előadóművész nem szolgája, hanem alkotótársa a zeneszerzőnek, nemcsak a kortársnak, hanem a régieknek is. Köszönhetjük neki igényünket a szép hangra, a pontos, kottahű előadásra. És köszönjük neki azt a sok művet, amelyek megszületését az Ő művészete ihlette. Azt szeretném, hogy akik nem ismerték Jeney Zoltánt, e sorok olvastán közelebb kerüljenek hozzá, és így emlékezzenek rá. Így emlékezzenek Jeney Zoltánra azok is, akik Őt már nem ismerhették” – álltak Prőhle Henrik fuvolaművész, a Zeneakadémia Fúvós Tanszéke egykori tanszékvezető tanárának gondolatai a Jeney Zoltán I. Ifjúsági Fuvolaverseny programfüzetének bevezetőjében.

A háromévente meghirdetett megmérettetés az elmúlt évtizedek alatt az ország egyik legrangosabb művészeti versenyévé nőtte mi magát, több kivételes tehetség felszínre hozásához nyújtott segítséget. Az immár 11. döntőt az elmúlt hétvégén rendezte meg a Kaposvári Liszt Ferenc Zeneiskola. A verseny zárófordulójába 41 alapfokú művészeti iskolából 69 növendék jutott be. A fiatalok hat életkor szerinti csoportban versenyeztek egy szabadon választott és egy kötelező mű előadásával. A háromnapos rendezvényen több mint 13 órányi versenyműsort hallgatott meg a háromfős szakmai zsűri, az eredményhirdetést vasárnap délután tartották meg.

Az országos verseny területi válogatóin a hírös város fuvolásai kiválóan szerepeltek, a Kecskeméti Kodály Iskola és az M. Bodon Pál Zeneiskola három diákja is bejutott a döntőbe. A fiatalok az országos fináléban is megállták a helyüket. Az ÁZI-ban tanuló Melján Anna és Szabó Gergő Áron (zongorakísérőjük Kovács Levente volt) ugyan helyezést ezúttal nem ért el, de felkészítő tanáruk elégedett volt a játékukkal. „Tisztán fuvoláztak, stílusosan játszottak, technikásan, szép hangon, jó dinamikával  – mondta Vincze Tünde.”

Az országos fuvolaverseny döntőjében a Kecskeméti Kodály Iskola sikert sikerre aratott. Már a nyitókoncerten is – melyet a neves fuvolaművész-tanár, Berényi Bea emlékére szerveztek (lásd korábbi cikkünket) – hosszasan méltatták a hírös városbeli intézményben folyó színvonalas szakmai munkát, és a 4. korcsoport versenyén is kecskeméti fuvolásoknak jutott a „főszerep”: Lendvai Adél első helyezést ért el, míg felkészítő tanára, Balog-Pulius Emese különdíjat vehetett át.

Adél a Katona József Gimnázium 8. osztályos diákja. Lakiteleken kezdett fuvolázni Krokavecz Andrásnál, aki felismerve tehetségét a Kecskeméti Kodály Iskolába irányította. Zenei tanulmányait azóta ott végzi, immár negyedik éve Balog-Pulius Emese tanítványa. Korábban is ért már el sikereket. 2021-ben, az akkor online formában megrendezett X. Országos Jeney Zoltán Fuvolaversenyen 2. díjat kapott, míg 2023-ban a XI. Országos Fuvola-Duó Versenyen kiemelkedő produkciójának elismeréseként a Zenetanárok Társaságának különdíját, azaz egy koncertfelkérést vehetett át a diákok közül (ugyanitt a tanároknál Pulius Emese különdíjat kapott).

„Adél mindig nagyon magas színvonalon fuvolázik, de a döntőben kifejezetten jó teljesítményt nyújtott, a Händel-szonáta és Popp Magyar rapszódiája nagyon jól sikerült neki – mondta felkészítő tanára. – Úgy gondolom, méltán kapta meg az első díjat, sokan jöttek utána hozzám gratulálni. Sikerében komoly szerepe volt zongorakísérőnknek, Seres Józsefnek, aki a felkészülési időszak alatt végig támogatta, segítette a verseny-anyag kidolgozását és színvonalas játékával hozzájárult a szép eredményhez. A különdíjam is jól esett, mert hosszú és kitartó közös munka előzte meg ezt a versenyt.”