Emelkedik az idősotthonok díja, de régiós összehasonlításban még így is mérsékelt
Engert Jakabné alpolgármester elmondta, hogy az önkormányzat idén több mint 470 millió forintot fordít a három idősotthon kiadásainak fedezésére, hiszen a lakók térítési díjai és az állami támogatás után ekkora hiány marad. A mostani emeléstől 100 millió forintot meghaladó többletbevételre számítanak.
Csonka Imre részletes prezentációban ismertette a döntés hátterét. Az otthonokban a napi önköltség egy személyre 14-16 ezer forint körül mozog, attól függően, hogy általános ápolást vagy demens-ápolást igényel a lakó. A jelenlegi 3.500 forintos összeg nagyjából a napi ötszöri étkezés diját fedezte, a többi szolgáltatásét már nem. Ezek közé tartozik a 24 órás gondozás-ápolás, a mentálhigiénés támogatás és a kulturális, szórakoztató programok szervezése.
A megemelt térítési díj havi szinten a jelenlegi átlagnyugdíj 71%-át teszi ki – mondta Csonka Imre. A törvényi előírás egyébként kimondja, hogy legfeljebb a nyugdíj 80%-át érheti el a lakók által fizetendő összeg.
Csonka Imre elmondta, hogy jelenleg 280 fő lakik Kecskeméten a három önkormányzati fenntartású idősotthonban, a városban pedig összesen mintegy 27 ezer nyugdíjas él, akik szintén jogosultak a szociális alapellátásra.
Dr. Siposné Bodrozsán Alexandra ellenzéki képviselő, szociális tanácsnok túlzottnak tartotta az emelés mértékét, rámutatva a lakosság egyéb kiadásainak növekedésére, az inflációs hatásokra.
Pászti András kormánypárti képviselő, a Gondoskodó Város Bizottság elnöke támogatta a javaslatot, miként a polgármester is amellett érvelt, hogy sajnos szükséges megemelni a térítési díjakat annak érdekében, hogy továbbra is magas színvonalon tudják biztosítani az idősek ellátását.
Csonka Imre megjegyezte, hogy az 1980-as évek második felében épített Margaréta Otthon átfogó felújításon is átesett az elmúlt időszakban, és a lakók megelégedésére biztosítja szolgáltatásait. Az ESZII szociális és gyermekvédelmi igazgatója arról is beszélt, hogy „vért izzadnak” az gondozói-ápolói utánpótlás biztosításával. Köszönetet mondott a városnak az elmúlt időszak béremeléseihez nyújtott támogatásért, ami kulcsfontosságú a munkaerő megtartásában.
Az idősotthonok térítési díjai mellett a gyermekétkeztetés díjtételinek emelését is tartalmazta a határozattervezet. Mint Pászti András rámutatott, sajnos itt is indokolt az emelés. 2020-ban, amikor megkötötték a vállalkozókkal a szerződést, 400 milliós támogatást adott az önkormányzat, mára ez 1,2 milliárdra nőtt. A kecskeméti önkormányzat jelenleg 9.662 gyermek étkeztetéséről gondoskodik – olvasható az előterjesztésben.
Pászti András kiemelte, hogy a gyerekek mintegy negyedének ingyenes étkezést biztosítanak, további egynegyedük pedig 50%-os kedvezménnyel veheti igénybe a szolgáltatást. Évek óta nyáron is folytatják az étkeztetést, és más iskolai szünetekben is elérhető az étel a rászorulóknak – tette hozzá.
Nyitóképünk az idei idősek hete Margaréta Otthonban tartott nyitóeseményén készült október 1-jén, az idősek világnapján (Fotó: Banczik Róbert)