Komolyzenei programajánló – 2025. január

2024. 12. 31., 12:03
Koncertekben gazdag napokkal indul Kecskeméten az új esztendő: újévi koncertet rendez a Hírös Agóra és a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar a kulturális központban, Túri-Nagy János orgonaművész a Nagytemplomban, illetve az Aranyeső Ének- és Zenekar és a Szieran trió az adventista imaházban. A magyar kultúra napjához kapcsolódóan is lesznek érdekes események: a Katona József Könyvtárban Csík János Kossuth-díjas népzenész mesél az életét maghatározó eseményekről, a Kodály Iskolában művésztanárok muzsikálnak majd.

„Köszöntsük együtt az új évet! Berlioz, Strauss, Bernstein, Suppé, Gershwin, Kálmán, Waldteufel, Catalani művei és kiváló szólisták várják Önöket a kecskeméti szimfonikusokkal és Hollókői Huba karmesterrel az új év első napján! Találkozzunk a Hírös Agórában!” Ezekkel a gondolatokkal invitálják a szervezők a zeneszeretőket a Hírös Agóra és a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar hagyományos újévi koncertjére. A bécsi filharmonikusok hagyományait követő hangverseny vélhetően felhőtlen kikapcsolódást nyújt majd azoknak, akik a 2025-ös év első zenés produkciójára jegyet váltanak. Az új esztendő komolyzenei nyitóprogramjának műsorán híres opera- és operettslágerek, keringők, nyitányok szerepelnek – többek között Berlioz Rákóczi indulója, Kálmán Imre Csárdáskirálynőjének egy részlete és Johann Strauss Kék Duna-keringője csendül majd fel –, közreműködik Horti Lilla Junior Prima és Cziffra-díjas operaénekes, a Magyar Állami Operaház magánénekese és a kecskeméti Katona József Színház 2016–2017-es évada legjobb színészének választott Szemenyei János színművész. A 19 órakor kezdődő estre – melynek szünetében a vendégeket pezsgős koccintás várja – jegyek korlátozott számban még kaphatók.

Immár kilencedik alkalommal rendez a Nagytemplomban újévi orgonaestet a Kecskeméti Kodály Iskola korábbi diákja, Túri-Nagy János orgonaművész. „A komolyzene örökzöldjei fognak ezen a koncerten felcsendülni, mint például a d-moll toccata és fúga Johann Sebastian Bachtól, illetve Rachmaninov: Vocalise című műve, de megemlíthetem Wolf Péter Ave Mariáját is” – árult el néhány igazán közönségcsalogató információt a január 3-i hangversenyről a 2024-ben zongorakísérő-korrepetitor MA-diplomát is szerző fiatal muzsikus. A 19 órakor kezdődő programon az elmúlt évekhez hasonlóan neves előadóművészek működnek közre: ezúttal a Magyar Szent István-renddel kitüntetett, Kossuth- és Liszt-díjas koloratúrszoprán operaénekes, Miklósa Erika, valamint a tanulmányainak egy részét szintén Kecskeméten végző, MA-diplomáját 2024-ben szerző Friderikusz Péter csellóművész hangjában-játékában gyönyörködhet majd a nagyérdemű. A darabok közötti szünetekben Tóth Endre zenetörténész, a Bartók Rádió műsorvezetője oszt meg háttér-információkat, érdekességeket a felhangzó zeneművekről. A hangversenyre jegyek elővételben kaphatók a cooltix weboldalán, valamint a Kecskeméti Római Katolikus Főplébánián nyitvatartási időben.

Január 4-én az adventista imaházban is lesz újévi koncert. A 17 órakor kezdődő hangversenyen a zeneszerető adventista fiatalokból bő egy éve alakult Aranyeső Ének- és Zenekar és az Ambrus Anett (hegedű), Gyalus Erika (cselló) és Lestákné Valasek Szilvia (zongora) alkotta Szieran trió  – nevük a keresztneveik szójátékából született – lép majd fel. Az est során Hummel Esz-dúr zongorás triójának két tétele mellett az alkalomhoz illő átiratok hangzanak el.

Isten szeretetét adják át a zenén keresztül

Az Aranyeső Ének- és Zenekar bő egy évvel ezelőtt alakult zeneszerető kecskeméti, szolnoki és budapesti adventista fiatalokból. Az együttes tagjai az ország egymástól távol levő pontjain tanulnak, ezért komoly kihívás a próbáik megszervezése. Az ifjúsági egyházzenében inkább a klasszikus vonalat képviselik. Hitéletükben elkötelezettek, a zenén keresztül szeretnék Isten szeretetét bemutatni a hallgatóságnak.

Egy régi, szép hagyományt újítottak fel novemberben a Kecskeméti Református Egyházközség kántorai: szerdai napokon ismét elindult a DOM, azaz a Déli OrgonaMuzsika a református templomban. A januári minikoncerteken a templom kántorai, Mikesi Tibor és Vass-Eysen Ákos szólaltatják meg a hangszerek királynőjét, kivéve 8-át, amikor meghívott vendégük, Révész László Kodály Zoltán-díjas orgonaművész, a Kodály Iskola művésztanára muzsikál majd. A szerda déli alkalmakra a belépés ingyenes.

A Katona József Könyvtár Gyökerek és szárnyak címmel szervezett programjának vendége Csík János lesz. A magyar kultúra napja apropóján szervezett esten a Kossuth-díjas népzenész az életét meghatározó eseményekről beszél majd. A január 17-én 17 órakor kezdődő alkalmon, a könyvtár nagytermében brácsán és trombitán Mészáros János, a Mezzo zenekar tagja működik majd közre.

A magyar kultúra napjáról a Kecskeméti Kodály Iskolában is megemlékeznek. A január 22-i hangversenyen 17 órától az intézmény művésztanárai lépnek színpadra. Az Elődök és utódok címmel szervezett koncerten XX. és XXI. századi magyar műveket hallhatnak majd az érdeklődők.

Január második felében két további zenés esemény is lesz az ÉZI-ben. 23-án, csütörtökön 17 órai kezdettel a Miraculum-bérlet harmadik alkalmán az ország egyetlen hivatásos női kamarakórusa, a Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus énekel majd. A hazai és a nemzetközi koncertpódiumok kedvelt vendége az együttes, az elmúlt évek alatt Szentpétervártól Szicíliáig, Izraeltől Japánig szinte az egész világot bejárták. A kórus igazgatója, művészeti vezetője és karnagya Molnár Éva. Bár a koncert egy bérletsorozat része, de a helyszínen korlátozott mértékben 2000 Ft-os belépőket lehet vásárolni.

Rangos megmérettetésre készülnek a Kodály Iskola zeneiskolás ütőhangszeres diákjai. A 2016 júniusában indított, és idén immár negyedik alkalommal szervezett Kecskeméti Regionális Ütőhangszeres Versenyen Palotás Gábor és Majsai Bálint tanítványai közül heten vesznek majd részt. A február 1-jei fellépésük előtt a fiatalok január 28-án tartanak „főpróbát”, versenyprogramjukat a 17 órakor kezdődő hangversenyen is előadják.

A következő hetekben Kecskemét határain túl is képviselik majd többen a hírös várost. A Gregus Tárogató Együttes január 4-én Szentkirályon „újévi lazulást” ígérő programra várja az érdeklődőket. „A szentkirályi hangversenynek az a mottója, hogy: Lazítani! Próbálj meg lazítani! – összegezte a művelődési házban 17 órakor kezdődő koncert célját Szabó Sándor tárogatóművész –, és ebbe beleférnek a könnyű reneszánsz táncok, az igazi polka, a Hulló levelek, a Besame Mucho és a Brazil egyaránt. Jó szórakozást ígér a Magyar verbunk és a nótacsokor, de nem maradnak ki a trianoni fájdalmak sem, hiszen mégiscsak tárogatók szólnak: Krasznahorka büszke vára, Ott ahol zúg az a négy folyó, Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarország. Végül magyar operettdallamokkal lazítunk.”

A Capella Savaria munkájában januárban is közreműködik Gerhátné Papp Rita csembalóművész. Magyarország legrégebbi, korhű hangszereken játszó kamarazenekara 2025 első napjaiban, január 4–6. között Bach zenekari szvitjeit rögzíti CD-re, illetve az év első hónapjának végén Vashegyi György irányításával három alkalommal – 25-én Sopronban, 26-án Budapesten, a Zeneakadémián, 28-án Szombathelyen – Händel Belshazzar című oratóriumát szólaltatja meg.

A Durányik László vezette Aurin Leánykar január 11-én Szolnokon énekel majd. Az Alföld szívében, a Tisza és a Zagyva folyó torkolatánál fekvő megyeszékhely neve 950 évvel ezelőtt bukkant fel először a történelemben. A jeles évfordulót a város egyedi programsorozattal ünnepli meg, amely bemutatja gazdag hagyományait, a szolnoki közösség erejét és a jövőbe vetett hitét. A Kecskeméti Kodály Iskola kórusa a jubileumi év nyitógálájára kapott meghívást, amelyen olyan neves együttesek mellett lépnek majd fel, mint a Légierő Zenekar, a Nemzeti Férfikar, a Tisza Táncegyüttes, a Szolnoki Kodály Kórus, a MÁV Férfikórus és a Kodály Zoltán Gyermekkar. A programban többek Dvořák Újvilág-szimfóniája, Kodály Zoltán Kállai kettőse, Bartók Béla művei, valamint népi és könnyűzenei produkciók szerepelnek. Az est házigazdái Pindroch Csaba és Verebes Linda lesznek.

Januári komolyzenei események:

2025. január 1. – 19.00 óra – Hírös Agóra – A Hírös Agóra és a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar hagyományos újévi koncertje

2025. január 3. – 19.00 óra – Nagytemplom – Túri-Nagy János 9. Újévi Orgonakoncertje

2025. január 4. – 17.00 óra – Adventista imaház – Az Aranyeső Ének- és Zenekar és a Szieran trió újévi koncertje

2025. január 8. – 12.00 óra – Református templom – Szerda Déli Orgonamuzsika: Révész László minikoncertje

2025. január 17. – 17.00 óra – Katona József Könyvtár – Gyökerek és szárnyak

2025. január 22. – 17.00 óra – Kodály Iskola – Elődök és utódok – művésztanárok hangversenye

2025. január 23. – 17.00 óra – Kodály Iskola – A Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus koncertje

2025. január 28. – 17.00 óra – Kodály Iskola – Ütőhangszeres koncert