Közös tanári hangversenyt rendeztek a Kodály Iskolában
Szép hagyomány, hogy az M. Bodon Pál Zeneiskola és a Kecskeméti Kodály Iskola zenetanárai évről évre közös tanári hangversenyen adnak számot szakmai felkészültségükről. Sajnos, az utóbbi néhány esztendőben elmaradtak ezek a koncertek. „Utoljára ilyen jellegű rendezvényen 2020-ban voltam, az M. Bodon Pál Zeneiskolában. Akkor a koncert végén azt kértem, hogy jövőre találkozzunk nálunk! Sajnos, nem így lett, az egészségügyi helyzet ezt nem tette lehetővé” – mondta a hétfő esti alkalom első perceiben Földi János, miután köszöntötte a megjelenteket. A házigazda intézmény igazgatóhelyettese ugyanakkor örömét fejezte ki, hogy idén ismét folytatódhatott ez a nemes tradíció.
Az ünnepi gondolatok után a két intézmény zenetanárai léptek színpadra, előadásukban a Kodály Iskola Nemesszeghyné Szentkirályi Mártáról elnevezett dísztermében szép számban helyet foglaló közönség változatos, színes műsorban gyönyörködhetett. Először öt fuvolatanár – Miklósné Faragó Csilla, Polyák Zsóka, Szabó Zsuzsanna, Vincze Tünde és Balog-Pulius Emese – Joseph Bodin de Boismortier: IV. concertójának két tételét szólaltatta meg. Szépen formált játékukat azzal a felemelő érzéssel hallgathatta a nagyérdemű, hogy bár a Kodály Zoltán- és Artisjus-díjas fuvolaművész, Berényi Bea néhány hónapja elhunyt, mégis, tanítványai révén – a fellépők közül többeknek egész életükre hatást gyakorló tanára volt – mintha köztünk lenne.
Az est folytatása is sok szép pillanatot hozott. Antonin Dvořak: Romantikus darabok hegedűre és zongorára No 1. című művét Csákóné Törteli Anita (hegedű) és dr. Szabóné Baunoch Ágnes (zongora), Gordon Lewin két klarinétra komponált darabját, a Views of the bluest Földiné Mészáros Orsolya és Móricz Zsuzsanna játszotta, mély átéléssel. Sikert arattak a két iskola zongoratanárai is, dr. Szabóné Baunoch Ágnes, Nemes Dóra, Lestákné Valasek Szilvia és dr. Feketéné Rodler Anett William Gillock: Champagne Toccata című, két zongorára és nyolc kézre írt művét adták elő – a zeneszeretők vastapssal jutalmazták az életvidám produkciót.
A művek közötti szünetekben a Kecskeméti Kodály Iskola magyar nyelv és irodalom szakos tanára, Nagy Györgyi jóvoltából zenetörténeti érdekességekkel is gazdagodhattak a jelenlévők. A koncert moderátora például mesélt arról, hogy a talán legelismertebb francia barokk zeneszerző, Joseph Bodin de Boismortier azon első komponisták egyike volt, akik önálló kiadói jogokat szereztek, emiatt saját műveinek publikálásával jelentős vagyonra tett szert. A legnagyobb cseh klasszikus zeneszerzők egyikéről is elhangzott egy érdekes „sztori”, Antonín Dvořák ugyanis tizenegy évesen otthagyta az iskolát, hentestanulónak állt, és zenei érdeklődése csak később teljesedett ki. A közönség megtudta azt is, hogy a XIX. századi francia klasszikus zene kimagasló alakja, Camille Saint-Saëns csodagyerek volt: már hároméves korában megírta első zongoradarabját, hétévesen zeneszerzést tanult, 11 évesen pedig sikeres zongorahangversenyt adott Párizsban Mozart és Beethoven műveiből.
A hangverseny befejező részében az M. Bodon Pál Zeneiskola és a Kecskeméti Kodály Iskola férfi zenetanárai muzsikáltak. Előbb Camille Saint-Saëns: Szonáta fagottra és zongorára című kompozícióját Somogyi Zoltán (fagott) és Seres József (zongora), végül Hidas Frigyes: Kis szvitjét a Földi Jácint (trombita), Pallagi Gábor (trombita), Földi János (kürt) és Lauer Zsolt (harsona) alkotta alkalmi rézfúvós kvartett szólaltatta meg. A közös tanári koncert ünnepléssel ért véget – a rezesek zárószáma után is felcsattant a vastaps –, s csak reméljük: egy év múlva semmi sem gátolja majd, hogy ez a szép hagyomány folytatódjon!