Küzdelem a lelkekért: kiállítással emlékeznek a kuláküldözés áldozataira
Kiállítással emlékeznek a kuláküldözés áldozataira Kecskeméten. A „Küzdelem a lelkekért” című összeállítás fotókon keresztül mutatja be azt a nehéz korszakot, melyet Rákosi Mátyás 1948. augusztus 20-án kecskeméti beszédében hirdette meg. A kiállítás a Lestár téri épület emeletén, a Katolikus Egyházközségi Házban nyílt meg, az egykor ÁVH-központként működő, a népnyelv által "kékítő háznak" nevezett épületben, melynek pincéjében számos embert megkínoztak, megöltek.
Szemereyné Pataki Klaudia polgármester a kiállítás megnyitóünnepségén kiemelte: felelősek vagyunk a múltért és a jövőért is, a kiállítás pedig hozzájárul ahhoz, hogy a múlt eseményeit hitelesen megismertessük a következő generációval.
Mint elmondta, a Küzdelem a lelkekért cím tulajdonképpen egy Kádár Jánostól származó idézet, arra utal, ki nyeri meg magának a következő generációt. A pártállami rendszer kiépülésével párhuzamosan ezért fokozatosan háttérbe szorították az egyházakat, az erőszakos eszközöktől sem riadva vissza.
A megnyitón dr. Soós Viktor Attila, a Nemzeti Emlékezet Bizottság tagja ismertette a jelenlévőkkel a kiállítás anyagát. Mint elmondta, a Küzdelem a lelkekért című tárlat elsősorban a hatvanas évek egyházüldözéseit mutatja be, de kibővíti az üldöztetettek körét.
– 1945 és 1990 között a magyar társadalmat, benne az egyházainkat, a paraszti társadalmat, az értelmiséget, az arisztokráciát és más csoportokat és közösségeket is ide lehetne sorolni, amelyeket üldöztetés, megpróbáltatás ért – fogalmazott dr. Soós Viktor Attila.
Az Országgyűlés 2012. március 26-át a kuláküldözés idején tönkretett magyar gazdák emléknapjának nyilvánította június 29-ét, ami a hagyomány szerint a betakarítás kezdete, a parasztság ünnepe. Kecskemét önkormányzata 2012-ben emlékművet állíttatott a kuláküldözés áldozatainak emlékére a Lestár téren, azóta minden évben ott tartják a megemlékezést.