Lisztérzékenység-szűrés indul a kecskeméti óvodákban

2024. 03. 13., 15:54
Napjaink egyik fontos egészségügyi problémája a cöliákia, vagyis a lisztérzékenység, amelynek időben történő felismerése számos súlyos szövődménytől óvhatja meg az érintetteket. Éppen ezért áprilistól ingyenes szűrőprogram indul az önkormányzat támogatásával a kecskeméti óvodákban. A vizsgálatoknak köszönhetően már 6 éves kortól megállapítható a lisztérzékenység jelenléte.
Fotó: Bogdándi Ferenc
A galéria 15 képet tartalmaz

Magyarországon minden 100. ember szenved cöliákiában, azaz lisztérzékenyben. A betegség időben történő felismerése számos súlyos szövődménytől óvhatja meg az érintetteket. Áprilistól a kecskeméti óvodákban ingyenes szűrőprogram indul annak érdekében, hogy már kisgyerek korban megállapíthassák a lisztérzékenység jelenlétét.

Fontos  a korai felismerés

A lisztérzékenység a kalászos gabonák fogyasztásával provokált autoimmun betegség, mely a bélrendszer és más szervek károsodását okozza. Kutatások bizonyítják, hogy a lisztérzékenység szövődményeinek előfordulása ugrásszerűen megnő, ha csak felnőtt korban ismerik fel, míg a kora gyermekkorban diagnosztizált és gluténmentes diétát tartó személyekben sokkal alacsonyabb. 
Az érintettek jelentős része gyermekkorban tünetmentes, vagy csak jellegtelen panaszai vannak (vashiány, fáradékonyság, tejcukor emésztési zavar). Korai felismeréssel és kezeléssel a súlyos betegség kialakulása, valamint a nem kezelt betegség miatti későbbi szövődmények (pajzsmirigy betegségek, cukorbetegség, csontritkulás, májbetegség, idegrendszeri betegség, egyes rosszindulatú daganatok) megelőzhetők. 

Az úgynevezett „Csipkerózsika” szűrőprogramról tartottak ma sajtótájékoztatót a Család és Gyermekjóléti Központban. A tájékoztatón dr. Nagy Beáta házi gyermekorvos a prevenció fontosságáról beszélt. A lisztérzékenység ugyanis nem gyógyítható, de az időben felismert betegség gluténmentes diétával jól karbantartható.

– A szűrőprogram keretében a 6 év feletti gyerekeknél a tünetmentes esetek derülnek ki, az időben elkezdett kezeléssel az ő esélyeik sokkal jobbak lesznek. Azért 6 éves kortól mérjük ezt az antitestet, mert ez a szűrőprogram nem alkalmas arra, hogy a 6 év alatti gyerekeknél pozitív eredményt mutasson
— fejtette ki dr. Nagy Beáta.

A vizsgálatokat szakemberek végzik a város óvodáiban, minden esetben a szülő beleegyezésével. A Cödimed Kft. ügyvezetője, Pusztai János elmondta, a szűrővizsgálat egy gyorsteszt segítségével történik, fájdalommentes, mindössze egy percet vesz igénybe. Pusztai János kiemelte: a szűrés egy iránydiagnózist ad, ezt követően szükséges felvenni szakorvossal a kapcsolatot.

A Csipkerózsika szűrőprogram ingyenes, Kecskemét önkormányzata biztosítja az óvodás gyerekek számára. A sajtótájékoztatón Szemereyné Pataki Klaudia, polgármester hangsúlyozta: kiemelt figyelmet fordítanak az egészségügyi prevencióra, különös tekintettel a gyerekekre.

– Több szűrőprogramot is elindítottunk már az elmúlt években is, ezek mind eredményesek. Ezért is támogatjuk ezt az új kezdeményezést. A 6 éves gyermekek körében az óvodai nevelők, a vezetők közreműködésével, a szülők hozzájárulásával zajlik majd a vizsgálat egy gyorsteszt segítségével
— mondta el a polgármester.

A kecskeméti óvodákban április 1-től kezdődnek a szűrések, létszámtól függően naponta 3-4 óvodában, 100- 120 gyermek vizsgálata történhet meg.