Muzsikusnak készülő fiatalok ünnepelték neves elődeiket
A koncert első perceiben Rajk Judit, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Intézetének igazgatója előbb köszöntötte a megjelenteket, majd néhány mondatban ismertette a hangverseny szervezésekor kitűzött célokat, a műsor összeállításakor megfogalmazott legfontosabb szempontokat.
„Ez a ma esti koncert egy évközi növendékhangverseny, amelyet a hallgatók a saját örömükre, és remélhetőleg az Önök örömére is, Bachnak szentelték – mondta az Artisjus-díjas énekművész. – Amikor összeállítunk egy programot, akkor mindig figyelembe vesszük az aktuális évfordulókat, vagy keresünk egy olyan vezérgondolatot, amely köré fűzzük a zeneműveket. A mai koncert szervezésekor először az lebegett a szemünk előtt, hogy 1685. március 31-én, a régi naptár szerint március 21-én Eisenachban megszületett a zseni, Johann Sebastian Bach, legyen ez az este az ő ünneplése. De azután, amikor egyeztettük a pontos dátumot, kiderült, hogy ez a nap, március 25-e a keresztény liturgiában Gyümölcsoltó Boldogasszony napja, Jézus fogantatásának, illetve a születése hírüladásának fő ünnepe. Épp ezért elhangoznak majd olyan művek is, amelyek erre reflektálnak, így például Bach első, erre az ünnepre írt kantátájának korálja. További apropót jelentett, hogy idén a mai napon kezdődik a Nagyhét, úgyhogy a műsorban nagyheti kantáta- és passiórészletek, valamint Johann Sebastian Bachnak egy nagyon-nagyon szép, de kevésbé ismert válogatásából, a Geistliche Lieder sorozatából csendülnek fel az erre az évközi ciklusra vonatkozó és utaló gyönyörű vallásos énekek. S ha egy kicsit közelebbre jövünk ehhez az országhoz, ahol élünk, akkor más miatt is fontos nekünk ez a mai nap. Bartók Béla született ezen a napon, emiatt belecsempésztünk a műsorfolyamba egy pici közjátékot, amellyel rá emlékezünk: egy pár, a régi román nyelven íródott népdalfoszlányt, kolindát fogunk bemutatni, s mellette megszólal majd Kodály Zoltán Epigrammák művének a részlete is.”
Ezt követően a Zeneakadémia Egyházzene Tanszéke és Kodály Intézete hallgatói és tanárai előadásában gyönyörködhettek az evangélikus templom padsoraiban helyet foglaló zeneszeretők. A hangverseny első részében Johann Sebastian Bach és kortársai – Georg Friedrich Händel és Georg Böhm – kompozícióit, valamint egy Vivaldi-concerto Bach-átiratának tételét hallgathatta a nagyérdemű, majd az ígért közjáték következett: előbb Bartók Béla születésnapjára emlékezve a zeneszerző-óriás romániai gyűjtéséből választott kolindadallamokat énekelt Rajk Judit, majd Kecskemét neves szülöttje epigrammáiból játszott egyet Péterfay Ferenc, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyházzene–orgona szakos hallgatója.
A koncert második részében is elsősorban Bach-művek csendültek fel. Emellett egy rézfúvós trió Händel Vízizenéjéből szólaltatott meg egy részletet, valamint a közismert, Bist du bei mir kezdetű ária is elhangzott, amelyet Bach Gottfried Heinrich Stölzel stílusában komponált. A diákok – Gemma Ryan, Ed Ferris, Jenny Ferris, Meadhbh Campbell, Lara Afrazmanech, Pathorn Swasdisuk, Sophia Da Costa Lacerda, Teresa Appleton, Jasmin Hoppe, Emmanouela Manolatou, Horváth Benedek, Preisinger Virág, Szendrei Dávid és Péterfay Ferenc – és az őket orgonán kísérő Pétery Dóra, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egyházzene Tanszékének docense, valamint Peter Guy ausztrál orgonaművész, a Kodály Intézet végzős mesterszakos hallgatója, aki a koncerten orgonistaként, orgonakísérőként és énekesként is közreműködött – szép sikert arattak. Felkészítő tanáraik Pétery Dóra, Bódiss Tamás, Enyedi Pál, Horváth Márton Levente (orgona), Rajk Judit, Tóth Orsika, Darázs Renáta, Váradi Zita és Klézli János (ének) voltak. S bár a műveket az előadók a karzaton szólaltatták meg, a lelkes közönség vastapsa után valamennyien lejöttek az evangélikus templom oltára elé, ott fogadták a közönség ünneplését.