Nem lehet elégszer megcsodálni - szecessziós sétát tartottak Kecskemét főterén

Valóban az az ember érzése, hogy nem lehet elégszer megcsodálni ezeket az épületeket és vigighallgatni történetüket, hiszen mindig újabb és újabb részletekre lehetünk figyelmesek akár a látványban, akár az épületekhez kapcsolódó sztorikban.
Ifj. Gyergyédesz László szokás szerint a Kossuth-szobornál, a Városháza előtt kezdte a sétát. Felidézte a Lechner-Pártos építészpáros fő kecskeméti alkotásának keletkezéstörténetét, homlokzatának, anyaghasználatának izgalmas részleteit. Újfent hangsúlyozta, hogy a kecskeméti Városháza tulajdonképpen nem tisztán szecessziós épület, hanem a historizáló építészet és a szecesszió közötti átmenetnek tekinthető, Lyka Károly művészettörténész szavaival "modern és magyaros" stílusban épült.

Ifj. Gyergyédesz László felidézte azt is, mennyiben határozta meg a Városháza tervezését a Nagytemplom közelsége. Lechnerék nem akartak rivalizálni a templom kiemelkedő tornyával, így elvetették a tornyos városháztípust, helyette a homlokzat középső részének kiemelésével jelezték az épület fontos, városházi funkcióját. A főhomlokzat alapsíkja egybevág a Nagytemplom homlokzatának síkjával, így a két épület szépen illeszkedik egymáshoz.

Ifj. Gyergyédesz László kitért arra is, hogy a Városháza a Gesamtkunstwerk szellemében épült, azaz Lechnerék minden apró részlet, díszítés megtervezését saját kezükben tartották. A korábban nagy vitákat felkavaró dísztermi Horthy-képpel is alapvetően az a baj, hogy későbbi betoldás, így megbontja az épület lechneri egységét – mutatott rá a művészettörténész.

A séta az egykori második katolikus bérház, a mai Lordok háza felé vezetett. Itt egyebek mellett megtudhattuk, hogy az oromzatot eredetileg magyar szenteket ábrázoló szobrok, Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotásai díszítették, melyeket ma a Kecskeméti Arborétumban láthatunk kiállítva a Mária-kápolna felőli bejáratnál.
Az Ifjúsági Otthon közismert történeténél jóval kevesebbet tudunk a mellette álló, szintén szecessziós épületről, melyről nemrég derítette ki a kutatás, hogy eredetileg nem izraelita bérházként épült, hanem a kecskeméti Tormási-család megbízására, így helyesebb Tormási-palotának nevezni. Az épületről, miként sok más helytörténeti érdekességről is bővebben olvashatnak az online is elérhető Hírös Históriákban.
A szecessiós séta ezután a jól bevált útvonalat követve a fiatalon elhunyt építész, Mende Valér két meghatározó épületével, a Luther-udvarral és a református Újkollégium épületével folytatódott. Mindkét épületnél a középkor felé fordulás érhető tetten, angol és német példák is hatottak Mendére, de ugyanilyen fontos hatással bírt rá az erdélyi, közelebbről kalotaszegi építészet is. Mende Valér az első világháborúban szerzett betegsége következtében hunyt el 1918-ban, mindössze 31 éves korában.

Utolsó két állomásként a Cifrapalota és az úri kaszinó épülete következett. A Cifrapalota gazdag homlokzati díszítései kapcsán ifj. Gyergyádesz László kiemelte, hogy a tervező Márkus Géza színházi díszlet- és jelmeztervezéssel is foglalkozott, és az épület majolikabevonatú pirogránit díszei sok párhuzamot hordoznak színházi alkotásaival. A Cifrapalota elnevezésével kapcsolatban pedig arra mutatott rá, hogy a nagy kecskeméti piacokon az épület közelében árulták a cifra szűröket, és a kecskeméti népnyelv valószínűleg innen asszociált a Cifrapalota elnevezésre.

Az úri kaszinó épületével kapcsolatban megtudhattuk többek között, hogy gyönyörű dísztermét egy 4x5 méteres Iványi-Grünwald-festmény ékesítette, mely a második világháború végén súlyosan megsérült, restaurálása jelentős összegbe kerülne és egyelőre várat magára.
Ezért nagyon fontos lenne, hogy a továbbiakban is kiemelt figyelmet kapjon a Főtér megújulása, ideértve a Cifrapalota mielőbbi felújítását és a Nagytemplom felújításának befejezését –- mutatott rá.
Kecskemét csodálatos szecessziós épületeiről bővebben olvashatnak a már említett Hírös Históriák hasábjain, valamint ifj. Gyergyádesz László Kecskemét szecessziós építészete – I. Modern és magyaros című kötetében, melynek folytatása remélhetőleg hamarosan megjelenhet.