Puskaropogástól és ágyúdörgéstől volt hangos a Nyíri erdő

2024. 10. 07., 16:07
„A 13 aradi vértanút nevezhetnénk a 13 legbátrabb magyarnak is.” Erről beszélt dr. Fekete Gábor önkormányzati képviselő október 6-án a Nyíri erdőben, az aradi vértanúk emlékművénél megtartott megemlékezésen. A Szabadságharc 1848–49 Alapítvány és a KEFAG Zrt. által szervezett meghitt és békés rendezvény az Országos Erdészeti Egyesület által 25 éve indított Erdők Hete rendezvénysorozat része is volt egyben.
Fotó: Molnár H. Boglárka
A galéria 44 képet tartalmaz

Puskaropogástól és ágyúdörgéstől volt hangos vasárnap a Szent Hubertus Parkerdő. Idén is megtartották a hagyományos ünnepi megemlékezést Hetényegyházán, az Aradi vértanúk és Szulyovszky László alapító emlékhelyénél. A Szabadságharc 1848-1849 Alapítvány és a KEFAG Zrt. által szervezett megemlékezésen a szabadságharc vértanúi előtt tisztelegtek. Az eseményen a résztevőket Nyitray András kuratóriumi elnök köszöntötte.

– A magyar hadsereg hatszoros túlerővel nézett szembe. Milyen bátorság kellett ahhoz, hogy felvegyék a harcot, és terveik szerint megállításra kényszerítsék őket? Erről pedig már Dr. Fekete Gábor önkormányzati képviselő beszélt. Az Értékmegőrzési Bizottság elnöke hangsúlyozta, a 13 aradi vértanút nevezhetnénk a 13 legbátrabb magyarnak is.

– Ne gondoljuk, hogy ők csak Aradon voltak hősök, ők a teljes ’48-49-es szabadságharcunk alatt végig hősök voltak. Ők azok a tisztek, akik végigharcolták a szabadságharc nagy csatáit. Csak egy párat emelnék ki a hőstettek közül. Knézic Károly: a tápióbicskei csatában ő foglalta el Tápió hídját, a Komárom melletti csatában pedig a sáncokat. Részt vett az isaszegi és a nagysallói csatában is
— sorolta fel dr. Fekete Gábor.

Az eseményen elhangzott, ezen a napon a főhajtás Szulyovszky Lászlónak is szól. A hajdani kerületvezető erdész gondos gazdája volt a rábízott erdőknek, és a magyar hagyományoknak is. Hálatelt szívvel ünnepelt március 15-én és gyászolt október 6-án.

A meghitt megemlékezésen közreműködött a hetényegyházi Móricz Zsigmond Általános Iskola, a Huszár és Honvéd Hagyományőr Egyesület, valamint Szabó Sándor tárogatóművész. A résztvevők koszorút helyeztek el és mécseseket gyújtottak az emlékhelynél.