Kecskemét(iek) a nagyvilágban
Romániában is sikerrel koncertezett Hollókői Huba

Csütörtök este nagy sikerű koncertet rendeztek a romániai Bacauban (Bákóban), a Hargita és Kovászna megyékkel szomszédos vidék székhelyének filharmonikus zenekarát a kecskeméti szimfonikusok művészeti vezetője vezényelte. Hollókői Huba nem először állt keleti szomszédunk egyik vezető zenekarának élén. „A Bacaui (Bákói) Mihail Jora Filarmonicával a neves olasz zenepedagógus és karmester, Giancarlo Facchinetti emlékére alapított Bresciai Nemzetközi Karmesterversenyen 2019-ben elért győzelmemen keresztül kerültem kapcsolatba, ahol az egyik díj egy koncert volt a zenekarral – mondta kérdésünkre Hollókői Huba. – Ez annyira jól sikerült, hogy azóta rendszeresen dolgozom velük, évente 1-2 alkalommal állok az élükön. A bacaui filharmónia létszámát tekintve Románia második legnagyobb zenekara, így számos szimfóniát, nagyzenekari művet – például Csajkovszkij, Dvořák kompozícióit és Bartók Concertóját – és izgalmas versenyműveket – többek között Hindemith kürtversenyét – vezényeltem már ott kiváló szólistákkal. Ezek a koncertek általában telt házasak, ami jelzi a zenekar presztízsét a városban.”

A Bacaui Mihail Jora Filarmonica tavaly októberi évadnyitó hangversenyén is Hollókői Huba irányította az együttest. „Ezen az emlékezetes koncerten egy régi barátommal, Zalai Antallal léptem színpadra, Sibelius d-moll hegedűversenyét adtuk elő. Hatéves korunkban ugyanannál a tanárnőnél, Balogh Marika néninél kezdtünk hegedűt tanulni, azóta is jóban vagyunk. A versenymű után Bartók-duókat játszottunk ráadásnak – kaptam egy hegedűt kölcsön a koncertmestertől –, nagyon kellemes élmény volt.”
A február 20-i, csütörtök esti koncert is hatalmas közönségsikert hozott. A Bacăui Üzleti és Kiállítási Központban rendezett hangversenyen – az együttes saját koncerttermét, a nagyon jó akusztikájú „Ateneum”-ot éppen most újítják fel, modernizálják – Liszt 2. Magyar rapszódiája, Jiri Pauer kürtversenye és a közismert Muszorgszkij–Ravel-darab, az Egy kiállítás képei hangzott el. A versenymű szólistája a barcelonai operaház szólókürtöse, Ionut Podgoreanu volt, aki fantasztikusan szép hangon játszott és egészen elvarázsolta a közönséget.

A koncert után Hollókői Huba arról is beszámolt, hogy külföldi fellépései során értékes gyakorlati ismeretekkel is gazdagodik. „Minden vendégdirigálásom alkalmával, legyen az bárhol, igyekszem a lehető legtöbb tapasztalatot összegyűjteni a helyi együttesek munkájával kapcsolatban, a finanszírozástól kezdve a szólistákon, munkabeosztáson, repertoár-választáson, közönségszervezésen át a jegyértékesítésig, amiket azután esetleg hasznosítani tudunk a Kecskeméti Szimfonikus Zenekarral is.”