Kategória: Irodalom
Keresés
Dátum választó
Rendezés
228 találat
2024.10.13

Felavatták az üzbég irodalom legnagyobb alakjának szobrát a Hungarikum Ligetben

Szobrot avattak Alisher Navoi tiszteletére a lakiteleki Hungarikum Ligetben. Ő az üzbég irodalom és kultúra egyik legnagyobb alakja. Navoi forradalmasította a türk nyelvű irodalmat, elkészített egy kiadványt, amely több mint 450 író és költő életrajzát tartalmazza, és építészként is dolgozott. A lakiteleki bronzalkotást Lantos Györgyi szobrászművész készítette el.
2024.10.06

Muzikális Bestiák: Bősze Ádám könyvbemutatója

A felnőtteket ugyanúgy izgatják a mesebeli lények, mint a gyerekeket. Akár ezt a tanulságot is levonhattuk az Országos Könyvtári Napok keretében megszervezett egyik izgalmas könyvbemutatónak köszönhetően. A „Muzikális bestiák+, avagy a „rémes könyv” című izgalmas zenetörténeti könyvet a Katona József Könyvtárban mutatták be a mai napon.
2024.09.30

Ilyen lesz az Országos Könyvtári Napok Kecskeméten - stúdióbeszélgetés

Holnap indul az Országos Könyvtári Napok kecskeméti rendezvény-sorozata. A Katona József Könyvtár a gyerekeknek, illetve a felnőtteknek is különleges programokkal készül. Az esemény október 1 és 6 között zajlik majd, a részletekről beszélt a KTV Kiemelő magazinjában Bene-Kovács Márta, a Katona József Könyvtár könyvtárszakmai főosztályvezetője.
2024.09.26

Megmutatni történelmi múltunk dicsőséges pillanatait

Bán János, azaz Bán Mór, a Hunyadi-sorozat szerzője tartott előadást Keresztény eszménykép a magyar középkorban címmel Kecskeméten, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) szervezésében, az Érseki Helynökség termében. Amellett, hogy anekdotákkal tarkított elbeszélésében új perspektívát nyitott történelmünk derűsebb újraértelmezése felé, és hangsúlyozta a kereszténység megtartó erejét, a közönség egy filmszerűen izgalmas, informatív részletekben gazdag előadást hallhatott.
2024.09.08

Könyvajánló – Rámacsandra Róddam: Dévi-Bhakti-Tarangíni

Különleges kis füzet jelent meg idén magyar-indiai együttműködésben, Rideg Zsófia fordításában. Az eleddig két nyelven, angolul és franciául napvilágot látott versek a szerző spirituális ihletettségű költői világát sűrítik egybe. Áhítatos költői felajánlást tesz az Isteni Anyához. Nem kétséges, hogy Máriának fölajánlott országunkban visszhangra lelhetnek ennek a távoli, mégis hozzánk oly közelálló kultúrának megrendítő fohászai, hiszen – a nyilvánvaló különbségek ellenére - az egységet érdemes keresnünk.
2024.08.11

Könyvajánló – Sibylle Muthesius: Felhőgyerek

Ez a megrázó regény egy anya elbeszélése, dokumentációja rendkívüli tehetségű lánya sorsáról, tragédiájáról. Annak ellenére, hogy a szerző nem a klasszikus értelemben vett író, lebilincselő, letehetetlen olvasmányélményt nyújt, s nem csak azért, mert megtörtént esetet dolgoz föl, hanem mert különleges érzékenységgel ragadja meg az események mögött rejlő valódi okokat, a lelki vívódásokat, szépségeket. Nem véletlen, hogy megjelenésekor jelentős sikert aratott, üzenete pedig máig szívünkig hatol.
2024.07.20

Könyvajánló – Mari Saat: Katasztrófa

Nem pusztán a nyári nagy hőség csábíthat bennünket északabbra – Mari Saat, az észt irodalom egyik kiemelkedő alakja szófukarsága, hűvös, de lényeglátó megközelítésmódja által olyan különös tájakra vezet el, melyek szép csendesen, akár a Hókirálynő meséjében, megfagyasztják-felengedik a lelket. Álom és valóság, érvényesülés és szerelem, félelem és vágy hullámai csapnak össze hívogatón a Balti-tenger partjain.
2024.07.18

Váltóáram: Egy átlagos nap – Dallos Emma tárcanovellája

A tárcanovella műfaja az újságírás egyik alapvető cikkelye volt hosszú időn keresztül. Napjainkra kissé háttérbe szorult, pedig egyszerre személyes és hétköznapi minőségében is fontos látképet ad a korabeli társadalomról, egyénről egyaránt. Nem mellesleg a tárcából bomlik ki, rétegződik és fejlődik tovább maga a novella mint szépirodalmi műfaj, melynek mára óriási stílusbeli, terjedelmi és témabeli sokszínűsége figyelhető meg. A Kecskeméten élő Dallos Emma, aki a hatvanas években született Nagykőrösön, juttatta el legutóbb hozzánk meglepően érzékletes, eleven és tapintható írói vénáról tanúskodó tárcanovelláját. Kiváló stílusérzékkel, lényeglátással enged bepillantást egy-egy emberi sorsba, jellembe egy átlagos nap forgalmi dugójának káoszából emelve ki a legkülönbözőbb társadalmi réteg zsánereit. Mondhatjuk azt is, hogy a klasszikus tárca-zsánerkép egy mintapéldája ez az írás. A zsánerkép egyik lényegi eleme a túlzás, a nagyítás – ez által a fókusz által egy pillanatra betekinthetünk másokba, avagy ráismerhetünk önmagunkra…
2024.07.07

Könyvajánló – W. Sommerset Maugham: Zsákutca

Az irodalomkritika egy része főként mint klisékből építkező bestseller-szerzőt tartja számon Sommerset Maugham-ot, de ez a róla alkotott képnek csak egy szegmense. Noha nem merészkedik vállaltan a mélypszichológia vizeire, mesterien feltérképezett módon körbehajózza az emberi lélek megnyilvánulásait, egy-egy személyiség, a jellem és a sors összefüggésrendszerét. Nichols kapitány, Fred és Saunders doktor egy életre megmaradnak emlékezetünkben, akár a nagyregények hősei.
2024.06.30

Könyvajánló – Cserna-Szabó András: Az utolsó magyarok

Az idei Könyvhét egyik újdonsága Cserna-Szabó András Az utolsó magyarok című prózakötete. A „nem megírt történeteket” olvasói elé táró szerző a kötet kecskeméti bemutatóján kuriózumként valódi vaddisznópörköltöt készített, melyet a helyszínen szolgált fel az érdeklődő közönségnek. Könyvében viszont – mint az előszóból kiderül, a kortárs magyar irodalmi túltermelést ellensúlyozandó, írónk „nemalkotói támogatást” pályáz meg, azaz a „stipendium évei alatt a szerző egyetlen novellát sem ír, hiszen nem kíván elesni a borsos összegtől…”