Kategória: Természetvédelem
Keresés
Dátum választó
Rendezés
44 találat
2024.07.20

303 gólyafióka kapott gyűrűt a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság működési területén

Az idei évben is sikeresen lezajlott a fehér gólyák látványgyűrűzése, amelyet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) önkéntesei és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai végeztek Bács-Kiskun vármegyében és Szegeden. Az MVM Démász Áramhálózati Kft. emelőkosaras autóval és villanyszerelők aktív segítségével járult hozzá a népszerű gólyavédelmi programhoz. A látványgyűrűzések keretében összesen 303 gólyafióka kapott jelölést, az eseményeket több, mint 2150 érdeklődő kísérte figyelemmel.
2024.07.15

Természetvédelem határok nélkül: kirepültek a gólyafiókák

Kedvezett a hazai gólyapopulációnak az idei év táplálékbősége. A családok többnyire három-négy fiókát neveltek fel, de a szakemberek találtak ötfiókás fészket is a Duna–Tisza közén. A gyorsan növekvő utánpótlás már elkezdte elhagyni fészkeit. A szerb -magyar koprodukcióban készülő Természetvédelem határok nélkül magazinműsor új anyaga – más riportokkal együtt – a sorozat 68. adásában látható a Kecskeméti Televízió műsorán és a médium weboldalán, a kecskemetitv.hu-n. A műsor az Interreg IPA által támogatott forFUTURE projekt keretében valósul meg.
2024.07.06

Életre kelt száraz fa

Ez csak játék – mondja szerényen Varga Árpád, a kecskeméti arborétum aranyos fafiguráinak alkotója, amikor felkeressük egy júliusi napon. Túrabotos cica, megannyi süni, nyuszi és ló, avagy szamár – sokszor a gyerekek végzik el a rendszertani besorolást. A kicsik etetik is a szobrokat, és van, aki titkait is megosztja velük.
2024.06.22

Hűsöljön a Kurgánban!

Új épületben, a Kurgán Házban megtekintheti a Kiskunsági Nemzeti Park új kiállítása a síkságok jellegzetes halmairól, ahol összefonódik a történelem a néphagyománnyal és a természetvédelemmel. Megismerhető a sztyeppék, gyepek sokszínű világát, őseink életét, valamint betekinthet a szegedi Fehér-tó gazdag élővilágába, amit a Tisza-völgyi Bemutatóház hagyományos kiállítótere mutat be.
2024.05.28

KlímaSztár díjjal ismerték el a kecskeméti esőkerteket

Öt hazai település – Barnag, Debrecen, Kecskemét, Újpest és Vác – mintaértékű zöldfelület-kezelési gyakorlatai nyerték el az Éghajlatvédelmi Szövetség KlímaSztár 2024 díjait. A díjakat május 24-én Nagykovácsiban, a Teleki-Tisza kastélyban, a Zöld Civil Szervezetek Országos Találkozójának keretében szervezett szakmai programon vehették át a területek kezelésében közreműködő önkormányzatok és szervezetek képviselői.
2024.05.24

250 évelő növényt ültettek el a Fűrészfogas házak mögött

Négy kertben összesen 250 darab évelő növényt ültettek el ma (péntek) kora este a Fűrészfogas tömbházak lakói, az önkormányzat támogatásával. A lakóközösségek e mellett kapát, ásót, gereblyét és kannát is kaptak, hiszen a növények gondozása mostantól az ő feladatuk lesz. Az ültetésen ott volt Szemereyné Pataki Klaudia polgármester is, aki elismerően beszélt az itt élők környezet szeretetéről.
2024.05.18

Programok a Magyar Nemzeti Parkok Hetén

A Kiskunsági Nemzeti Park idén tizennyolcadik alkalommal rendezi meg a Magyar Nemzeti Parkok Hete programsorozatot. Május 21. és 26. között valamennyi nemzeti parkban gazdag programkínálat, izgalmas kalandtúrák, családi programok várják a természetbarátokat.
2024.05.13

Fontos változást hoz a házhoz menő biohulladék-gyűjtés

Minden, a földgázimport csökkentésére lehetőséget adó megoldást mérlegelni kell, mivel Magyarország földgázfogyasztásának a 85 százalékát importálja, a behozatal java pedig Oroszországból érkezik. A biogáztermelés stratégiai lehetőség a földgázigény csökkentésére, a biohulladék pedig a jövő nyersanyaga lehet. Az idén Magyarország 14 településén kezdődött meg a konyhai zöld- és élelmiszer-hulladékok, azaz a biohulladékok házhoz menő gyűjtése.
2024.05.12

Gyűrűs széki lilét figyeltek meg a Felső-kiskunsági-tavakon

A Kiskunsági Nemzeti Park munkatársa egy színes gyűrűvel jelölt hím széki lilét figyelt meg május 6-án a Felső-kiskunsági-tavakon. A gyűrűn a C6 felirat volt olvasható, amelyből gyorsan kiderült, hogy a madarat fióka korában három évvel ezelőtt (2021.05.31-én) a fülöpszállási Kelemen-széken gyűrűzte Sápi Tamás. Az azonosításkor a hím madár egy tojó kötelékében mozgott, ennek megfelelően miden jel arra utalt, hogy a madarak egy párt alkotnak és a területen költésbe kezdenek, ezzel is erősítve a széki lile veszélyeztetett magyarországi populációját.