Tól-ig: Hegedűs 2 László jubileumi kiállítása a Hírös Agórában

2025. 02. 15., 13:53
Február 14-én nyílt meg a Hírös Agóra Kamaratermében Hegedűs 2 László Munkácsy Mihály és Balázs Béla-díjas alkotóművész Tól-ig című jubileumi kiállítása. A tárlatnak különös jelentőséget ad, hogy az alkotónak 50 évvel ezelőtt ugyanebben a térben, a frissen megnyílt Bács-Kiskun Megyei Művelődési Központ aulájában volt a legelső önálló kiállítása. A tárlatot akkor Ruszt József, a Kecskeméti Katona József színház főrendezője nyitotta meg, és a megnyitón ott volt a város vezető értelmiségének színe-java.
Fotó: Gyenes Kata
A galéria 36 képet tartalmaz

Hegedűs 2 László 1973-tól dolgozott filmgrafikusként a Pannónia Filmstúdió kecskeméti műtermében, és az említett kiállításon fiktív népmesei hátterei is láthatók voltak. Hegedűs ebben az időszakban készítette az Egér a Marson című, német-osztrák-svájci-magyar-jugoszláv kooprodukcióban készülő animációs film magyar epizódjainak filmgrafikáit, röviddel később pedig, Jankovics Marcell felkérésére, a Fehérlófia című film háttereit is.

Az 1950-ben, Nagyhalászon született művész 1980-tól rendszeresen vesz részt hazai és nemzetközi kiállításokon, filmfesztiválokon. Egyedüliként tagja a négy országos vizuális művészeti szervezetnek, a Magyar Képzőművészek Szövetségének, a Magyar Fotóművészek Szövetségének, a Magyar Filmművészek Szövetségének, valamint a Magyar Filmakadémiának. A Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagja, alapítója a Székesfehérvári Művészek Társaságának. Alkotómunkáját számtalan országos és nemzetközi díjjal ismerték el, köztük 2002-ben Munkácsy Mihály-díjat, 2009-ben pedig Balázs Béla-díjat kapott.

Hegedűs 2 László jelenlegi kecskeméti kiállításának képanyaga filmes adaptáció. A Tól-ig című kiállítás képanyagát egy 1999-ben, a Balázs Béla Filmstúdió támogatásával megvalósított rövidfilm kockáiból válogatta az alkotó. Az alapul szolgáló, 4 perces alkotás megnézhető a helyszínen. Hegedűs 2 László korábban elkezdte gyűjteni a régi fotókat, amelyek között egyre gyakoribbak lettek a csoportképek. A fotók - a pillanat rögzítése ellenére vagy éppen általuk – árasztanak valamit az elmúlásból A művész a szelektált filmkockákat transzformálta állóképekké, s tett falra egy happy end nélküli történetet. A transzformált képek az idő és az élet elmúlásának vizuális képleteként értelmezhetők, egyszerre hordoznak személyes és egyetemes jelentést. A kiválogatott filmkockákat a művész bemásolta a számítógépbe, a képek felületén az idő múlását vizuálisan érzékelhetővé tette úgy, hogy az emberi alakok és arcok a korrózió által megroncsolva jelentek meg.

 A 25 darabból álló sorozat célja az, hogy a szemlélőben egyetlen képpé, vagy inkább gondolattá álljon össze. A kiállítás tárgya az ember, tágabban emberek kisebb-nagyobb közössége, még tágabban a földlakók összessége. A tárlat  képanyaga gondolatokat generál a teremtésről és a teremtőről, az idő és az élet elmúlásának szimbiózisáról. Látva a kiállítás képeit, személyesen is szembesülhetünk a végességünkkel, hogy mindennek és mindenkinek megvan a maga létideje. Tól-ig.

Hegedűs 2 számos képén alkalmaz olyan ikonográfiai azonosító jegyeket, amelyek egyértelműen utalnak az alkotóra. Az azonosító jegyek egyike a dominó, amely ezen a tárlaton is szerepet kap. A képek egy részén a dominósorok, amelyek az alkotó gyermekkori emlékei közé tartoznak és a születést és az elmúlást is jelképezhetik, miközben a tárlat végére csillagokká válnak a világegyetemben,  rendezetlenül követik egymást. Azt érzékeltetik és nyomatékosítják ezzel, hogy az alkotó szerint a világ rosszul van összerakva.

A fentiek ellenére a tárlat mégsem az idén 75 éves alkotó összegzése a létezésről, hanem a Nemzeti Kulturális Alap pályázata által elnyert támogatás bemutató kiállítása. A tárlatnyitón  Barta Dóra Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, érdemes művész, a Hírös Agóra ügyvezető igazgatója mondott köszöntőt.

Hegedűs 2 László művészetét a tárlat tükrében Haris László, Balogh Rudolf-díjas fotóművész, érdemes- és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia elnökségi tagja méltatta.

A Tól-ig című kiállítás március 9-ig tekinthető meg a Hírös Agóra nyitvatartási idejében, naponta 9 és 18 óra között.

Fotók: Gyenes Kata/Hírös Agóra